Wydarzenia Żywiec

Sól: Oźna pod młotek

Władze powiatu żywieckiego chcą sprzedać budynek szkolnego schroniska młodzieżowego Oźna w Soli.

Budynek powstał kilkadziesiąt lat temu. Przez pewien czas mieściła się w nim szkoła podstawowa. Po jej likwidacji w 1975 roku stworzono tam sezonowe szkolne schronisko młodzieżowe. W 2002 roku władze powiatu chciały sprzedać lub wydzierżawić schronisko, ale wywołało to spore kontrowersje, a pomysł mocno krytykował zwłaszcza radny powiatowy Jacek Seweryn. Włodarze wycofali się z zamiaru, a w późniejszym czasie Oźna stała się filią schroniska młodzieżowego w Rajczy Nickulinie. Wkrótce ówczesne władze powiatowe chwaliły się, że był to doskonały pomysł. W 2007 roku radna powiatowa Aleksandra Legierska stwierdziła, że dobrze byłoby wydzierżawić schronisko, bo jej zdaniem jest źle zarządzane. Potem przyznała się, że chciała, by budynek wydzierżawiono osobie z jej dalszej rodziny i jak podkreślała, nie byłoby w tym nic złego. Do wydzierżawienia nie doszło, chociaż było bardzo blisko.

Z biegiem lat sprawa ucichła. W drugiej połowie czerwca 2017 roku zatrzymano kilka osób z Towarzystwa Edukacji Ekologicznej i Turystycznej Nickulina w Rajczy, którym zarzucono wyłudzenie subwencji oświatowej na część prowadzonych placówek. Nie dotyczyło to jednak schroniska na Oźnej (śledztwo w tej sprawie nadal prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach). Z biegiem czasu władze powiatowe zdecydowały, że wydzierżawią swoje schroniska, w tym placówkę na Oźnej, do prowadzenia w drodze konkursu.

Nowe władze Towarzystwa Edukacji Ekologicznej i Turystycznej Nickulina w Rajczy nie były zainteresowane dalszym prowadzeniem tej placówki. Nie było też innych osób chętnych do przejęcia schroniska. Okazało się, że są zbyt duże koszty adaptacji tego obiektu, aby mógł sprostać aktualnym wymaganiom i przepisom. W efekcie zleciliśmy wycenę i obiekt przeznaczono do sprzedaży – mówi wicestarosta Stanisław Kucharczyk.

Przetarg ustny w sprawie sprzedaży schroniska planowany jest na 22 stycznia, a cena wywoławcza wynosi 277,8 tys. zł netto.

5
Skomentuj

avatar
4 Komentarzy
1 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
4 Komentarzy
Leszektakie cuśFranuśmały Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Leszek
Gość
Leszek

Czy są artykuły mówiące co się podziało ze schroniskiem? Znalazł się kupiec?

takie cuś
Gość
takie cuś

kurna za taki bunker w takim miejscu że bez konkretnego sprzętu latem się nie dojedzie a zimą to nie wspomnę – na dole brak parkingu -max to 100000

mały
Gość
mały

Schronisko takie sobie (na razie(,ale okolica piękna

Franuś
Gość
Franuś

Czyli warto kupić okolicę. Ale też nie widać.

Franuś
Gość
Franuś

Pokażcie schronisko na zdjęciu, może kupię albo będę zazdrościł komuś.