Wydarzenia Cieszyn

Skoczów: Rudera przestanie straszyć

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Kamienica przy Rynku 3 w Skoczowie, należąca do gminy, zyska nowe oblicze. Projekt generalnego remontu jest już gotowy, a w cieszyńskim Starostwie Powiatowym złożono wniosek o pozwolenie na budowę.

Końca dobiegają także prace związane z inwentaryzacją zieleni w obrębie rzeki Bładnicy na Górnym Borze, które – jak się okazuje – mają niebagatelne znaczenie dla odnowienia straszącej w centrum trytonowego grodu kamienicy.

– Odeszliśmy od pomysłu sprzedaży tego budynku, gdyż cena wywoławcza zeszła poniżej miliona. Wraz z radnymi uznaliśmy, że warto w naszych zasobach zostawić tę nieruchomość, która, choć zniszczona i wymagająca olbrzymich nakładów finansowych, z racji swoich rozmiarów i położenia przyda się w rozwiązaniu naszych problemów lokalowych – wyjaśnia Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa.

Po wielu staraniach udało się znaleźć pieniądze zewnętrzne na remont. Pochodzą one z programu ochrony terenów nadbrzeżnych. Wspomniana analiza stanu przyrodniczego, prowadzona przez wszystkie pory roku, zapoczątkuje działania w parku na Górnym Borze i wzdłuż Bładnicy, a także doprowadzi do renowacji budynku pod adresem Rynek 3. Bo właśnie w jego murach gmina Skoczów chce pochwalić się swoimi zielonymi skarbami, których na jej terenie nie brakuje.

Duża część remontu kamienicy będzie pokryta ze środków zewnętrznych. Dofinansowanie jest na poziomie 5 mln zł. Sam projekt jest bardzo nowoczesny i można powiedzieć, że nawet awangardowy.

– Duża część remontu kamienicy będzie pokryta ze środków zewnętrznych. Dofinansowanie jest na poziomie 5 mln zł. Sam projekt jest bardzo nowoczesny i można powiedzieć, że nawet awangardowy, ale jednocześnie zachowujący wszystkie elementy charakterystyczne dla budynku z przełomu XIX i XX wieku. Poszczególne piętra i pomieszczenia zostały ciekawie zaaranżowane. Wewnątrz znajdzie się wiele potrzebnych rzeczy, na przykład dwie sale mogące pomieścić 80 i 50 osób, w których będzie można organizować różnego rodzaju wydarzenia, także te o charakterze dydaktycznym. Ciekawostką będzie przeszklona winda, poruszająca się w tunelu wypełnionym zielenią – zdradza Mirosław Sitko.

Początkowo w wyremontowanym budynku będzie mieścić się Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miejskiego, a przeprowadzka kolejnych rozrzuconych po mieście agend będzie analizowana. Władze Skoczowa chciałyby, aby na parterze znalazło się centrum obsługi interesantów. Wstępnie uzyskana została zgoda na przebicie się z Rynku 3 do ratusza przez strych znajdującej się w środku Sarkandrówki po to, aby osoby, które mają problem z wejściem po schodach w obecnej siedzibie władz samorządowych, mogły skorzystać z windy.

Jak wyjaśnia burmistrz, wniosek o pieniądze będzie składany w październiku, a w związku z tym, że okres finansowania programu ochrony terenów nadbrzeżnych kończy się w 2020 roku, do tego czasu trzeba będzie skończyć przedsięwzięcie.

google_news