Wydarzenia Żywiec

Koszarawa: Przedszkole do likwidacji

Radni gminy Koszarawa podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji Przedszkola nr 2 w Koszarawie Cichej. To placówka, która wchodzi w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Obecnie uczęszcza do niej 7 dzieci.

W obronie przedszkola wystosowano petycję, pod którą podpisało się 41 osób. Proszą o wycofanie się z pomysłu likwidacji.

Dzieci czują się tam komfortowo i są z przedszkolem związane emocjonalnie. To ich drugi dom. Wychowawcy są niezwykle zaangażowani. Został tam przeprowadzony remont, między innymi łazienki. Dzieci mają możliwość korzystania z sali gimnastycznej. Przy placówce jest kompleks boisk i duża przestrzeń do spacerów i zabaw. Z kolei przy Przedszkolu nr 1 przestrzeń jest ograniczona, a obok znajduje się ruchliwa droga. Są rodzice mieszkający w przysiółkach, którzy nie mają możliwości dowozu dzieci do Przedszkola nr 1. Teraz w Przedszkolu nr 2 jest mała grupa, ale może się to zmienić w najbliższych latach – podkreślono między innymi w petycji.

Podczas lutowej sesji Rady Gminy wójt Czesław Majdak stwierdził, że zamiar likwidacji nie jest podyktowany żadnym działaniem politycznym, lecz ekonomią.

Argumenty podniesione w petycji są ważne. Ale muszę kierować się racjonalnym wydawaniem pieniędzy, bo są to środki wszystkich mieszkańców. Mamy zamiar rozbudować Przedszkole nr 1 do takich standardów, aby rodzice spokojnie oddali tam swoje dzieci i by czuły się one tam dobrze – podkreślił.

Z przeprowadzonej analizy, którą przedstawiła skarbnik gminy Janina Tlałka wynika, że utrzymanie Przedszkola nr 1, do którego uczęszcza 39 dzieci, kosztuje ponad 369 tys. zł. Z kolei Przedszkole nr 2, gdzie chodzi 7 dzieci, kosztuje ponad 174 tys. zł.

Po połączeniu koszty będą mniejsze. Będzie również oszczędność w etatach. Tu nie ma żadnej złośliwości, a tylko przesłanki ekonomiczne – powiedziała skarbnik.

O wstrzymanie się z decyzją likwidacji prosił między innymi radny Mirosław Marek. Jednak jego apel nie przekonał większości radnych. Podczas głosowania za zamiarem likwidacji opowiedziało się 10 radnych, przeciw było 4, a 1 wstrzymał się od głosu. Teraz uchwała o zamiarze likwidacji trafi do zaopiniowania do Kuratorium Oświaty.

1
Skomentuj

avatar
1 Komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
1 Komentarzy
Zmieszana Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zmieszana
Gość
Zmieszana

Szkoda bo lokalizacja przedszkola nr 2 jest o wiele korzystniejsza.