Smacznie, zdrowo i stylowo Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Na czasie Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Uprawa pelargonii

Pelargonie to jedne z najładniejszych i najpopularniejszych kwiatów ozdobnych, uprawianych w doniczkach i na rabatach, które zdobią ogrody, balkony, tarasy, werandy oraz parapety. Wyjątkowe kwiaty pelargonii, w zależności od odmiany pojedyncze, półpełne lub pełne, zebrane są baldachy i występują w szerokiej gamie kolorów tj. odcienie różu, czerwieni, bieli. Odmiany wznoszące się o grubych, mięsistych łodygach dorastają do 50 centymetrów, a zwisające łodygi pelargonii bluszczolistnych osiągają około 60 centymetrów długości. Liście niektórych odmian po zgnieceniu wydzielają bardzo przyjemny, miętowy, różany lub cytrynowy aromat. Swoją popularność pelargonie zawdzięczają także długiemu okresowi kwitnienia, który trwa od maja nawet do listopada. Nasiona pelargonii i innych kwiatów kupisz w Hurtowni Ogrodniczej: https://hurtownia-ogrodnicza.eu/kategoria/nasiona-kwiatow/nasiona-pelargonii/

Pelargonie – mnogość barw i odmian

Pelargonie tworzą rozległą rodzinę odmian, w której wyróżniamy cztery podstawowe grupy: wielkokwiatowe, pasiaste, bluszczolistne oraz pachnące. Odmiany wielkokwiatowe wyróżniają się okazałymi kwiatami w różnych kolorach, niekiedy pokrytych kropkami, smugami bądź plamami. Nie sprawiają problemów w uprawie, a dodatkowo pięknie prezentują się na balkonie lub tarasie.

Pelargonie bluszczolistne to grupa wyjątkowo urokliwych odmian o zwisających łodygach, które idealnie nadają się do wiszących doniczek i pojemników. Godne polecenia odmiany to seria „Blizzard” i „Bavaria” o dużych, pojedynczych kwiatach, które przykuwają uwagę mocnymi, nasyconymi barwami.

Odmiany pasiaste o kwiatach purpurowych, białych, różowych lub czerwonych, charakteryzują się brązowym zarysem pierścienia na liściach. Na szczególną uwagę zasługuje seria „Rocky Mountain” o odmianach silnie rosnących i półpełnych kwiatach, a także czerwona odmiana „Fire” o dużych kwiatach i silnym krzewieniu.

Grupa odmian pachnących wyróżnia się liśćmi o intensywnym, przyjemnym aromacie miętowym, różanym albo cytrynowym. Odmiany pachnące swoje zastosowanie znajdują w kosmetyce i lecznictwie, a także są źródłem pięknego zapachu roznoszącego się w pomieszczeniu.

Stanowisko do uprawy pelargonii

Pelargonie kochają stanowiska słoneczne i przewiewne, lubią także delikatny półcień, ale całkowity cień nie będzie korzystnie wpływał na ich kwitnienie. Odmiany wielkokwiatowe najlepiej czują się w jasnych pomieszczeniach, z kolei uprawiane na balkonie potrzebują półcienia i dobrej osłony przed deszczem. Pelargonie pachnące latem preferują słoneczne stanowiska na zewnątrz, zimą wolą jasne i chłodne pomieszczenia. Odmiany z grupy bluszczolistnych najlepiej uprawiać na balkonie, w delikatnym półcieniu, a pelargonie pasiaste idealnie sprawdzą się do skrzynek balkonowych i na kwietniki, na stanowisku słonecznym. Wszystkie te odmianą zimują w jasnych, chłodnych pomieszczeniach.

Uprawa i pielęgnacja

Przed posadzeniem, sadzonki pelargonii powinny być odpowiednio zahartowane. Do uprawy wybieramy doniczki o pojemności co najmniej 2 litrów. Do prawidłowego rozwoju potrzebują regularnego podlewania oraz nawożenia. Latem rośliny nawozimy co tydzień, natomiast zimą w odstępach 3-4 tygodniowych, specjalnym nawozem mineralnym. Pelargonie najlepiej rosną na znormalizowanej ziemi z dodatkiem piasku albo na substracie torfowym. Latem potrzebują utrzymywania stałej wilgotności podłoża, natomiast zimą podlewamy je bardzo skąpo albo wcale.

W trakcie kwitnienia pelargonie wymagają regularnego przycinania, które polega na usuwaniu brązowych części i zwiędłych kwiatów. Pędy skracamy jesienią po przekwitnięciu roślin oraz wiosną przed ponownym posadzeniem. Pelargonie potrzebują również corocznego przesadzania, ale po 3 latach uprawy bardzo słabo kwitną.

Rozmnażanie
Pelargonie rozmnaża się z sadzonek. Przygotowujemy je od sierpnia do października, używając pędów, które nie kwitły. Powinny one mieć co najmniej 5-10 cm i około 3-4 liści. Umieszczamy je w doniczkach wypełnionych podłożem torfowym z dodatkiem piasku. W trakcie pierwszych dni po posadzeniu, często zraszamy aby utrzymywać stałą wilgotność podłoża. Najlepiej sadzonki okryć folią i pozostawić w zacienionym miejscu, w temperaturze 18-20 st. C. Kiedy ukażą się pierwsze korzenie, pomieszczenie należy wietrzyć a zraszanie wodą ograniczyć. Po upływie 4-7 tygodni rośliny przesadzamy do większych doniczek.

 

google_news