Wydarzenia Czechowice-Dziedzice

Burmistrz Czechowic zaprasza do konsultacji ws. kontrowersyjnego planu

Materiały graficzne: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach

Burmistrz Czechowic-Dziedzic przedstawił dzisiaj szczegóły dalszego procedowania w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego dla części Czechowic Górnych po zachodniej stronie drogi krajowej nr 1.

Przypomnijmy, że Rada Miejska wycofała się z uchwalenia planu dla tej części miasta. O proteście mieszkańców na sesji w tej sprawie pisaliśmy tutaj.

– Procedura planistyczna miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Czechowice-Dziedzice dla określonych terenów w rejonie Czechowic Górnych po zachodniej stronie DK1 (z podziałem na 3 części) zostanie wznowiona. Odbędą się konsultacje społeczne, zakładające cykl spotkań z mieszkańcami, w tym zaproszenia na indywidualne rozmowy w Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym czasie burmistrz zbierze uwagi mieszkańców do poszczególnych terenów i jeszcze raz dokona analizy projektu planu. Następnie gmina ponowi procedurę wyłożenia, której terminy przewidziane są w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – informują w ratuszu.

Zgodnie z ustawą, mieszkańcy będą mieli do wglądu projekt przez 4 tygodnie, a przez następne 2 tygodnie będą mogli składać uwagi. Następnie, w ciągu 3 tygodni, burmistrz musi złożone uwagi rozpatrzyć i wydać zarządzenie, w jaki sposób zostały rozpatrzone. W zależności od sposobu rozpatrzenia uwag cykl ten może być powtarzany.

– Zaproponowany przez burmistrza sposób konsultacji z zaniepokojonymi obecnym projektem planu mieszkańcami z pewnością przyczyni się do wspólnego, wypracowanego w toku konsultacji społecznych, rozwiązania problemu urbanistycznego. W tym celu Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach przyjęła wniosek o podziale budzącego emocje społeczne projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów zlokalizowanych w Czechowicach Górnych na trzy odrębne etapy – wyjaśniają pracownicy ratusza.

Podział spornego terenu na trzy części, stające się dzięki temu trzema odrębnymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego – jak informują w urzędzie – pozwoli na ich odrębne procedowanie. Dzięki temu wzrosną szanse na wypracowanie lepszych rozwiązań dla zgłaszanych przez mieszkańców zastrzeżeń. Burmistrz Marian Błachut podkreśla, że dzięki takiemu rozwiązaniu dyskusja nad problemami – innymi w różnych częściach budzącego kontrowersje obszaru – będzie bardziej merytoryczna, a problemy i wątpliwości pojawiające się w jednej z części nie będą rzutowały na całość.

W poniedziałek, 4 lutego, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się specjalne zebranie Rady Osiedla Czechowice Górne, na którym mieszkańcom przedstawione zostaną informacje dotyczące nowej sytuacji wynikającej z decyzji Rady Miejskiej oraz wszystkich trzech części podzielonego decyzją radnych planu. Kolejnym krokiem będzie zorganizowanie odrębnych spotkań konsultacyjnych dla mieszkańców zainteresowanych planami rozwoju wydzielonych części omawianego terenu.

3
Skomentuj

avatar
2 Komentarzy
1 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
3 Komentarzy
KarolMarekIna Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karol
Gość
Karol

To tylko zagrywka aby mieszkańcom zamieszać, a i tak zrobi tak jak obiecał deweloperom i przedsiębiorcom, wziął mieszkańców na tzw zmęczenie. Efekt będzie taki jak przy pierwszym projekcie uchwały.

Ina
Gość
Ina

chcą nas podzielić na mniejsze społeczności, aby opór był mniejszy i wszystko łatwiej według wcześniejszych założeń. Drodzy mieszkańcy prosimy o czujność i aktywność na swoich terenach

Marek
Gość
Marek

To się okaże, czy Twoje podejrzliwości są uzasadnione. Ja uważam, że burmistrz i radni dobrze zrobili dzieląc plan na części.