Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Ostro o spalarni

Fot. Żywiecka Kronika Beskidzka

Władze powiatu żywieckiego wreszcie zajęły swoje stanowisko w sprawie planów budowy spalarni/ciepłowni w Żywcu. Zajęły i to zaskakująco ostro!

Starosta żywiecki Andrzej Kalata podczas spotkania z burmistrzem Antoni Szlagorem stanowczo sprzeciwił się planom budowy spalarni/ciepłowni w Żywcu. Padły ostre słowa krytyki. Zdenerwowany burmistrz Antoni Szlagor zarzucił staroście, że robi z niego truciciela.

O szczegółach ostrej wymiany zdań przeczytać można w najnowszym wydaniu “Żywieckiej Kroniki Beskidzkiej”

E-wydanie tygodnika “Żywiecka Kronika Beskidzka” dostępne jest pod adresem: https://prasabeskidzka.pl/zywiecka-kronika-beskidzka-nr-11-z-14032019-p-273.html

50
Skomentuj

avatar
14 Komentarzy
36 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
48 Komentarzy
Fan RDFKrzysztofFan RDFoliKrzysztof Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bożenka
Gość
Bożenka

Coś ostatnio nie widać aktywności pani poseł Pępek w sprawie spalarni….

Baron zum Beispiel
Gość
Baron zum Beispiel

Szlagor forsuje budowę spalarni, gdyż liczy, że będzie na tym zarabiać. Bo w mieście z kasą krucho. Ale zamierza to robić kosztem naszego zdrowia. Starosta po prostu powiedział mu to prosto w oczy a histeryk Szlagor jak zwykle zaczął w takim momencie swoją ulubioną zagrywkę – pajacowanie i montowanie się w pozycję pokrzywdzonej ofiary. I pomyśleć, że trzeba będzie się z nim męczyć jeszcze 4 lata. Do tego czasu miasto zniknie z powierzchni ziemi. Wystarczy popatrzeć ile zamyka się sklepów ile witryn straszy napisami “do wynajęcia”.

Obserwator
Gość
Obserwator

Panie burmistrzu jeszcze kilka miesięcy i najprawdopodobniej PiS zniknie ze sceny politycznej, a starosta zmieni wtedy swoje haniebne zachowanie. Życzę powodzenia i stanowczości w urzeczywistnieniu tej inwestycji. Pozdrawiam !

Łubu dubu niech nam żyje prezes klubu
Gość
Łubu dubu niech nam żyje prezes klubu

Jeszcze mi na koniec zabrakło “To mówiłem ja Jarząbek” i Pozdrowienia z Wiednia…

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Jestem zdecydowanym, świadomym zwolennikiem budowy ciepłowni RDF w Żywcu. Moim zdaniem na dzień dzisiejszy nie ma lepszego sposobu na poprawę jakości powietrza i środowiska naturalnego, jak właśnie budowa ciepłowni RDF i rozbudowa systemu ciepłowniczego umożliwiającego podłączenie maksymalnej ilości gospodarstw domowych do linii ciepłowniczej. Ilość spalarni jaką posiadamy na obecną chwilę w samym Żywcu to zdecydowana większość prywatnych budynków. Aby zobaczyć różnicę pomiędzy trującymi związkami wydzielanymi z kominów gospodarstw domowych, a kominów ciepłowni RDF wystarczyć zobaczyć powierzchnię pokryć dachowych wokół kominów i widać to już gołym okiem. Nie trzeba naukowca, wystarczy rozum i logiczne myślenie.

Andrzej
Gość
Andrzej

Andrzej

Ręce opadają...
Gość
Ręce opadają...

