Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Odblokować Kotarz!

List otwarty przedsiębiorców i mieszkańców Gminy Brenna o wsparcie w realizacji działań inwestycyjnych pozwalających na rozwój miejscowości.

Ostatnie wydarzenia związane z paraliżem komunikacyjnym w Szczyrku (ogłoszony przez burmistrza stan klęski żywiołowej) rodzą pytanie u mieszkańców i inwestorów z sąsiedniej turystycznej Gminy Brenna – kto jest odpowiedzialny za to, że jedna gmina dusi się od nadmiaru klientów i nie radząc sobie z obsługą komunikacyjną, oczekuje na setki milionów dalszego wsparcia, a w drugiej hula wiatr i przewracają się niszczejące wyciągi? A przecież przez całe lata w obydwu miejscowościach planowano zrównoważony rozwój na tych samych warunkach. W Brennej, nie oglądając się na zagranicznych inwestorów, ok. 80 mieszkańców podjęło wspólne działania inwestycyjne, pozyskując grunty, niezbędny kapitał oraz zapewnienie finansowania inwestycji.

Projekt „Kotarz Arena – Centrum Aktywnego Wypoczynku” w Brennej wprowadzony został do rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Uchwalono studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, uzyskano pozytywną opinię RDOŚ w Katowicach dla zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wszystko po to, by umożliwić realizację inwestycji, której celem jest zwiększenie konkurencyjności regionu, poszerzenie oferty turystycznej o nowe trasy rowerowe, piesze i narciarskie. Jednym z najważniejszych aspektów projektu jest wykorzystanie lepszego skomunikowania Gminy Brenna. Co więcej, po zrealizowaniu inwestycji z Brennej można byłoby transferować do Szczyrku ok. 5-6 tys. narciarzy dziennie, odkorkowując zapchane arterie Szczyrku.

Chcemy jasnej, czytelnej debaty, kto i dlaczego blokuje tę ideę. Kto wspiera – w absolutnej dysproporcji – jedną miejscowość, blokując rozwój drugiej? Czyim to służy interesom? Chcemy, aby ten problem rozpatrzyły władze lokalne, regionalne i krajowe. Dla jasności dodajemy, że tereny inwestycyjne w jednej i drugiej miejscowości wykorzystywane były dotychczas w podobny sposób, w jednej i w drugiej gminie tereny te obejmuje Beskidzki Park Krajobrazowy, tyle że w Szczyrku kompleks narciarski zlokalizowany jest w części na obszarze Natura 2000, co nie ma miejsca w Brennej. To w Szczyrku w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu narciarskiego mają miejsce siedliska chronionych gatunków drapieżników. W Szczyrku w ostatnich latach zaangażowano setki milionów złotych ze środków publicznych w budowę obiektów infrastruktury sportowej i turystycznej. Wg szacunków, przychody mieszkańców Szczyrku i firm tam zlokalizowanych, wzrosły o ponad 200 mln rocznie, zaś wartość większości nieruchomości niemalże się podwoiła. Dlaczego więc Brennej nie wolno pójść tą samą drogą?

Planowana w Brennej inwestycja opiera się na dbałości oraz poszanowaniu środowiska poprzez odtworzenie zdewastowanych terenów górskich, uzyskanie samodzielności energetycznej z odnawialnych źródeł energii, wyeliminowanie zjawiska niskiej emisji CO2 oraz zastosowanie wielu innych rozwiązań proekologicznych. Powołana w ramach projektu Rada Naukowa, składająca się z wybitnych autorytetów z dziedziny ochrony środowiska, ocenia i recenzuje zamierzenia inwestycyjne. Z satysfakcją należy stwierdzić, że ocena Rady Naukowej stawia projekt w czołówce ogólnopolskiej pod kątem rozwiązań proekologicznych i troski o środowisko.
Projekt inwestycji w Brennej skierowany jest i otwarty dla wszystkich mieszkańców oraz przedsiębiorców z Brenną związanych, to jedna z najważniejszych inicjatyw obywatelskich w tej Gminie w ostatnich latach, która może i powinna zatrzymać większość dotychczasowych negatywnych zjawisk społecznych, gospodarczych i środowiskowych wynikających z oparcia rozwoju Gminy, głównie na sprzedaży działek i budowie domków letniskowych. Na obecnym etapie zamierzamy w miejsce 5 niszczejących wyciągów orczykowych zbudować dwie nowoczesne kanapy wraz z koniecznym zapleczem.

