Porady i inspiracje

Elewacja ważna rzecz

Odgrywa istotną rolę w wyglądzie całego budynku. Pełni funkcję ochronną, ale też estetyczną. Od wieków, szczególnie w architekturze miejskiej, eksponowano przy jej pomocy ściany frontowe. Mowa o elewacji domu, która – estetycznie wykonana – staje się jego wizytówką.

O charakterze i wyglądzie domu decyduje kolor elewacji. Nieograniczona wręcz kolorystyka tynków i farb elewacyjnych, dostępna w dobrych sklepach w naszym regionie, pozwala na realizację nawet najbardziej wyszukanego projektu. Dobór kolorów elewacji domu nie powinien być przypadkowy i wynikać z naszego chwilowego kaprysu. Aby osiągnąć odpowiedni efekt, dobrze jest zastosować kilka sprawdzonych zasad.

Przede wszystkim ważny jest charakter i styl domu. Bardziej rygorystycznej barwy wymagają elewacje klasycznego dworku, a więcej swobody dają nam siedziby nowoczesne. Jeśli architektura domu jest bogata w detale, takie jak wykusze, ryzality, lukarny i inne elementy, kolorystyka elewacji powinna być spokojniejsza. Z kolei dom o prostej bryle, pozbawiony detalu, można urozmaicić właśnie barwą. Równie ważna jest okolica. Należy pamiętać, że inaczej wygląda kolor domu stojącego wśród innych budynków, gdzie powinien niejako podporządkować się otoczeniu, a inaczej w otwartej przestrzeni, gdzie dobór odcieni może być mniej rygorystyczny. Sąsiedztwo pól i lasów również ma wpływ na postrzeganie elewacji przez otoczenie – siedziba osadzona w naturze powinna z nią współgrać.

Najbezpieczniejszym wyborem są zawsze jasne i ciepłe kolory elewacji. Gdy nie mamy dużego doświadczenia w doborze barw, warto skorzystać właśnie z tego klucza i sięgnąć po delikatne odcienie – waniliowe, piaskowe, kremowe. Należy także pamiętać, że niektóre kolory – na przykład zbyt mocny czy wręcz jaskrawy żółty, a także niektóre zielone – mogą przyciągać owady, co może być dość uciążliwym problemem. Podobnie jak w całym budownictwie – od projektu domu, przez styl jego wykańczania, aż po urządzanie wnętrz – również w dziedzinie elewacji możemy mówić o różnego rodzaju modach. W ostatnich latach coraz więcej inwestorów wykorzystuje materiały o odmiennej barwie, fakturze i charakterze, łącząc przykładowo drewno z kamieniem, naturalne surowce z metalem czy stal z czystym szkłem. Bardzo popularne ostatnio są elewacje z elementami drewnianymi. Nie chodzi o te nawiązujące do góralskiego stylu, ale bardziej nowoczesne, kiedy kolor ścian zostanie przełamany fragmentami okładziny drewnianej, położonej w niektórych miejscach, na przykład między oknami czy na kawałku ściany. To może być ciekawy wybór dla domu otoczonego zielenią. Drewno na elewacji integruje bowiem dom z przyrodą i ogrodem, a dzięki swojej naturalnej urodzie, nawet najprostszej bryle budynku dodaje elegancji i przytulnego wdzięku.

Na fali powrotu do natury, swój rozkwit przeżywa również kamień elewacyjny. Można go zaobserwować na wielu domach w regionie. To atrakcyjny sposób na piękną, trwałą i odporną na czynniki atmosferyczne elewację. Można go stosować na całej powierzchni ścian lub tylko na wybranych fragmentach – cokołach lub opaskach wokół okien i drzwi. Niezwykle efektownie prezentuje się w połączeniu z drewnem i szkłem.

Od lat niesłabnącą popularnością cieszy się cegła – jest nie tylko trwała, ale i elegancka, a do tego bardzo dekoracyjna. W nowocześnie stylizowanych domach klinkier jest wykorzystywany na całej elewacji, pojedynczej ścianie lub na fragmentach fasady. Ze względu na swoje właściwości – wytrzymałość i mrozoodporność – świetnie sprawdza się w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne i wpływ warunków atmosferycznych. Fasady z cegłą w roli głównej nigdy nie wychodzą z mody, dobrze się starzeją i zawsze prezentują stylowo i efektownie.

google_news