Panie Krzysztofie, niech się Pan już nie kompromituje… albo, nie. Proszę mi powiedzieć dlaczego zachód pomimo swojego ogromnego doświadczenia w budowie spalarni nie wpadł na pomysł, żeby w Kotlinach np. Alpejskich budować spalarnie i zasilać nimi hotele i pensjonaty? Mało tego, dlaczego lobbujecie za spalarniami w Polsce, wiedząc w jakim kierunku chce iść Unia ??? Dobrze Pan wie, że nacisk idzie na recykling… Zajmijcie się gazyfikacją, ewentualnie pomyślcie nad geotermią (oprócz ogrzewania domów, może znajdą się pieniądze na wybudowanie aquaparku, który przyciągnie turystów do miasta – a nie dokładanie kominów, gdyż doskonale Pan wie, że ludzie, których nie stać na… Czytaj więcej »

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Przede wszystkim, to ja nie lobbuję, nie reprezentuję niczyjego interesu. Poświęciłem wiele czasu, aby dowiedzieć się co to są w ogóle te RDF-y, wysłuchałem wielu opinii różnych osób zajmujących się ochroną środowiska naukowo, a nie politycznie, dowiedziałem się, że w krajach, gdzie wiele wiele wiele lat temu postawiono, (początkowo też wbrew woli mieszkańców) na rozwój ciepłowni RDF znacznie poprawiła się jakość powietrza i dzisiaj te Państwa na tle naszego wyglądają bez porównania lepiej. Chcę żyć w Państwie nowoczesnym, dbającym o środowisko naturalne i czystość powietrza, korzystającym z nowoczesnych technologii . Nie chcę śmierdzących, dymiących kominów wkoło opalanych węglem jak w… Czytaj więcej »

Nadal ręce opadają...
Gość
Nadal ręce opadają...

Odnawialne Źródła Energii w skrócie OZE… – skoro Pan tak dużo czasu poświęca na czytanie to polecam lekturę… można się wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć i niekoniecznie trzeba brnąć w temat, od którego zachód odchodzi (spalarnie)… no chyba, że chcemy wszystkim udowodnić, że Polska jest nadal “20 lat za murzynami” jak to się kiedyś mówiło…

Nadal ręce opadają...
Gość
Nadal ręce opadają...

A i jeszcze jedno… na zachodzie spalarnie zlokalizowane są w dużych miastach… i z tego co wiem, to głównie w miastach nadal mają problemy ze smogiem… więc, proszę nie opowiadać, że pozbyli się smogu, bo nie kombinowaliby z zakazami wjazdów samochodów…

Baron zum Beispiel
Gość
Baron zum Beispiel

1) W Polsce nie ma już komuny, aby decyzję o zatruwaniu okolicy palonymi śmieciami podejmował jeden lokalny kacyk z bliżej niejasnych powodów. 2) Węgiel nie jest żadną trucizną, to jest normalne paliwo takie jak inne. Węgiel jest problemem tylko dlatego, że piec ma każdy a nie to że ciepłownia zasuwa na węgiel. 3) Skąd ta ciepłownia będzie brać paliwo? Przecież może dojść (i na pewno dojdzie) do sytuacji w której zakup śmieci do spalania okaże się droższy niż zakup węgla czy gazu. I kto będzie za to odpowiedzialny? 4) Instalacje RDF jako żywo przypominają znane sprzed wojny samochodowe generatory gazowe… Czytaj więcej »

Robert
Gość
Robert

Jest Pan wyjątkowym głupkiem skoro wie Pan co to Rdf i jest Pan za spalaniem, jest też możliwość że jest Pan nowym prezesem Beskidu i ma Pan interes w spalarniach. Wszak po to pan tu zjechał z Warszawy.

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Panie Robercie, Pan jest wyjątkowym nieukiem, albo celowo i z premedytacją chce Pan dalej wciskać ciemnotę ludziom. Panu RDF pewnie kojarzy się ze śmieciami, a RDF nie jest śmieciem, jest określeniem stosowanym w odniesieniu do materiałów o dużej wartości opałowej (około 18 megadżuli na kg masy ), które uzyskuje się z odpadów. RDF jako paliwo alternatywne wytwarza się według specyficznego procesu technologicznego, ale tutaj nie będę wchodził w szczegóły bo widać, że albo Pan jest wysoce odporny na wiedzę, albo ma Pan inny ukryty cel w propagowaniu fałszywych opinii.

Fan RDF
Gość
Fan RDF

Panie Krzysztofie, skoro Pan jest tak światły, to proszę jeszcze wytłumaczyć “wyjątkowym nieukom” co pozostaje ze spalenia RDF-u i gdzie macie zamiar to składować… fajnie byłoby jeszcze, gdyby Pan mógł przybliżyć temat kosztów składowania tego co pozostanie po spaleniu tego Waszego mega “ekologicznego” paliwa???

