Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Kiedy konsultacje o ciepłowniach-spalarniach?

Jeszcze kilka tygodni temu burmistrz Żywca Antoni Szlagor zapowiadał zorganizowanie konsultacji z mieszkańcami miasta, aby wyjaśnić im, że planowana budowa ciepłowni wcale nie jest szkodliwa dla ludzi. Kiedy do nich dojdzie?

Obecnie spółka komunalna Beskid Żywiec oczekuje na wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla budowy ciepłowni na biomasę i paliwo alternatywne (RDF) w Żywcu w osiedlu Kabaty i w dzielnicy Sporysz przy ulicy Matejki. Burmistrz Antoni Szlagor na przełomie listopada i grudnia 2018 roku zapowiadał, że na początku stycznia 2019 roku odbędą się konsultacje z mieszkańcami, gdzie on i fachowcy szczegółowo wyjaśnią na czym polega instalacja ciepłowni, a przede wszystkim, że nie jest szkodliwa i jakie przynosi korzyści. Ale jak na razie nie wyznaczono dat konsultacji.

To będą spotkania informacyjne, bo konsultacje odbyły się już ponad rok temu. Wkrótce podamy szczegółowy harmonogram. W niedługim czasie zostanie wydana decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych dla ciepłowni w osiedlu Kabaty i niektórzy się zdziwią co tam będzie napisane. Potem zaczynamy rozmawiać o pozyskaniu pieniędzy na ciepłownię. Szacunkowy koszt ciepłowni wraz z siecią ciepłowniczą to 80 – 100 milionów złotych – twierdzi burmistrz Antoni Szlagor.

9
Skomentuj

avatar
9 Komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
9 Komentarzy
kapkaIzaObsirekEmil Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kapka
Gość
kapka

Z jakiego obszaru mają mają być zwożone śmieci do spalarni? Czy tylko z najbliższych okolic Żywca czy będą odbierać śmieci od każdego kto zapłaci?
Czy będzie to jasno zdefiniowane przy udzieleniu pozwolenia na działalność ciepłowni? I przede wszystkim czy będą sie do tego stosować czy wyjdzie jak zawsze…?

Iza
Gość
Iza

REFERENDUM koniecznie

Obs
Gość
Obs

Niech ją postawią na Polach Lisieckich, żeby jej turyści nie widzieli.
Wystarczy że oczyszczalnie ścieków postawili w centrum miasta która szpeci turystyczne miasto.

irek
Gość
irek

referendum w sprawie ciepło-spalarni !!!!!!!

Emil
Gość
Emil

Za niedługo okaże się. że spotkania informacyjne też się już odbyły…. . Q…wa gdzie my żyjemy ?

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Każdy dodatkowy dym w naszej kotlinie to idiotyzm. Trzeba uwagę skupić na “producentach” dymu z CO. Tak, by opłacało się przechodzić na gaz/olej itp. i nie opłacało spalać śmieci przy okazji.. A nie stawiać dodatkowe kominy.

noname
Gość
noname

Konsultacje w dzielnicy sporysz się odbyły – tematem konsultacji była przyszła spalarnia śmieci… kiedy??? Ciekawe kto i ile % z inwestycji ma zapewnione. Śmiać mi się chce teraz z ludzi, którzy w ciemno poszli i po raz kolejny wybrali tego “burmistrza”, któremu ogromnie niby zależy na dobru tego Naszego Miasta. Od lat wiadomo, że najlepszym miejscem na spalanie tego typu odpadów WYŁĄCZNIE z miasta i powiatu byłby Ekoterm – zbudowanie tam małego kotła i jego obsługa byłaby w konsekwencji o wiele niższa: 1 – jest już odpowiednio wysoki komin, który można by doposażyć w odpowiednie filtry, 2 – jest już… Czytaj więcej »

marek
Gość
marek

Obawiam się , że ta pseudo cieplownia i tak powstanie ,na domiar złego będzie spalała 75% sprowadzanych śmieci ,co oznacza że wyemituje dodatkowy syf do naszej kotliny. Zrozumiałbym jeszcze gdyby spalano tylko pseudo opał czytaj śmieci z naszego powiatu. Biznes jest okrutny, sitwa poczuła wielki biznes. Żal mi Żywczaków ale i okolicznych gmin mieszkańców , na szczęscie sprawiedliwie będziemy wszyscy tym powietrzem oddychali Klusie ,Szlegory i wszystkie inne mędy a nawet ich rodziny, dzieci wnuki tych zdradzieckich zwolenników. Brak słów na tą głupote!!!!

Franuś
Gość
Franuś

Przekonywanie to nie konsultacje.