Wydarzenia Cieszyn

Złota piątka wybrana. Finalistki czekają na Wasze głosy!

Znamy już Złotą Piątkę, czyli finalistki siódmej edycji konkursu na Oryginalną Kobietę Śląska Cieszyńskiego 2018 roku organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej. O zwycięstwo powalczą: Józefa Greń, Krystyna Morys-Grochal, Edyta Herzyk, Maria Motyka i Wanda Przybylska. Poniżej prezentujemy ich sylwetki – na podstawie uzasadnień z formularzy zgłoszeniowych.

O zwycięstwie zdecyduje liczba głosów oddanych między innymi na naszym portalu i za pośrednictwem kuponów publikowanych w „Głosie Ziemi Cieszyńskiej”. Zdobywczyni tytułu otrzyma statuetkę wykonaną przez Justynę Łodzińską na Finałowej Gali 9 marca w Hotelu „Złoty Groń” w Istebnej. Głosowanie potrwa do 1 marca.

JÓZEFA GREŃ, 72 lata, mieszkanka Zbytkowa.

Pani Józefa to kobieta wielu pasji, barwna, autentyczna, pracowita, elokwentna i nigdy nie odmawia pomocy. Społecznik. Bardzo zaangażowana w życie społeczne gminy Strumień, ale i także Śląska Cieszyńskiego. Promotorka stroju cieszyńskiego, który uważa za najpiękniejszy na świecie. Zawsze nienagannie ubrana i tryskająca energią. Chętnie przekazuje wartości kulturowe znane na naszym terenie od dziada-pradziada. Kierownik, przewodnicząca i członkini kilku grup i stowarzyszeń. Osoba otwarta, wesoła i „wyrzóndzona”. W prosty sposób przekazuje wiedzę regionalną nawet najmłodszym dzieciom. Widok zaciekawionych przedszkolaków – przez całą godzinę, mówi sam za siebie. Aktywna liderka, skuteczna w działaniu. Od 10 lat kierownik Zespołu Regionalnego „Strumień”. Od 6 lat przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Strumieniu. Aktywny członek Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Strumieniu oraz Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Zbytków. Lubi haftować obrazki haftem krzyżykowym, ale jeszcze chętniej je rozdaje. Piękna, błyskotliwa, cały czas młoda. Wymagająca w stosunku do innych, rygorem w pierwszej kolejności otacza siebie. Wielka pasjonatka mądrych, szczerych ludzi, zwłaszcza tych zaangażowanych w pielęgnowanie kultury i tradycji. Całe swoje obecne życie podporządkowała pracy społecznej polegającej głównie na ocaleniu od zapomnienia tradycji przejawiającej się w stroju, mowie i pieśniczkach Śląska Cieszyńskiego. Niestrudzenie od wielu już lat podąża artystyczną ścieżką, płynąc na fali słów poety ludowego Jana Chmiela:
Nie dómy wóm spleśnieć kabotki, brucliki,
nie dómy was zakopać czepce i letniki.
Bydymy was szkróbić, biylić, i biglować,
by was żywotnymi na długo zachować.
Zapału i pomysłowości mógłby jej pozazdrościć niejeden dużo młodszy człowiek.

 

 

KRYSTYNA MORYS-GROCHAL, 57 lat, mieszkanka Cisownicy.

Absolwentka Technikum Rachunkowości Rolnej w Cieszynie. Członkini Stowarzyszenia Miłośników Cisownicy, chórzystka miejscowego chóru parafialnego. Prywatnie – żona Piotra, mama dwójki dorosłych dzieci – córki Justyny i syna Michała. Babcia dwóch kochanych dziewczynek: 2,50letniej Martynki i 8-miesięcznej Ani. Razem z mężem, synem i synową prowadzą gospodarstwo rolne nastawione na hodowlę bydła opasowego.

