Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Województwo śląskie zniknie z mapy Polski?

Fot. Facebook Stowarzyszenie “Dom Beskidzki”.

Czy województwo śląskie przestanie istnieć? Jest taka możliwość! Stowarzyszenie „Beskidzki Dom” złożyło do władz wojewódzkich petycję, w której wnioskuje o przemianowanie nazwy województwa na… śląsko-małopolskie!

Celem stowarzyszenia jest wzmacnianie więzi społecznych i gospodarczych regionu, tworzenie przestrzeni dla dyskusji o przyszłości, teraźniejszości i przeszłości regionu oraz działanie na rzecz zwiększania jego atrakcyjności i konkurencyjności. Skupia się także na wspieraniu oraz inicjowaniu edukacji regionalnej na temat historii i wielokulturowości regionu i piętnowaniu nieprawidłowego nazewnictwa, odnoszącego się do regionu i jego składowych, co zarazem prowadzić ma do zmiany nazwy obecnego województwa śląskiego na województwo śląsko-małopolskie.  Jego członkowie zauważają, że część powiatu bielskiego, Żywiecczyzna, ale także teren Zagłębia to ziemie, które historycznie należały do Małopolski i sztucznie zostały włączone do województwa śląskiego.

Z tego powodu do marszałka i wojewody śląskiego trafiły w środę petycje nawołujące do zmiany nazwy województwa oraz jego herbu (miałby łączyć w sobie elementy orłów śląskiego i małopolskiego).

47
Skomentuj

avatar
31 Komentarzy
16 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
47 Komentarzy
Yo bitchJkmDamianmalopolaninmalopolanin Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Yo bitch
Gość
Yo bitch

Właściwie to nie ma problemu bo to wszystko jedno czy to śląskie czy małopolskie to tacy sami ludzie (Polacy) sory że pojadę teraz po ambicji ślonskich hanysów czy też tych drugich ale nie bądźmy nazistami mam rodzinę na Śląsku umia godać jak każdy ślonzok ale to nie ma sensu żeby się kłucić górole basztarty czy hanyse bo w wojnie wszyscy byli tak samo traktowani bo byli Polakami i tak hanyse to Polacy rodowici Polacy jak każdy inny poznański gdański czy nawet toróński wszyscy jesteśmy w jednym worku może to nie jest przecież aż taki wyczyn zmienić nazwę jakiegoś obszaru bo… Czytaj więcej »

malopolanin
Gość
malopolanin

Mamy lepsze drogi i czyste powietrze w tym jesteśmy do przodu .

malopolanin
Gość
malopolanin

co macie

edward
Gość
edward

Poparzeni kawą trzy RAZY

Góral żywiecki
Gość
Góral żywiecki

BAYER żywiecki – a nie śląski , czy malutkopoliski.

ali
Gość
ali

Żywiec to Zachodnia Małopolska przechandlowana przez miejscowych pseudodziałaczy i kombinatorów za stanowiska np. w kancelarii śląskiego premiera i trochę judaszowych srebrników’ Gdyby w tamtym czasie premierem był ktoś z Krakowa czy Warszawy .zywiecczyzna byłaby w swoim macierzystym regionie czyli woj małopolskim. pamiętamy , nie zapomnimy .

obs
Gość
obs

Małopolskie to biedne województwo . Nawet na drogi nie nie mają pieniędzy.
lepiej być w śląskim.

Góral małopolski
Gość
Góral małopolski

Dzielą równo kasą a w pseudośląskim wszystko na Śląsk a reszcie ochłapy

Jkm
Gość
Jkm

Widzę że jesteś trochę niedoinformowany kolego 😃

agaton
Gość
agaton

nazwa woj. śląskie jest tak samo fałszywa jak cały ten pseudoregion , który jest symbolem obłudy ,zakłamania ,nieposzanowania woli mieszkańców poszczególnych powiatów, a nawet łamania konstytucji , której jeden z art. mówi , że wszelkie istotne dla mieszkańców sprawy podejmuje się po konsultacjach i za zgodą tych ostatnich, Precz z kłamstwem śląskim , stop hanysyzacji małopolskich ziem

Damian
Gość
Damian

Nie idę tam gdzie mnie nie chcą – po co tracić czas na zmianę nazwy skoro chcecie do małopolskiego?! Droga wolna, tylko czy Kraków tak się pali żeby Was przyjąć? Ze Śląskiem Żywiec, Zagłebie czy Częstochowa nie ma za wiele wspólnego.

polak
Gość
polak

Po co nazwy województw,zlikwidowac wszystkie i zamiast Polska nie jest kaczoland.

student
Gość
student

Co jeszcze te szczury pisowskie wymyslą? Dzisiaj bylo głośno i likwidacji matematyki na maturze.Zalewska pakuje walizki,moze niepotrzebnie bo nie widze jej tam,jeszcze suweren musi o tym zdecydowac.Co babo zamiast matmy? Ja wiem co chcecie wprowadzić-religię.To wam nie wyjdzie.

Schlesien
Gość
Schlesien

Niezbyt dobry to pomysł… o ile nie zwariowany – jak całe to stowarzyszenie 🙂 Kraina małopolska choć ładna to nigdy nie powinna być przyłączona do Śląska!

Góral małopolski
Gość
Góral małopolski

Żywiecczyzna jest małopolska i basta

Kasia
Gość
Kasia

Proponuję woj. Dolnośląskie, Śląskie, Górnośląskie.