Krzysztof
Gość
Krzysztof

odpowiem tak, ze spalenia 100 tysięcy ton paliwa rocznie, roczna emisji dioksyn i furanów byłaby porównywalna do tego typu zanieczyszczeń ze 100 domków jednorodzinnych. Natomiast na pozostałe pytania nie odpowiem, bo nie jestem w ewentualną budowę w żaden sposób zaangażowany. Jestem zwykłym mieszkańcem Żywca, nie mającym żadnego powodu opowiadać się po stronie władz miasta, czy też potencjalnych inwestorów, natomiast z tematem zapoznałem się na tyle na ile jest dostępna na ten temat literatura fachowa i notatki prasowe, polskie i zagraniczne, wypowiedzi i referaty ludzi nauki, po to aby żaden manipulant nie wciskał mi ciemnoty. Jeśli Pan jest przeciwnikiem spalania RDF… Czytaj więcej »

Fan RDF
Gość
Fan RDF

100 domków jednorodzinnych… zapewne ma Pan na myśli te, które palą najgorszym rodzajem paliwa (podejrzewam, że ze względu na to, że ich najnormalniej w świecie nie stać na dobrej jakości węgiel, a tym bardziej gaz czy Ekoterm…) Ciekawe czy widział Pan już akces tych 100 domków do odbioru ciepła z tej spalarni/ciepłowni? A jeżeli tak, to dlaczego nie złożyli takiego zapotrzebowania na gaz, który wychodzi taniej niż np. Ekoterm??? A co do składowania i kosztów za składowanie popiołów… Skoro Pan znajduje różne nowinki, to myślę, że z tym również nie będzie miał Pan problemu… Podpowiem jedynie, żeby Pan opuścił strony/materiały… Czytaj więcej »

Obywatel
Gość
Obywatel

Dlaczego więc nie wybudowałeś spalarni w Mi ńsku Mazowieckim a próbujesz w kotlinie żywieckiej. Lepiej spieprzaj na mazowsze

oli
Gość
oli

głupi obywatel, to słaby obywatel.

Paolo
Gość
Paolo

Jak Antek “wzial” to i tak swoje zrobi a wybrać go możecie tylko jeszcze raz i to będzie w sam raz! Ale dla Niego!A wyborcy a wyborcy są potrzebni raz na 4ry lata!Oto cała demokracha bez społecznej kontrOli! 🤗

Krzysztof
Gość
Krzysztof

a za taki wpis to możesz odpowiadać karnie. Pytam: widziałeś, że wziął, albo może słyszałeś że wziął? Proszę uściślij swoją wypowiedź, bo zamierzam z tym coś zrobić.

Baron zum Beispiel
Gość
Baron zum Beispiel

A jaki jest powód, że przez te wszystkie lata Szlagor nie wpadł na taki pomysł, jaki jest powód że teraz Szlagor użyje wszelkich środków aby doprowadzić do budowy śmiercionośnych instalacji na terenie miasta?

???
Gość
???

http://www.kddia.pl/en/contact/

Prezes Spółki Beskid wielki biznesmen ???

Tak sobie myślę...
Gość
Tak sobie myślę...

“…Leader – Doradztwo inwestycyjne KD&D
Wysokiej klasy zarządzanie i doradztwo inwestycyjne z 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Wprowadzenie międzynarodowych inwestorów do Europy Środkowej i Wschodniej: Tesco, Castorama, Glaxo Welcome, Pratt & Whitney, Toyota, LNM, Technicolor, Plaza Centers, agencje rządowe, banki i ministerstwa (EBRD, Citibank, PKO SA, Rheinhyp-BRE, Creditanstald i inne). Wartość zrealizowanych inwestycji ponad 2 mld PLN…” Wychodzi na to, że Pan Prezes spółki Beskid niebywale operatywnym i majętnym człowiekiem powinien być…

DRON
Gość
DRON

Pan prezes nic nie zarabia tak wynika z oświadczenia majątkowego….

