Bielsko-Biała Sport Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak przygotować auto na zimę?

Zima zbliża się do nas wielkimi krokami. Czas zatem zadbać o odpowiednie przygotowanie samochodu na tę mroźną porę roku. Jeśli nie chcecie dołączyć do grona kierowców zaskoczonych warunkami na drodze, lepiej zacznijcie szykować się już teraz. To z pewnością pomoże Wam uniknąć nieciekawych sytuacji, począwszy od problemów z nadwoziem, a skończywszy na zniszczeniu lakieru. Jak zatem zadbać o samochód, by nie obawiać się zimy?

 

Instalacja elektryczna

Chociaż nasze auta są coraz bardziej nowoczesne i wymagają mniejszej pracy, zima nadal pozostaje trudną porą roku dla kierowców. Między innymi dlatego, że zmiany atmosferyczne mogą w realny sposób utrudnić nam życie – na przykład uniemożliwiając odpalenie samochodu w mroźny poranek. To niestety nadal częsty problem, zwłaszcza w starszych modelach. Oczywiście wiele zależy od nas i odpowiedniego przygotowania. Warto już teraz sprawdzić stan akumulatora i alternatora – radzą specjaliści z www.autodoc.pl. Bez większych problemów zrobimy to u specjalisty zajmującego się elektryką – u niego dowiemy się, jak sprawna jest bateria oraz w jaki sposób zachowa się ona w trakcie mrozów. Podczas kontroli powinniśmy także zwrócić uwagę na stan kabli oraz samej baterii.

Płyny eksploatacyjne

Doskonale wiadomo, że zachowanie płynów eksploatacyjnych jest zupełnie inne w niskich temperaturach. Dlatego zimą musimy zadbać o to, by zarówno poziom jak i stan oleju silnikowego był odpowiedni. Jeśli termin wymiany oleju jest bliski, nie warto z tym zwlekać – lepiej zająć się tematem przed nadejściem zimy.
Musimy pomyśleć także o dobrej jakości płynie w chłodnicy. W tej kwestii po raz kolejny niskie temperatury dają o sobie znać. Podczas mrozu płyn może zamarznąć, przez co możemy zostać unieruchomieni na długi czas. Dodatkowo takie sytuacje prowadzą do uciążliwych awarii, których możemy jednak łatwo uniknąć. Powinniśmy wymienić płyn chłodniczy bądź uzupełnić jego poziom odpowiednim koncentratem.
Skoro mowa o płynach eksploatacyjnych, nie możemy zbagatelizować istotności płynu hamulcowego. Po dłuższym czasie użytkowania płyn ten jest mniej skuteczny, powoduje wydłużenie czasu hamowania i pogorszenia działania hamulców. Dlatego jeśli nie wymienialiśmy go niedawno, warto zrobić to tuż przed zimą. Chociaż płyn hamulcowy jest dobry przez około rok, zima to czas, w którym hamulce są jednym z najbardziej istotnych elementów naszego samochodu. Dlatego zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i dokonajmy wymiany już teraz.

Wymiana opon

Tak, to bolączka wielu kierowców. Kiedy jest najlepszy czas na wymianę? Czy przypadkiem zima nie zaskoczy mnie w tym roku, gdy będę nieprzygotowany? Lepiej nie dać się złapać na oblodzonej drodze z letnimi oponami – to może być niebezpieczne zarówno dla nas, jak i dla innych użytkowników drogi. Opony powinny zostać wymienione tuż przed pierwszymi śniegami. Oczywiście trudno przewidzieć ten moment, dlatego przyjmuje się, że w grudniu powinny one być już założone. Pamiętajmy o tym, że bieżnik w zimowych oponach musi mieć minimum 4 milimetry, byśmy czuli się pewnie na drodze. Zapewniając sobie odpowiednią przyczepność, a także możliwość krótszego hamowania, pomyślmy także o ewentualnych zdarzeniach losowych, które wymuszą na nas wymianę koła. Sprawdźmy, czy jesteśmy na to przygotowani. Zadbajmy dobrze o to, by w samochodzie znalazło się nie tylko koło zapasowe, ale także narzędzia potrzebne do tej operacji.

Nadwozie

Zima nie jest najszczęśliwszym okresem dla nadwozia naszego samochodu. Wszystko przez zwiększoną wilgoć, a także wszechobecną sól i środki chemiczne na drogach. Mogą one powodować poważne uszczerbki w aucie, przede wszystkim korodowanie. Dlatego każde miejsce, które narażone jest na działalność rdzy, powinno zostać jak najlepiej zabezpieczone. W tych działaniach lepiej zdać się na prawdziwych fachowców, którzy skutecznie usuną brud oraz starą warstwę powłoki bitumicznej.

Uszczelki

Nie zapominajmy także o stanie uszczelek w naszym samochodzie. Przede wszystkim – nie myjmy samochodu w temperaturze poniżej 10 stopni Celsiusza. Może to powodować poważne uszkodzenia uszczelek w drzwiach, nie wspominając o lakierze (o tym opowiemy w dalszej części artykułu). Uszczelki są wyjątkowo narażone na nawet najmniejszą wilgoć, na przykład z topniejącego śniegu czy deszczu (ta wilgoć może zatem zbierać się nie tylko zimą). Jeśli chcemy uniknąć przymarzania uszczelek do drzwi, powinniśmy ochronić je odpowiednimi środkami – przystosowaną do nich wazeliną techniczną. To pozwoli na zabezpieczenie samych uszczelek oraz uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji podczas mrozu.

Lakier

Chociaż mogłoby się wydawać, że nie jest to najistotniejsza kwestia, wiele osób przywiązuje ogromną wagę do stanu lakieru w swoim samochodzie. Świadczy ona o naszej umiejętności dbania o auto. Jednak zima nie jest zbyt łaskawa dla karoserii, powoduje mikro-uszczerbki i zarysowania, których później się nie pozbędziemy. Dlatego przygotowując samochód na zimę dobrze zadbajmy o jego czystość. Koniecznie wypłuczmy wszystkie drobinki piasku, które mogą porysować lakier. Po umyciu powinniśmy wywoskować karoserię, korzystając ze specjalnych środków (patrz też: Warsztat online Autodoc – naprawa na własną rękę). Bariera ochronna wytworzona podczas woskowania, będzie w stanie zapewnić nam nie tylko chwilowy połysk, ale także zabezpieczenie przed wilgocią, błotem i solą, które są zmorami każdego kierowcy dbającego o swoje cztery kółka.

Zmiana dywaników

O takich przygotowaniach do zimy myśli naprawdę niewiele osób. Chociaż może się to wydać banalne, zmiana dywaników samochodowych może nam zaoszczędzić sporo problemów. Przede wszystkim tekstylne dywaniki powinny zostać zmienione na większe i gumowe. Możemy bowiem łatwo usunąć z nich wodę, która gromadzi się po każdym wejściu do samochodu (nanosimy ją w postaci śniegu). Zostawiając dywany tekstylne istnieje ryzyko, że woda przecieknie do wykładziny i nie wyschnie przez bardzo długi czas. Kiedy zaś nagrzejemy samochód, woda skropli się i może spowodować zamglenie okien, uniemożliwiając nam widoczność. Wilgoć w samochodzie jest także doskonałą pożywką dla wszelkich grzybów i bakterii.

 

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Filip
Filip
3 lat temu

Polecam olej silnikowy Hyundai Xteer. Sprawdzi się w każdych warunkach. Ze względu na dobry skład nie spala się i nie brudzi nagarem tłoków. Najlepszy na długo

jacek
jacek
5 lat temu