Pani Krystyna jest kobietą jak na obecne czasy wyjątkową. Z wielkim zaangażowaniem dba o swoje gospodarstwo, z miłością patrzy na swoje wnuki, a rodzina i wiara to dla niej priorytety. Jest uśmiechnięta, pomocna, miła, a także wyjątkowo towarzyska. Potrafi sobie zjednać wielu ludzi. Nie lubi być w centrum uwagi, lecz gdy staje na scenie, jej wiersze wybrzmiewają głośno, gdyż to właśnie w nich zawiera swoją historię i dzieje rodziny, a przy tym pielęgnuje jakże ważną gwarę. Uwielbia śpiewać w chórze i pomimo ciężkich obowiązków fizycznych na 40 ha gospodarstwie, zawsze znajdzie czas na próbę w parafialnym chórze. Jej wyjątkowość polega w głównej mierze na ogromnej skromności.

Dziołcha „stela”. Rodzina pani Krystyny od jedenastu pokoleń zamieszkuje Cieszyńską Ziemię. Krysia pielęgnuje tradycje i pamięć o swoich przodkach, co też podkreśla na każdym kroku. Wielkim szacunkiem darzy ziemię, którą przejęła po swoich rodzicach. Jest osobą miłą, sympatyczną, na której można polegać. Współautorka książki „Cisowniskie rymy”, w której pisząc gwarą doskonale oddaje klimat swojej „Małej Ojczyzny”. Do historii przeszły jej wiersze o wizycie niedźwiedzia w Cisownicy, problemach z dzikami czy „Ptasia grypa”. Za jej dowcip, humor, życzliwość dla drugiego człowieka zasługuje na miano Kobiety Oryginalnej. Jest osobą sympatyczną, umie nawiązać z każdym kontakt. Bije od niej pozytywna energia, którą zaraża innych. Jest mistrzynią w pisaniu życzeń urodzinowych dla konkretnych osób. W każdym człowieku potrafi odnajdywać pokłady dobra i przez to jest tak bardzo lubiana. Gdy ją spytamy o to, jak znajduje na to czas – odpowie, że to kocha i wcale nie jest tym zmęczona a w dodatku „nic takiego nie robi”. Z pokorą patrzy w niebo, z szacunkiem na ziemię. Z każdym się „dorzóndzi”. Nie przejdzie obojętnie wobec drugiego człowieka.

 

EDYTA HERZYK, 25 lat, mieszkanka Kisielowa.

Młoda, piękna i inteligentna kobieta sukcesu prowadząca od 6 lat bardzo dobrze prosperujący salon fryzjerski. Edyta jest wspaniałą kobietą, pełną radości i miłości, otwartą dla ludzi, z poczuciem humoru. Jest bardzo pracowita i perfekcyjna w tym, co robi. Jest bardzo sympatyczną, otwartą i miłą osobą. Zawsze uśmiechnięta, z radością wykonuje swój zawód. Spędza w pracy dużo czasu, realizując swoje marzenia. W wolnym czasie uczestniczy w kursach i szkoleniach, aby z każdym ukończeniem kursu być lepszym fachowcem i iść z duchem czasu. Z determinacją i uśmiechem każdego dnia przyjmuje swoich klientów, a jednocześnie spełnia się zawodowo, robiąc to, co kocha. Pasji poświęca się w 100%. Zawsze można na nią liczyć, często finansuje lub wspiera bale charytatywne lub inne organizowane zabawy i imprezy! Jej motto: Robię to co kocham, kocham to co robię!

 

 

MARIA MOTYKA, 27 lat, mieszkanka Koniakowa.

Osoba młoda, ale silnie związana z regionem, jego kulturą i tradycją. Bardzo kompetentna i zaradna. Ambitna i przyjacielska. Na co dzień kierownik Zespołu Regionalnego „Istebna” oraz „Mała Istebna”. Instruktor śpiewu i gry. Laureatka konkursów i przeglądów regionalnych. Prowadzi szereg działań na rzecz osób potrzebujących, m.in. koncerty charytatywne. Bardzo dobry organizator i koordynator.

Energiczna góralka z długim czarnym warkoczem, przygrywającą na skrzypcach podczas występów Zespołu „Istebna” i sprawdzającą kątem oka, czy wszystko idzie zgodnie z planem – to właśnie pierwszy nasuwający się obraz Marysi. To dziewczyna obdarzona mocnym „białym” głosem i równie silnym charakterem. Jest absolwentką pedagogiki i Zarządzania w Kulturze. Od 8 lat w szkołach prowadzi zajęcia dla dzieci ucząc ich regionalnego śpiewu i tańca. Jest zdobywczynią wielu nagród, wśród których jest I miejsce (Złote Zbyrkadło) w kategorii Śpiewacy Ludowi w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków w Zakopanem w 2013 r. Mimo młodego wieku Marysia jest zdeterminowana do działania, energiczna i zaradna. Ne boi się wyzwań. Kiedy trzeba potrafi „wygazdować” środki na wyjazdy zagraniczne czy zajęcia zespołu, który niedawno dzięki jej staraniom gościł w Brazylii. Pisze projekty i pozyskuje sponsorów na działalność „Istebnej”. Szanuje dorobek przodków, jest miłośniczką gwary i kultury regionu. Chętnie angażuje się w akcje charytatywne. Mimo młodego wieku Marysi można już o niej powiedzieć, że wyszkoliła pokolenia młodych folklorystów i to w czasach, gdy podstawowej znajomości gwary, czy muzyki ludowej nie wynosi się z domu. Motywuje do pracy, przygotowuje programy sceniczne, uczy tekstów i śpiewu. Potrafi dopilnować, by wszystko podczas występu było w jak najlepszym porządku –począwszy od strojów po samopoczucie najmłodszych podopiecznych. Ma zdolności pedagogiczne, potrafi wzbudzić posłuch i szacunek. Jej praca procentuje, a przygotowani przez nią uczniowie zdobywają nagrody na liczących się przeglądach i festiwalach. Marysia jest bardzo pogodną, pełną humoru osobą, która potrafi godzić wiele obowiązków, a przy tym cieszyć się tym, co robi. Muzyka i folklor jest jej prawdziwą pasją, którą zaraża innych.

 

 

WANDA PRZYBYLSKA, 64 lata, mieszkanka Wisły.

Pani Wanda Przybylska jest osobą niezwykle aktywną w różnych dziedzinach działalności. Jest prezesem dobrze działającego Stowarzyszenia Grupa Twórców Wiślanie. Należy do Stowarzyszenia Wiślańska Akademia Aktywnych, gdzie dała się poznać jako dobra organizatorka nie tylko wycieczek, ale również różnorodnych programów artystycznych na spotkania towarzyskie. Jako przewodnik beskidzki z uprawnieniami prowadzi szereg wypraw w góry. Należy do grupy kabaretowo- teatralnej „Emocja”. Osoba niezwykle otwarta, zaangażowana, aktywna i pomocna. Kobieta chętna do współpracy i nie bojąca się podejmowania wyzwań. Jest instruktorem nordic walking, do którego namawia wszystkich znajomych. Bardzo aktywnie biega z kijami po okolicznych groniach. Wspólnie z Polską Federacją Nordic Walking prowadziła półroczne zajęcia: Nordic Walking na recepty. Emerytka. W pełni zasługuje na miano Kobiety Oryginalnej.

 

 

 

Jedna osoba może oddać jeden głos dziennie.

Dziękujemy za oddanie głosu.

Następny głos możesz oddać po 24 h.

Wyniki będą dostępne po zakończeniu głosowania.

Formularz zgłoszeniowy [.docx]
Regulamin Wyborów Kobiety Oryginalnej Śląska Cieszyńskiego 2018 [.pdf]

2
Skomentuj

avatar
2 Komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
2 Komentarzy
AnonimAnonim Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anonim
Gość
Anonim

Ja tez chodzę z radością do pracy to może tez mogłam wystartować? ;D

Anonim
Gość
Anonim

Hahaha
Jest tyle ludzi co ma prace , prowadzi dom , pomaga innym i ma swoje pasje … kto wybierał ta złota piątkę 🤦‍♀️