Olek
Gość
Olek

Od małopolski to się proszę od…

edward
Gość
edward

SAN ESCOBAR ludzie opamiętajcie się patrzcie z czego żyjecie

Łukasz
Gość
Łukasz

Jak chcecie to sobie tam zmieniające przynależność do innego województwa. Tylko nie piszcie jakieś Śląsko Małopolskie bo brzmi jak by nie brzmiało. A sam Śląsk który ma zostać to w końcu może jakieś referendum, oddzielenie od reszty idiotów i będzie lepiej nikt by nami nie rządził.

N/N
Gość
N/N

Jak już to woj. Galicyjskie albo inna nazwa nie ta groteska fuzji Śląska i Małopolski

bodzio57
Gość
bodzio57

Granica na Białej. Śląsk to też Wrocław. Galicja daleko za Lwów. Tak powinno być. USA, GB i CCCP w 1945 roku inaczej rozszarpały Europę. Podbeskidzie to dopiero jest “historyczna” kraina.

maurycy
Gość
maurycy

ŚLĄSKO? Co to jest?

maurycy
Gość
maurycy

Może lepiej złożyć propozycję likwidacji jednego z województw do władz centralnych? Zlikwidować woj. Opolskie, stworzyć woj. Górnośląskie a historyczne tereny Małopolski wchodzące w skład obecnego woj. Śląskiego wcielić do woj. Małopolskiego. Przy takim rozwiązaniu obawiam się jedynie radykalizacji regionalistów śląskich i zwiększenia tendencji tworzenia sztucznego rzekomego narodku śląskiego.

Ole
Gość
Ole

To małopolskiego już nie będzie?

góral z marynarki wojennej
Gość
góral z marynarki wojennej

Niech powstanie Śląsko-Zachodniopomorskie !!!! Będziemy mieć dostęp do morza !

edward
Gość
edward

Zaś następne lebry nie mają co ze sobą zrobić .DO ROBOTY WAS ZAGONIĆ

Stachu
Gość
Stachu

Proponuję województwo polsko-polskie.

Łukasz
Gość
Łukasz

No Śląsk wasz lecz jako mieszkaniec Żywiecczyzny nigdy nie czułem i nie będę się czuł Ślązakiem tylko Góralem. Stąd wolę Małopolskę bo nikt się mnie nie pytał o przynależność do Śląska.

Łukasz
Gość
Łukasz

To tak powiem szczerze, jak się nie podoba to WON😉 Mieszkam na Śląsku i Śląsk zawsze będzie Śląskiem. A nie jakieś z…. będą w tu wymyślać.

...
Gość
...

Brawo. Ogólnie jestem za tym, żeby oddzielić Żywiec od Śląskiego.

Hanys
Gość
Hanys

Wypierdalać gorole Śląsk jest nasz

Paolo
Gość
Paolo

Nikt Ci Śląska nie zabiera ,nikt nie robi rewolucji-pouczyć się histori a będziesz wiedział co to krainy historyczne:ps nawet Lubie hanysow.

Łukasz
Gość
Łukasz

Gorol to raczej mieszkaniec Warszawy… Jaki z ciebie Ślązak skoro nie umiesz nawet odroznic gorola od górala ?

Nikityn
Gość
Nikityn

Dobry pomysł! Mieszkam na Jurze Krk-Cz i czuje się bardziej związany z Małopolską niż ze Śląskiem.

Giena
Gość
Giena

Było woj.bielskie i tylko premierowi Buzkowi się to nie podobało,więc zaorał i uciekl do Brukseli,gdzie za głupie pomysły więcej płacą. Po co było majstrować ? W nim mieszkali i Małopolanie i mieszkańcy Beskidów,a nawet cieszynianie,a ze Ślązakami zawsze były dobre stosunki

Żadne takie,
Gość
Żadne takie,

powinno być śląsko-beskidzkie i tyle w temacie.

HENRYK
Gość
HENRYK

Ja bym nazwal ani śląskie ani malopolskie tylko beskidzkie .

Paolo
Gość
Paolo

A gdzie Częstochowa i Ziemię Dąbrowskiego. …???

Góral małopolski
Gość
Góral małopolski

Dobry pomysł nie cierpię gdy mówią że żabnica jest na śląsku

HENRYK
Gość
HENRYK

Popieram ,wiele jest miejscowosci co tak sa przemianowane nie wlasciwie.

Paolo
Gość
Paolo

Hahaha…..Ale Zabnica to znowu będą mówić że Wegierska bo za Wegierska Gorka leży. 😎🤔😥🤔

Franuś
Gość
Franuś

Taka petycja to poważna sprawa. Może pasowałoby spytać mieszkańców co na to.

Leon
Gość
Leon

Koń by się uśmiał widać że niektorym się nudzi i nie wiedzą co by tu wymyśleć i najlepiej jeszcze zarobić niech sobie podarują i zajmna czymś naprawdę pozytecznym

Góral
Gość
Góral

oni przynajmniej mają wiedzę i świadomość gdzie jest Małopolska a gdzie Śląsk. Dla Ciebie Śląskiem zapewne jest woj.ślaskie a góral żywiecki niczym się od śląskiego nie różni

Paolo
Gość
Paolo

Święta racja,dobrze prawi. 😎🤔🤔

Arek
Gość
Arek

Nastepna grupa oszolomow ktorym wszystko przeszkadza…………zyja z slaskich turystow, pracuja na slasku ale ciagle im slask przeszkadza……….oczywiscie Galicja to polskie myslenie , brud smrod i ubostwo umyslowe

Góral
Gość
Góral

wg Ciebie za talary możesz się przeflancować na kogokolwiek ? Goście mają jaj i mówią hanysom, że są u nas gośćmi i niech się zachowują jak goście.
Ty byś pewnie w okresie wojny podpisał folkslistę, smutne