Obywatel
Gość
Obywatel

W wg BIP – oswiadczenie majatkowe – jest goły i wesoły !!!!!!

Księgowa
Gość
Księgowa

Czyli co? Książę czy Żebrak? Ale jak faktycznie niczego się nie dorobił to nie dziwię się, że ten szpital idzie jak krew z nosa, skoro przy zawieraniu umów doradzał taki “światły” umysł…

qqq
Gość
dranie
Gość
dranie

Prezentacja Dronia z 2017 r. MYSZCZ MBA

RGB
Gość
RGB

Burmistrz powołuje prezesa Spółki Beskid ? Skąd wzięli tego Warszawiaka od spalarni????

Etyk
Gość
Etyk

Ten Warszawiak nie jest tylko od spalarni… zaczął od szpitala, teraz spalarnia , a wróbelki ćwierkają, że i w projekcie w parku bierze udział… Cudowne dziecko…

Baron zum Beispiel
Gość
Baron zum Beispiel

To tzw. “shmoozer”. Po polsku “lizydupa” który powie wszystko co chcesz usłyszeć. aby tylko uśpić twoją czujność.

Apage!
Gość
Apage!

brawo dzielni mieszczanie Żywca, ten dekadencki Zachód i Cipangu wdraża technologie spalania śmieci, ale tam norm żadnych nie uznają, syf i smród na każdym kroku. Co innego u NAS, krainie węglem na 200 lat stojącej. To nie jest prawda, że Tu siermiężność i ciemnota. Smog i choroby dróg oddechowych to fake news taki. Tacy Norwegowie to głupcy do tych spalarni śmieci od Szwedów kupują, a mogli by jak dobrzy chrześcijanie przez swoje domowe piece przepuścić. A tak poza tym, to pełnia idzie i trza kamienie zbierać co by było czym rzucać…

FAN RDF
Gość
FAN RDF

Unia odchodzi od spalania – stawia na recykling… “…Warto dodać, że w gronie państw, które znalazły się na liście zagrożonych niespełnieniem wymogów KE na 2020 jest Polska. Jednocześnie w naszym kraju nadal za wartościowe rozwiązanie radzenia sobie z odpadami uznaje się ich spalanie. Choć Ministerstwo Środowiska oficjalnie promuje odchodzenia od termicznego przetwarzania odpadów jednocześnie w wojewódzkich planach gospodarki odpadami ciagle pojawiają się propozycji budowy tego typu instalacji…”https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/kolejne-europejskie-nie-dla-spalarni,115787.html

Etyk
Gość
Etyk

Apage! Czytam Pański wpis i muszę stwierdzić, że my to jednak mamy niebywałe szczęście… Jakie my mamy szczęście, że my mamy tą trójcę… Szlagora, Klisia i Dronia??? Oni może w końcu otworzą oczy zachodowi jaki ten zachód jest zacofany w stosunku do Kotliny Żywieckiej… Palą śmieci od ponad 100 lat jeszcze nie wpadli na pomysł, żeby sobie w kotlinach budować te małe spalarnie i ogrzewać nimi usytuowane tam hotele i pensjonaty… No z podziwu nie mogę wyjść jakie my mamy szczęście, że takie światłe umysły się nam trafiły…

Zaskoczona? Nieeee
Gość
Zaskoczona? Nieeee

Czytałam ten artykuł. Świetna robota. W końcu mamy Starostwo dbające o dobro MIESZKAŃCÓW ☺ a co do burmistrza… mówią, że “BUTA KROCZY PRZED UPADKIEM” … Ciekawe kiedy Burmistrz miał zamiar obwieścić mieszkańcom osiedli (zwłaszcza 700-lecia i pod Grapą), że będą mieli możliwość podziwiania nowej technologii i zwożonego do niej RDF-u bezpośrednio z okna😉 No bo przecież te śmieci pod ten komin same się nie teleportują😉

Obywatel
Gość
Obywatel

Sprowokowany Szlagor wreszcie przyznał że istnieje mozliwość przebudowania linii w Ekotermie i spalania tam RDF. Jakos do tej pory nie przyjmował tego rozwiązania do wiadomosci. Ciekawe kiedy mazowszanin znikinie z Żywca ????

cwany lis
Gość
cwany lis

Musiał starosta wyczuć w tym jakiś interes polityczny. Widocznie widzi że Szlagor się kończy a kto chce być po stronie przegranego ?

