Bielsko-Biała Sport

Szkolni szachiści matowali w powiecie

W Bielskim Starostwie odbyły się dzisiaj ostatnie zmagania VIII edycji Powiatowego Turnieju Szachowego dla uczniów szkół podstawowych.

– Tegoroczne rozgrywki, w których zostało sklasyfikowanych 105 zawodników składały się z czterech turniejów. Młodzi szachiści z 14 szkolnych drużyn zagrali w Porąbce, Kozach, Zabrzegu i na zakończenie w Bielsku-Białej – mówi Czesław Pszczółka z biura ds. Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki, który jest pomysłodawcą i animatorem wszystkich edycji turnieju.

Najlepszą szachową placówką okazała się Szkoła Podstawowa z Zabrzega, natomiast na drugim i trzecim miejscu podium stanęli uczniowie z SP nr 2 i SP nr 1 w Kozach. Kolejne miejsca zajęły: ZSP Jasienica, SP nr 1 w Porąbce i ZSP w Mesznej.

W partii finałowej o mistrzostwo wszystkich grup wiekowych padł klasyczny remis. Po tym jak na szachownicy zostały tylko dwa króle, zgodnie z turniejowymi zasadami czas posunięć nie miał znaczenia i sędziowie Tadeusz i Michał Paździorowie zarządzili kolejną rozgrywkę. Druga partia pomiędzy Dagmarą Baran i Maciejem Honkiszem była równie zacięta, ale tym razem na szachownicy pozostały jeszcze inne figury i o zwycięstwie mógł zadecydować czas, a ten był korzystniejszy dla Dagmary, która została mistrzynią całego turnieju.

Na najlepsze szkoły oraz zawodników czekały puchary. Były też medale, dyplomy oraz upominki.

Organizatorem szachowych zawodów jest Starostwo powiatowe, a patronami medialnymi: miesięcznik „Mój Powiat” oraz tygodnik „Kronika Beskidzka” i portal beskidzka24, które ufundowały nagrodę dla najmłodszego szachisty – siedmioletniego Szymona Oczko ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kozach.