Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Sprawdź swój PIT!

Nadeszły lepsze czasy dla tych, dla których wypełnianie deklaracji podatkowych było udręką. Teraz za większość z nas robi to fiskus. Nie oznacza to jednak, że możemy na dobre zapomnieć o rocznych zeznaniach. Niektórzy muszą wprowadzić do nich zmiany, inni powinni przynajmniej sprawdzić je i zatwierdzić.

 

W tym roku wszedł w życie system „Twój e-PIT”, który jest ogromnym ułatwieniem dla większości podatników. Urząd skarbowy sam przygotowuje zeznania podatkowe dla pracowników, zleceniobiorców, emerytów, rencistów oraz osób inwestujących na giełdzie. Czyli wszystkich tych, którzy rozliczają podatek na najbardziej popularnych deklaracjach PIT-37 i PIT-38. Osoby prowadzące działalność gospodarczą czy uzyskujące dochody z najmu mieszkania nadal muszą samodzielnie wypełniać zeznania. Te, za które robi to fiskus, teoretycznie mogą zapomnieć o istnieniu rocznych deklaracji. System został tak pomyślany, że organy podatkowe zbierają dane nie tylko od płatnika, ale również z Krajowej Informacji Skarbowej, dotyczące na przykład ulg na dzieci. Jeśli więc ktoś zaśpi i 1 maja przypomni sobie, że nie złożył zeznania, tragedii nie będzie. Lepiej jednak pamiętać o tym, by przed końcem kwietnia wejść na stronę www.podatki.gov.pl i sprawdzić PIT, który przygotował urząd skarbowy. Może się bowiem okazać, że trzeba nanieść do niego poprawki, zwłaszcza gdy chcemy skorzystać z odliczeń od dochodu. Czujnym trzeba być nawet w przypadku ulg, o których fiskus powinien wiedzieć.

 

System „Twój e-PIT” uwzględnia tylko dzieci do ukończenia przez nie osiemnastego roku życia. Jeśli po osiągnięciu pełnoletności nasza latorośl nadal się uczy, informację dotyczącą przysługującej na nią ulgi należy dopisać samodzielnie. To samo trzeba zrobić, gdy mamy dziecko, które urodziło się w dwa tysiące osiemnastym roku – mówi specjalistka do spraw kadr i płac Lucyna Płaczek ze Stanisławia Górnego. Również osoby, które rozliczają się z małżonkiem lub samotnie wychowują dziecko, muszą edytować deklarację. Nie jest to skomplikowane – wystarczy zaznaczyć odpowiednie pole, a PIT przeliczy się automatycznie. Trzeba też pamiętać o wprowadzeniu nowego numeru rachunku bankowego, jeśli zmieniliśmy go w ciągu minionego roku. Gdy chcemy przeznaczyć 1 procent podatku na tę samą organizację pożytku publicznego, co poprzednio, nie musimy nic wpisywać, bo system przepisuje numer KRS z wcześniejszego zeznania.

 

Zanim postanowimy sprawdzić lub uzupełnić przygotowany dla nas PIT, warto założyć sobie tak zwany profil zaufany, czyli bezpłatne narzędzie do potwierdzania tożsamości w Internecie. Można to zrobić na portalu https://pz.gov.pl. Logowanie do systemu „Twój e-PIT” za pośrednictwem profilu zaufanego jest o wiele łatwiejsze i wygodniejsze niż bez niego.  Każdy, kto z jakiegoś powodu nie może lub nie chce korzystać z nowych udogodnień i woli samodzielnie wypełnić deklarację podatkową, nadal ma taką możliwość. Tak samo, jak w minionych latach, może skorzystać z papierowego lub elektronicznego formularza. Co ważne, PIT wypełniony samodzielnie przez podatnika ma pierwszeństwo przed tym, który przygotował fiskus!

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Olga
Olga
5 lat temu

Nie tylko on co drugi jest złom widzę to na drogach jak ich mijam to stare złomowiska aby była kasa a gdzie są służby do tego sprawdzania nigdy BUS.