FAN RDF
Gość
FAN RDF

Oni odejdą, a te “cacka” za którymi LOBBUJE BURMISTRZ I PREZESI SPÓŁKI BESKID nam tutaj zostaną… więc myślę, że Starosta patrzy trochę dalej niż “tu i teraz” … Ponadto zapewne bierze pod uwagę kierunek który właśnie wytycza Unia w gospodarce odpadami… BRAWO DLA PANA STAROSTY!!!

henryk
Gość
henryk

wybory parlamentarne i to wszystko

ppp
Gość
ppp

bdobrze starosta tak trzymać ostro z nim

Dariusz
Gość
Dariusz

Jaki ma wpływ starosta na działania burmistrza oprócz politycznej różnicy zdań? Wreszcie zajęcie stanowiska w praktyce niewiele daje.

Też Dariusz
Gość
Też Dariusz

Oczywiście, że ma wpływ tak samo jak 27 radnych powiatu, którzy reprezentują interesy mieszkańców miasta Żywca i gmin w powiecie…

Oliver
Gość
Oliver

Taki, że ta mieści a leży w tymże powiecie.

FAN RDF
Gość
FAN RDF

Właśnie u Pana przebija sposób myślenia jaki wpojono przez ostatnie lata Żywczanom… a mianowicie to, że to Starosta chodzi do Burmistrza po zgodę… a Pan Kalata w końcu prostuje rzeczywistość w tym mieście… Otóż to Burmistrz tak jak i każdy Wójt jest podległym Staroście, a nie odwrotnie i nie wiem dlaczego Pan Zieliński nie potrafił tego wyegzekwować? Być może teraz Burmistrz nie robiłby tego co chce, a Żywiec nie wyglądałby tak jak wygląda z tymi kartkami “Do wynajęcia”…

Dariusz
Gość
Dariusz

Na pewno burmistrz podlega staroście? To jest bez znaczenia, że burmistrz wybierany jest w wyborach przez wszystkich mieszkańców a starosta jest jednym z radnych wybierany przez radnych? Starosta nie musi chodzić do burmistrza po zgodę choć w pewnych zakresach jest to konieczne. I odwrotnie. Nikt nikomu nie podlega ale chodzi o współpracę. A w przypadku włodarzy wywodzących się z różnych opcji politycznych tego często nie ma nie tylko w Żywcu. Spalarnia to kompetencja burmistrza a np. szkoły ponadpodstawowe to kompetencja Starosty i burmistrzowi nic do tego.

Zaskoczona? Nieeee
Gość
Zaskoczona? Nieeee

Tak się składa, że to Starosta musi a raczej może wydać zgodę na budowę czy w przypadku Ekotermu przebudowę…instalacji spalającej RDF…czyli śmieci…

LEX
Gość
LEX

Burmistrz nie podlega staroście! Prosze sobie poczytać ustawę o samorządzie….

FAN RDF
Gość
FAN RDF

W sumie to ma Pan rację… Powiem więcej, niedorzecznym jest to, żeby Starosta musiał Burmistrzowi wydawać zgodę na budowę tych spalarni… Niech sobie Burmistrz sam wystawi taką zgodę, gdyż znając Burmistrza i jego metody manipulacji (z którymi przestaje się już nawet kryć), weźmie zgodę z RDOŚ , zgodę podpisaną przez Starostę przybierze postawę ofiary, albo niewiniątka opublikuje to i powie, że nie miał innego wyjścia jak budować te spalarnie…

Dariusz
Gość
Dariusz

To jest już inna sprawa. Ale raczej włodarze boją się naruszać prawo i nie postępują dowolnie. Owszem stosują wybiegi (kruczki prawne) ale na pewno uzgodnione ze swoimi prawnikami.

Jozin z Bazin
Gość
Jozin z Bazin

Starosta przynajmniej ma jaja i zajął stanowisko w sprawie spalarni. Za to rada miasta w Żywcu trzęsie dupami i nie chce się określić aby nie narazić się Szlagorowi