Cieszyn Kultura i rozrywka

W hołdzie Wiktorowi Ullmannowi

Fot. Z archiwum UM w Cieszynie

120 lat temu w ówczesnym austro-węgierskim Cieszynie urodził się słynny europejski kompozytor, pianista i dyrygent – Wiktor Ullmann.

Wiktor Ullmann był jednym z tak zwanych terezińskich kompozytorów, czyli żydowskich muzyków internowanych przez dwa lata w obozie koncentracyjnym Terezín, którzy zostali zamordowani jesienią 1944 roku w Auschwitz-Birkenau.

Rocznica urodzin jest doskonałą okazją, by przypomnieć mieszkańcom Cieszyna i Czeskiego Cieszyna postać tego wybitnego artysty. Organizatorzy Festiwalu Ullmannowskiego mają też nadzieję, że to niecodzienne wydarzenie kulturalne nie tylko wzbogaci czesko-polską mapę kulturalną o kolejną osobistość, ale przede wszystkim stanie się impulsem do wiązania historii Śląska Cieszyńskiego z historią kulturową Europy Środkowej.

Festiwal rozpocznie się 7 listopada spacerem po Cieszynie, w trakcie którego uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć miejsca związane z rodziną Ullmannów – rodzinny dom Wiktora Ullmanna, szkołę podstawową, do której uczęszczał, gimnazjum czy koszary, gdzie odbył służbę wojskową jego ojciec. Zbiórka o 16.00 przy kawiarni Avion przy Moście Przyjaźni.

8 listopada o godz. 17.00 natomiast w kawiarni Avion zostanie otwarta wystawa biograficzna „Niespokojny Środkowoeuropejczyk”, poświęcona Wiktorowi Ullmannowi. Jej autorką jest czeska muzykolog i dziennikarka muzyczna Magdalena Živná z Pragi. Po wernisażu odbędzie się dyskusja z udziałem autorki wystawy oraz polskiego poety i znawcy dzieł Ullmanna, Zbigniewa Macheja. Wystawa potrwa do 5 grudnia.

Z kolei w piątek 9 listopada o godz. 19.00 w budynku dawnej czeskocieszyńskiej synagogi przy ulicy Bożka odbędzie się koncert kameralny „Hołd dla Wiktora Ullmanna”. Wystąpią sopranistka Irena Troupová i pianista Jan Duąek, którzy trzy lata temu nagrali płytę „Trudno opuścić piękno” z interpretacjami utworów Wiktora Ullmanna. Będzie można posłuchać także specjalnego cyklu „Pieśni i tańce ludowe Ziemi Cieszyńskiej” autorstwa kompozytora Erwina Schulhoffa, który również został zamordowany w czasie Holocaustu.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o