Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Co to jest inkontynencja moczowa i komu się zdarza

NTM

NTM – nietrzymanie moczu, to niezależny od woli pacjenta, niekontrolowany wyciek moczu przez cewkę moczową. Może być zarówno objawem czy skutkiem innej choroby, jak i przypadłością występującą w odpowiedzi na jakiś czynnik wyzwalający. W Polsce na inkontynencję moczową cierpi kilka milionów osób. Kto może być wśród nich?

Problem jest powszechny, a często bagatelizowany lub ukrywany, tymczasem NTM wymaga uwagi i odpowiedniej reakcji – niezależnie od rodzaju inkontynencji i stopnia jej nasilenia, szczególnie, gdy jest się w grupie ryzyka.

Rodzaje inkontynencji moczowej

Międzynarodowe Towarzystwo Kontynencji (ICS – International Continence Society) wyróżnia kilka rodzajów nietrzymania moczu, wśród których trzy zasadnicze to: wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące nietrzymanie moczu i mieszane nietrzymanie moczu.

 • Wysiłkowe NTM występuje najpowszechniej (to prawie połowa wszystkich przypadków inkontynencji moczowej). Zgodnie z nazwą, objawia się podczas wysiłku (na skutek wzrostu ciśnienia śródbrzusznego – jak przy kichnięciu czy kaszlu) mimowolnym wyciekiem niewielkiej ilości moczu.
 • Naglące NTM to około 22% wszystkich przypadków inkontynencji. Niekontrolowany wyciek moczu poprzedzony jest tutaj uczuciem nagłego, silnego parcia i trudną (lub wręcz niemożliwą) do opanowania potrzebą oddania moczu.
 • Mieszane NTM występuje u blisko jednej trzeciej osób borykających się z nietrzymaniem moczu, u których obserwuje się zarówno objawy inkontynencji wysiłkowej, jak i naglącej.

Każdy z rodzajów NTM może mieć różny stopień nasilenia.

Kto jest w grupie ryzyka NTM?

Inkontynencja moczowa może dotknąć każdego – ludzi młodych i dojrzałych, zdrowych i chorych, kobiety i mężczyzn, jednak istnieją grupy szczególnego ryzyka i czynniki znacznie zwiększające prawdopodobieństwo pojawienia się NTM.

 • Osoby starsze. Im ma się więcej lat, tym niestety łatwiej o nietrzymanie moczu, choć oczywiście nie jest regułą to, że każdy senior czy seniorka musi borykać się z tym problemem. Z czasem w naturalny sposób, jeśli nie są odpowiednio ćwiczone, osłabiają się mięśnie dna miednicy, co skutkuje często objawami inkontynencji. Zaawansowany wiek (to jest 70 i więcej lat) sprzyja niestety wszystkim rodzajom NTM.

Inkontynencja u seniorów

 

 • Jak pokazują statystyki, nietrzymanie moczu występuje u pań mniej więcej trzy razy częściej niż u mężczyzn, co wiąże się w tym przypadku – rzecz jasna – z odmienną anatomią.

Nietrzymanie moczu u kobiet

 • Ciężarne. Czynnikiem ryzyka wystąpienia inkontynencji jest ciąża – szczególnie ciąża mnoga i/lub duża, a także przebyte przez kobietę porody (zarówno te naturalne, jak i wspomagane chirurgicznie). Najbardziej narażone na wystąpienie NTM są bardzo młode mamy (w wieku poniżej 20 lat) oraz te nieco starsze (powyżej 35 lat).
 • Panie w okresie menopauzy. Niedobór w organizmie kobiety estrogenów prowadzi w tym czasie do poważnych zmian w układzie moczowo-płciowym, które nasilają skłonności do inkontynencji.
 • Pacjenci po zabiegach. NTM może być skutkiem (tymczasowym lub trwałym) przebytych operacji ginekologicznych lub urologicznych (w przypadku mężczyzn to zwykle prostatektomia lub cystektomia).
 • Rekonwalescenci po radioterapii. Choroby nowotworowe toczące się w obrębie narządów miednicy, a także ich leczenie często dają objawy (skutki uboczne) w postaci inkontynencji moczowej.
 • Ludzie otyli. Za duża masa ciała to prawie dwa razy większe ryzyko wystąpienia NTM niż w przypadku prawidłowej wagi. Im większe jest BMI, tym większe prawdopodobieństwo inkontynencji.
 • Chorzy na przewlekłe choroby – szczególnie te przebiegające z kaszlem oraz wszystkie inne schorzenia związane ze wzrostem ciśnienia śródbrzusznego, które może skutkować wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Objawy NTM dają też nieuregulowana cukrzyca oraz nieleczone nadciśnienie.
 • Pracownicy fizyczni oraz każdy, kto regularnie podejmuje duży wysiłek fizyczny.
 • Sporty wyczynowe, wysiłkowe również narażają na ryzyko wystąpienia inkontynencji. W przypadku uprawiania gimnastyki artystycznej to zazwyczaj wysiłkowe nietrzymanie moczu, siatkówka czy kolarstwo to z kolei większe ryzyko naglącego NTM.

Czynniki ryzyka NTM nakładają się, dlatego na przykład otyła kobieta w okresie menopauzy, która jest matką trójki dzieci i ma nadciśnienie jest wielokrotnie bardziej narażona na inkontynencję moczową niż powiedzmy młoda gimnastyczka w ciąży. Niezależnie jednak od indywidualnej sytuacji, zawsze warto wdrożyć działania profilaktyczne.

Profilaktyka nietrzymania moczu

Profilaktyka nietrzymania moczu

Profilaktyka NTM to konieczność. Niewielkim kosztem można wiele zyskać, odsuwając problem w czasie lub zmniejszając do minimum ryzyko jego wystąpienia. Dbanie o prawidłową masę ciała i codzienną dawkę ruchu to podstawa. Warto też ćwiczyć mięśnie dna miednicy, w czym może pomóc urofizjoterapeuta.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments