Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Tablice z dzielnicami

Fot. Paweł Szczotka

Wkrótce w Żywcu pojawią się tablice z historycznymi nazwami dzielnic tego miasta.

To inicjatywa Stowarzyszenie Asysta Żywiecka, które przeprowadziło projekt historyczno-edukacyjny „W dawnym Żywcu – ludzie, miejsca, wydarzenia”.

Głównym celem było przypomnienie współczesnym pokoleniom dawnego nazewnictwa dzielnic miasta, które funkcjonuje jedynie w przekazach ustnych oraz w archiwalnych źródłach historycznych. Przeprowadzone zostały liczne wywiady z seniorami, mieszkańcami dawnych dzielnic. Dały one bezcenne materiały, informacje, wspomnienia, ciekawostki dotyczące dzielnic, jak i unikalny materiał ikonograficzny w postaci fotografii z rodzinnych albumów – mówi Zdzisław Staszkiewicz, prezes stowarzyszenia.

W ramach projektu powstało osiem tablic pamiątkowych z nazwami dawnych dzielnic Żywca: Rynek, Rudza, Pod Górą, Wyszymieście, Nowy Świat, Isep, Zabłocie i Sporysz.

Te gotowe tablice przekazaliśmy władzom miasta prosząc, aby zawiesić je na elewacjach żywieckich domów, znajdujących się w rejonie dawnej, historycznej dzielnicy – dodaje prezes Zdzisław Staszkiewicz.

10
Skomentuj

avatar
7 Komentarzy
3 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
9 Komentarzy
asaasaasaczyt.korektor Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
asa
Gość
asa

WYSZYMIESCIE? A GDZIE TO? PIERWSZE SŁYSZE A 50 LAT TU MIESZKAM

czyt.
Gość
czyt.

Nie zapomnieć proszę o (Osiedlu Widok) z pięknymi widokami na Skrzyczne i cały łańcuch górski.

korektor
Gość
korektor

Zabłocie i Kocurów to najbrzydsze nazwy w Polsce. Powinni zmienić na bardziej przyjazne . Kocury kiedyś chwytali i przetapiali na smalec niby leczniczy jak z psów , ale i tak nikomu te przedtopotowe maści nie pomogły. Nataomiast Zabłocie , to nazwa odstraszająca, kojarząca się z brudnymi gumiakami i kufajkami .

asa
Gość
asa

Może tobie wiesniaku

ali
Gość
ali

Żywtec wypiął się na swoją historię i swoją tożsamość z chwilą gdy za Judaszowe srebrniki olał Małopolskę iprzystąpił do województwa pseudośląskiego

Zoltan
Gość
Zoltan

To nie tak, to Buzek na siłę wcielił Żywiecczyznę do województwa śląskiego.

OldŻywiec
Gość
OldŻywiec

Nasza organizacja upamiętni miejsce gdzie stał szałas pierwszego mieszkańca Żywca

Zoltan
Gość
Zoltan

Ha, ha, ha Żywiec Metropolia, ale PRL-owska. A może ktoś by ogarnął ten slams. Ludzie pojedźcie kawałek za miedzę zobaczyć jak wygląda cywilizacja.

tadeusz
Gość
tadeusz

A gdzie takie dzielnice jak ;Koleby i Kocurów?Czyżby to nie Żywiec???

asa
Gość
asa

Koleby to wies przyłaczona do Zywca