Kultura i rozrywka Żywiec

Sól Kiczora: Owce, muzyka, zabawa i smakołyki

Fot. Paweł Szczotka

To była ze wszech miar nietypowa impreza. W Soli Kiczorze połączyli imprezę pasterską z prawdziwą promocją okolicy, dobrą zabawą w terenie, świetną muzyką góralską i smakołykami, że aż palce lizać!

Stowarzyszenie Sólkiczora.pl zorganizowało imprezę „Rachowanie Owiec czyli szukanie Kazikowego barana”. Najpierw osiem drużyn wyruszyło w teren w poszukiwaniu owiec (którymi były specjalnie przygotowane maskotki) na trasie Sól Kiczora – Rachowiec – Sól Kiczora. Wygrała Grupa Asi z Rajczy, która zgromadziła 84 punkty przed ekipą z Kiczory – Justynka + Włochy (50 pkt.). Potem uczestnicy oraz mieszkańcy i zaproszeni goście przybyli na teren koło świetlicy środowiskowej, gdzie wystąpił szkolny zespół regionalny z Soli Kiczory. Były również zabawy jak dojenie krowy czy strzelanie z łuku.

Popularnością cieszyło się zwłaszcza dojenie krowy, w którym rywalizowali nie tylko najmłodsi, ale i dorośli. Niektórzy wykazali się niezwykłą wprawą i profesjonalizmem. Naturalnie nie mogło zabraknąć przy tym muzyki góralskiej oraz smakowitych potraw jak gulasz zbójnicki, bigos, chleb ze smalcem, kiełbasa z ogniska i cała gama przeróżnych ciast – mówią Przemysław Romanek, prezes Stowarzyszenia SólKiczora.pl i członek zarządu Mariusz Bury.

Potem do wspólnej zabawy tanecznej porwał wszystkich DJ.

Muszę przyznać, że jestem bardzo mile zaskoczony pomysłem tej imprezy, która miała dofinansowanie w ramach programu „Owca Plus”. Jak się okazuje można znakomicie promować pasterstwo i owczarstwo poprzez bardzo ciekawą grę terenową – mówi Robert Karpeta, dyrektor Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o