Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielska „Strzecha” dostała 1,3 miliona

Bielska Spółdzielnia Mieszkaniowa Strzecha kontynuuje modernizację instalacji grzewczych i uzupełnia docieplenia stropodachów w budynkach wielorodzinnych. Ciepło będzie teraz lepiej wykorzystane, co pozwoli zaoszczędzić mieszkańcom na kosztach ogrzewania. Pożyczkę na ten cel przekaże Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Strzecha od wielu lat z sukcesem sięga po środki z katowickiego Funduszu na inwestycje ekologiczne. „Beskidzka24” informowała już między innymi o środkach pozyskanych na montaż nowoczesnych wind wyposażonych w mniej energochłonne urządzenia dźwigowe oraz takie, które potrafią odzyskiwać energię, dzięki czemu istnieje na przykład możliwość zasilenia oświetlenia klatki schodowej, oraz o licznych przedsięwzięciach termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych i pawilonach handlowo-usługowych.

Tym razem spółdzielnia otrzyma pożyczkę na preferencyjnych warunkach w wysokości niemal 1,3 miliona złotych, która w 35 procentach może zostać umorzona, pod warunkiem przeznaczenia kwoty umorzenia na kolejne ekologiczne inwestycje. Ta nowa pożyczka umożliwi sfinansowanie modernizacji systemu grzewczego aż w osiemnastu budynkach wielorodzinnych przy ulicach Piastów Śląskich, Piastowskiej, Księcia Przemysława, Grunwaldzkiej, Konopnickiej, Jesionowej, Spółdzielców i Lajkonika. Z puli tej zostanie ponadto sfinalizowana druga część tegorocznego zadania, polegającego na termoizolacji stropodachów lub dachów w trzynastu budynkach przy ulicach Jesionowej, Podchorążych, Skrzydlewskiego, Trzech Diamentów, Tańskiego, Regera, Lajkonika i Mickiewicza.

Modernizacja systemu grzewczego – jak tłumaczy zastępca prezesa spółdzielni Marek Drwiła – polega na wymianie części instalacji, montażu zaworów, układu sterowania dostawą ciepła i likwidacji tzw. centralnego odpowietrzania. Dzięki temu całość funkcjonuje oszczędniej i o wiele bardziej efektywnie oraz jest mniej podatna na awarie. Co szczególnie ważne pod względem ekologicznym, dzięki zamontowaniu systemu regulacyjnego będzie możliwe precyzyjne dopasowanie dostawy ciepła do bieżących potrzeb budynku, związanych z warunkami pogodowymi. Zużyta do ogrzania mieszkań woda jest mieszana z gorącą wodą i powtórnie wykorzystana do ogrzewania.

Wiceszef Strzechy dodaje, że modernizacja stropodachów pozwoli na zatrzymanie ciepła w budynku i również przyczyni się do zmniejszenia kosztów ogrzewania oraz poprawi komfort zamieszkiwania na ostatnich kondygnacjach. – Cieszymy się, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach po raz kolejny docenił nasze starania o wsparcie ekologicznych inwestycji poprawiających lokalne środowisko w Bielsku-Białej – puentuje Marek Drwiła. – Robimy wszystko, aby – w sytuacji, gdy kolejne podwyżki energii są nieuniknione – mieszkańcy tego boleśnie nie odczuli. Gdyby nie podejmować takich inicjatyw, skutek podwyżek taryf dostawców ciepła dotknąłby w całości mieszkańców. Dzięki ograniczeniu zbędnego zużycia oraz przeciwdziałaniu przegrzewaniu budynków sytuację wzrostu cen ciepła udaje się w pewnej części złagodzić – mówi Jacek Żołubak, prezes Strzechy. – Skorzysta też na tym środowisko naturalne, gdyż energia będzie lepiej wykorzystana, a co za tym idzie – w ten sposób zostanie także ograniczona emisja spalin i pyłów do atmosfery – dodaje.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Franuś
Franuś
5 lat temu

Bardzo obszerne uzasadnienie potrzeby modernizacji systemu grzewczego i termoizolacji stropodachów ale nie ma w nim nic o ograniczeniu niskiej emisji czyli smogu. W uzasadnieniu powinny być podane wyliczenia ile to gigadżuli energii będzie zaoszczędzone w roku lub może jakieś procenty.