Cieszyn Kultura i rozrywka

Jubileuszowy koncert “Lutni”

Fot. Mariusz Gruszka/UM w Strumieniu

W Sanktuarium św. Barbary w Strumieniu odbył się jubileuszowy koncert Towarzystwa Śpiewaczego “Lutnia” im. Jana Orszulika, który uczcił stulecie strumieńskiej “Lutni”.

– W sześciu utworach wykonywanych a cappella chór przywołał wspomnienia dawnych lat, wspaniałych momentów w historii, do których z sentymentem wracają obecni i byli chórzyści oraz dyrygenci, a które stanowiły podwaliny dla obecnych sukcesów „Lutni”. Stulecie to okazja do wspomnień, ale i do tego, żeby zaskakiwać świeżością pomysłów, coraz lepszą chóralną kondycją i ambitnymi pomysłami. Ukoronowaniem koncertu, a zarazem wielką niespodzianką, którą chór zgotował swojej publiczności, było wykonanie doniosłego i wielkiego dzieła Franza Schuberta – Mszy G-dur op. 167 z towarzyszeniem Żorskiej Orkiestry Kameralnej „Camerata Sariensis” oraz znakomitych solistów w osobach Edyty Langer-Paczyńskiej (sopran), Izabeli Kopeć (mezzosopran), Rafała Talarczyka (tenor) oraz Szymona Szymika (baryton) – informuje Towarzystwo Śpiewacze “Lutnia”.

Publiczność nagrodziła artystów owacją na stojąco. Podczas jubileuszu związana od wielu lat z “Lutnią” Maria Sladek otrzymała odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a chór „Lutnia” Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Polskiej – Gloria Artis”.