Tym bardziej niezrozumiała jest działalność niektórych organizacji ekologicznych pokazująca inwestycję w Brennej w nieprawdziwym i fałszywym świetle. Mamy nadzieję, iż nie są to działania inspirowane przez konkurencję. Jej rozwój nie budzi naszych protestów, pomówień czy podżegania do nagonki organizacji ekologicznych, ponieważ postrzegamy konkurencję jako zjawisko normalne i zdrowe w gospodarce rynkowej, mobilizujące do nieustannego rozwoju, z korzyścią dla klientów. Jeszcze raz apelujemy zatem do naszych oponentów – pozwólcie Brennej rozwinąć skrzydła, czeka na to wiele lat. Korzyści zaś będą z pewnością obopólne.

Najwyższy czas wziąć przykład z rozwiniętych krajów europejskich i zwrócić uwagę na fakt, że dla turysty granica gminy czy miasta jest tylko abstrakcją. Trzeba zrozumieć, że tylko wspólnie możemy pokazać wszystkie walory i przyciągnąć więcej turystów odwiedzających nasze piękne Beskidy i w ten sposób pozwolić się rozwijać szeroko rozumianej turystyce.

 

Inicjatywa Obywatelska na rzecz Rozwoju Gminy Brenna

Halina Cieślar

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ada
Gość
Ada

Dochody mieszkańców wzrosły o 200 mln.rocznie!???!!?? Wzrosły to makabrycznie ceny w sklepach, restauracjach itd. Oj tak , jeżeli chodzi o pieniądze to zazdrość nie zna granic.

Leszek Młodzianowski
Gość
Leszek Młodzianowski

Prosty temat.zbudować tunel pomiędzy Szczyrkirm i Brenną przez Karkoszczonkę a górą połączyć kurorty narciarskie.Zbudować expresową drogę od Skoczowa do Brennej i dalej tunelem do Szczyrku a ze Szczyrku tunel o Wisły.Zbudować wielkie parkingi i infrastrukturę narciarską.Czy ktoś tu w ogóle kreatywnie myśli???To takie proste jak but z lewej nogi.A nikt o tym nie pisze…

Arek
Gość
Arek

Biznesmenów z Brennej zupelnie oslepil blask dudkow i dlatego sa slepi, glusi i utracili resztki rozsadku. Przyklad Szczyrku gdzie dokonano barbarzynskiego gwaltu na przyrodzie wycinajac hektary lasow, budujac 100 m szerokie nartostrady oraz wodopoje dla spragnionych ceprow oraz skutecznie blokujac tzw. kurort ………..niczego ich nie nauczył. Najwazniejse sa jednak dla harnasi dudki. …reszta sie nie liczy. Nawet podatkow nie chca płacic chociarz ich dochody wzrosly wielokrotnie. Wladze Szczyrku ktore powinny miec chociarz trochu tzw. oleju w glowie okazaly sie niezdolne do myslenia. Brenna na szczescie uniknyla takiej masakry i mam nadzieje ze wladze ich zapedy zablokuja skutecznie. Brenna nie ma… Czytaj więcej »

Janusz
Gość
Janusz

Oznaczać to będzie dla nas mieszkańców komunikacyjny paraliż jeszcze większy niż w szczyrku ponieważ zatka się jedyna droga dojazdowa. Biznes zrobią na tym nieliczni. Ludzie nie mają życia w sczyrku stali się zakładnikami z domu nie mogą się ruszyć spaliny samochodów i smród czy tego chcemy naprawdę

Miejscowa
Gość
Miejscowa

Szkoda, że ta inicjatywa jest tak blokowana. Mieszkańcy Brennej tak samo muszą dojechać na narty do Wisły czy Szczyrku, aby pozjeżdżać na lepszych wyciągach narciarskich, kiedy w Brennej tyle ich stoi i niszczeje. Swoje trzeba w korkach odstać, a można by było mieć to wszystko na miejscu, tym bardziej, że same usługi i gastronomia też na tym zyska. Czas najwyższy, żeby sama gmina też zaczęła zarabiać, a nie biła rekordy zadłużenia na tle innych gmin. Ta inwestycja już dawno powinna się rozpocząć! Oby coś ruszyło! Trzeba trzymać kciuki! 🙂