Bielsko-Biała E-edukacja Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Dostarczenie lub nabycie towarów przed zarejestrowaniem się jako płatnik VAT-UE – konsekwencje

W momencie, kiedy Polska stała członkiem Unii Europejskiej handel z przedsiębiorstwami z innych państw należących do wspólnoty stał się łatwiejszy. Coraz więcej firm prowadzi zatem współpracę z zagranicznymi kontrahentami. Podatnicy, którzy decydują się na transakcje wewnątrzwspólnotowe, powinni jednak pamiętać o dokonaniu rejestracji jako płatnicy VAT-UE. Jak dokonać rejestracji i jakie są skutki jej braku?

Kto i kiedy powinien dokonać rejestracji do VAT -UE?

Czynny podatnik VAT, który prowadzi handel z kontrahentami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej, zobowiązany jest do rejestracji VAT-UE, niezależnie od tego, czy dokonuje on wewnątrzwspólnotowych nabyć oraz wewnątrzwspólnotowych sprzedaży. Wyjątkiem są usługi, które nie zostały wymienione w art. 28b ustawy o VAT. Obowiązku rejestracji do VAT-UE nie mają także podmioty zwolnione z VAT, chyba że świadczą one lub nabywają wewnątrzwspólnotowe usługi określone we wspomnianym już art. 28b ustawy o VAT. Konieczność rejestracji dla celów VAT-UE następuje u podatników zwolnionych wówczas, gdy wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczy 50 000 euro w danym roku. Wcześniej mogą oni dokonać dobrowolnej rejestracji.

Podatnicy zobowiązani do rejestracji dla celów VAT-UE powinni jej dokonać przed pierwszym wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów lub dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy. Zgłoszenie powinno zostać złożone także przed nabyciem usług, które zostały wymienione w art. 28b ustawy o VAT oraz świadczeniem tych usług dla podatników posiadających wpis do rejestru VAT-UE.
Momentem rejestracji podatnika w VAT-UE jest chwila, kiedy naczelnik właściwego urzędu skarbowego ją potwierdzi. Po uzyskaniu potwierdzenia podatnik zobowiązany jest do posługiwania się numerem NIP poprzedzonym kodem PL podczas dokonywania wewnątrzwspólnotowych transakcji.

Skutki braku rejestracji jako podatnika VAT-UE

Brak rejestracji danego podmiotu jako podatnika VAT-UE powoduje zmianę sposobu rozliczenia wewnątrzwspólnotowego przemieszczenia towaru. Przedsiębiorcy, który nie dokonał rejestracji, nie przysługuje bowiem prawo do zastosowania stawko 0% dla zrealizowanej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Należy wówczas opodatkować transakcję tak jak krajową, stosując stawkę VAT obowiązującą na terytorium kraju.
W sytuacji, kiedy kontrahent w Polski nie posiada wpisu do rejestru VAT-UE, również zagraniczny kontrahent nie będzie mógł zastosować 0% stawki VAT do dostawy, którą zrealizował na jego rzecz. Polski nabywca zostanie wówczas obciążony podatkiem VAT z zastosowaniem stawki, która obowiązuje w kraju kontrahenta. Poza tym będzie on zobowiązany również do opodatkowania transakcji jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zatem w przypadku wewnątrzwspólnotowego przemieszczania towarów z innego państwa, przedsiębiorca z Polski ma obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru, nawet kiedy nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE. W sytuacji, kiedy kontrahent z zagranicy doliczy podatek VAT, powiększy on podstawę opodatkowania.

Prowadzisz handel z kontrahentami z krajów Unii Europejskiej? A może dopiero planujesz rozpocząć wewnątrzwspólnotową współpracę? Szukasz specjalistów, którzy pomogą Ci załatwić wszelkie w formalności z tym związane i dokonać stosownych rozliczeń? Zadzwoń lub odwiedź nasze biuro rachunkowe na Mokotowie i Wilanowie, a przedstawimy Ci naszą ofertę.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o