Porady i inspiracje

Dla kogo światłowód?

Obecnie bez światłowodów nie byłoby Internetu. Ten rodzaj medium już od kilku lat dominuje niemal wszystkie gałęzie telekomunikacji.

Światłowód od dawno znany jest szczególnie w telekomunikacji, kiedyś stosowany był między innymi dołączenia centrali telefonicznych. Pierwsze takie rozwiązanie zostało oddane do użytku we Włoszech w 1977roku. W Polsce kabel światłowodowy stworzono zaledwie rok później na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Od tego momentu ta technologia nie tylko stale się rozrasta,ale i niezmiennie cieszy się ogromną popularnością. Dzięki sieciom światłowodowym stale upowszechnia się dostęp do szybkich łączy internetowych, stając się metodą popularniejszą od zwykłego, miedzianego okablowania. Od kilku lat sieci światłowodowe doprowadzane są nie tylko do budynków,ale nawet do prywatnych mieszkań.

Jak działa światłowód? Transmisja danych, czyli samo przesyłanie informacji odbywa się za pomocą światła. Ogólnie światłowodem nazywany jest specyficzny rodzaj falowodu,czyli medium transmisyjnego fali elektromagnetycznej. Pozwala on na transmisję fali widzialnej, czyli światła. Światłowód to obecnie najlepszy rodzaj połączenia kablowego urządzeń cyfrowych. Głównymi zaletami tej metody są z pewnością olbrzymi zasięg, duża pojemność informacyjna i spora przepływowość. Transmisja danych za pomocą światłowodu może osiągać szybkość nawet25Tbit/s. Oczywiście teoretycznie. W praktyce jest to nierealne, bowiem rzeczywista szybkość uzależniona jest między innymi od odległości między nadajnikiem a odbiornikiem i wieloma innymi czynnikami,które mogą spowalniać transmisję. Ogromnym plusem światłowodów jest również ich zdolność przesyłania sygnału na znaczne odległości i niewrażliwość na zakłócenia elektromagnetyczne. Łącza tego typu dodatkowo są proste w obsłudze oraz niezawodne.

Użytkownicy internetu światłowodowego mogą mieć pewność ciągłego i szybkiego dostępu do Internetu, bez względu na przykład na złą pogodę. Światłowód wyróżnia się także najwyższą jakością przesyłu danych czy stałą prędkością transferu. Jako jedną z nielicznych wad światłowodu wiele osób wymienia się „rozmywanie się” sygnału w czasie i przestrzeni oraz spore koszty elementów pomocnych w transmisji, takich jak konwertery czy nadajniki. Technologia światłowodowa może być wykorzystywana nie tylko do szybkiego Internetu, ale również do przesyłania sygnału telewizyjnego czy telefonii stacjonarnej.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments