E-edukacja Sucha Beskidzka

Ortograficzna wyprawa do Soplicowa

Fot. Wojciech Ciomborowski

Siedemnasty raz młodzi miłośnicy języka polskiego spotkali się w murach suskiego liceum na zorganizowanym przez tę szkołę, Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie oraz suskie starostwo Powiatowym Dyktandzie Ortograficznym. Za mistrzów pióra ponownie kciuki trzymała „Małopolska Kronika Beskidzka”, która od lat patronuje konkursowi.

Nie po raz pierwszy i zapewne nie ostatni tekst dyktanda przygotowała Ewa Biłas–Pleszak z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zarówno uczniowie szkół podstawowych rywalizujący w kategorii dziecięcej oraz młodzież, czyli gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zostali zabrani przez  Ewę Biłas–Pleszak do znanego z kart „Pana Tadeusza” Soplicowa.

W kategorii dziecięcej górą była Jordanowszczyna. Zwyciężył Wiktor Kostka (Sidzina), druga była Dominika Pindel (Łętownia), a trzeci Jan Święchowicz (Jordanów). W mniej licznie obsadzonej (z uwagi na wygaszanie gimnazjów) kategorii młodzieżowej triumfowała  Justyna Kołodziejczyk z ZS im. H. Kołłątaja w Jordanowie przed Aleksandrą Ślusarz (LO w Suchej) i Anną Koper (Gimnazjum w Białce).

Autorem fotoreportażu jest Wojciech Ciomborowski

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o