Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka

Budzów: Ponieśli powiatowy plon

Fot. Wojciech Ciomborowski

Choć z roku na rok ubywa w naszym regionie osób gospodarujących na roli, to jednak obrzęd dożynek, czyli święto plonów wciąż jest kultywowane, by uszanować tradycję. Gospodarzem tegorocznych Dożynek Powiatowych była gmina Budzów. Zaprosiła gości na stadion tamtejszego Strzelca.

Uroczysta i zarazem oficjalna część dożynek rozpoczęła się polową mszą świętą. Po niej starosta suski Józef Bałos i wójt Budzowa Jan Najdek, zgodnie z ceremoniałem, symbolicznie je otworzyli, odbierając od starostów dożynek bochny chleba. Potem na scenie zaprezentowały się koła gospodyń wiejskich, które ośpiewywały przywiezione ze sobą wieńce dożynkowe. Zarówno bowiem wygląd wieńca, jak i występ sceniczny decydowały o końcowej ocenie. Werdykt zapadł w dwóch kategoriach – tradycyjnej i współczesnej. Należy bowiem pamiętać, że na przestrzeni lat wygląd wieńców dożynkowych, a w szczególności sposób ich zdobienia zmieniały się, gdyż zaczęto odchodzić od korzeni. Małgorzata Oleszkiewicz (starszy kustosz Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie), Barbara Luberda (etnograf) i Andrzej Peć (regionalista, etnograf) orzekli, że najpiękniejszy wieniec tradycyjny wykonało Koło Gospodyń Wiejskich w Bieńkówce. Druga nagroda przypadła Gaździnom przy Bractwie Zbójników spod Babiej Góry z Marcówki, a trzecia KGW w Osielcu i KGW w Stryszawie Dolnej. Wyróżniono Stowarzyszenie Gospodyń „Sidzinianki” z Sidziny oraz KGW „Zawojanki” z Zawoi. W kategorii wieniec współczesny zwyciężyło KGW z Żarnówki. Nieco niżej oceniono pracę i występ Stowarzyszenia „Nasza Skawica” ze Skawicy, a równorzędne trzecie nagrody przydały KGW w Hucisku i KGW w Jachówce.

Małopolska Izba Rolnicza co roku podczas dożynek powiatowych nagradza najbardziej zasłużonych rolników, wyróżniając po jednej osobie z każdej gminy oraz dwie z gminy, która jest organizatorem dożynek. W tym roku w blasku fleszy znaleźli się: Mateusz Drobny (Naprawa), Krzysztof Skrzypek (Sucha Beskidzka), Maria Stachna (Sidzina), Krystyna Książek (Jordanów), Bartosz Kudzia (Grzechynia), Iwona Mikociak (Hucisko), Wiesław Żywczak (Zawoja), Marek Kadela (Zembrzyce), Stanisław Kania (Bieńkówka) i Adam Liszka (Baczyn). Starosta suski oraz pracownicy Wydziału Środowiska starostwa narodzili natomiast laureatów XIX powiatowego konkursu „Na najpiękniejszy ogród przydomowy, obejście w gospodarstwie rolnym”. W kategorii ogrodów przydomowych główna nagroda trafiła do Stanisławy Listwan z Zawoi, drugie miejsce zajęła Katarzyna Gałka z Jordanowa, a trzecie Andrzej Stanik z Lachowic. W gospodarstwach rolnych najpiękniej prezentowało się obejście Barbary Migas z Bystrej Podhalańskiej. Druga nagroda trafiła do Lucyny Kosek z Jachówki, a trzecia do Roberta Kąkola z Huciska.

Po części oficjalnej nastał czas koncertów. Na scenie zaprezentowała się orkiestra dęta z Budzowa, a po niej jordanowska gawędziarka Irena Stopa. Późnym popołudniem i wieczorem koncertowały regionalna Cieślica z Zawoi, Pieczarki, Monika Konopka, Trzy Gitary, a zamknął je Staszek Głowacz, znakomity wokalista i tekściarz. W międzyczasie prowadzący imprezę Piotr Jezutek porywał publiczność do rodzinnych konkursów. Dodatkową atrakcją był Festiwal Smaku, na którym koła gospodyń z powiatów wadowickiego, suskiego i żywieckiego nie tylko częstowały gości dożynek wybornymi potrawami regionalnymi, ale także pokazywały jak one powstają. Dzieci ciągnęły za to rodziców na plac zabaw.

Autorem fotoreportażu jest Wojciech Ciomborowski

navigate_before
navigate_next

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kazek
Kazek
5 lat temu

Najwięcej plonów “poniósł” ten wąsaty z pierwszej ławki