Wydarzenia Cieszyn

Wśród nich jest Kobieta Oryginalna. Zagłosuj na swoją faworytkę!

Znamy już Złotą Piątkę pretendentek do tytułu Oryginalnej Kobiety Śląska Cieszyńskiego 2019 roku. Są nimi panie, których kandydatury zostały poparte największą liczbą zgłoszeń w pierwszym etapie naszego konkursu. 10 lutego rozpoczynamy etap drugi, w którym głosy oddać można zarówno w formie papierowej (wycinając kupony z Głosu Ziemi Cieszyńskiej), jak i za pośrednictwem naszego portalu.

Etap drugi zakończony zostanie 29 lutego, a o tym, która spośród pań wyłonionych do Złotej Piątki będzie nosić zaszczytny tytuł Oryginalnej Kobiety Śląska Cieszyńskiego 2019 dowiemy się 8 marca podczas uroczystej gali w Dworze Kukuczka.

Poniżej prezentujemy sylwetki pięciu wyjątkowych kobiet – Złotej Piątki Konkursu na Oryginalna Kobietę Śląska Cieszyńskiego 2019!

 

BEATA BOJDA z Harbutowic

Makijażystka, charakteryzator, projektantka ubiorów, pedagog i kosmetolog. Pomysłodawca, autorka i wykonawca stylizacji do cyklu portretów kobiet wykonanych przez różnych fotografów pod wspólną nazwą ETNO. Cykl ten zyskał uznanie w wielu miejscach świata. Od kilku lat pani Beata jest jurorem Ogólnopolskich Mistrzostw Makijażu Artystycznego „Art Visage”, pisze też artykuły dla profesjonalnego pisma „Nowości w kosmetyce”. Współpracowała przy charakteryzacji i tworzeniu kostiumów do kilkunastu filmów i przedstawień teatralnych, a także z agencjami reklamowymi oraz projektantami mody, tworząc makijaże na pokazach i do zdjęć. Dwukrotna laureatka nagrody Artysta Roku magazynu Make-up Trendy. Wyróżniona przez Les Nouvelles Esthétiques tytułem Beauty Industry Icon w 2015 r. Prowadzi szkolenia w zakresie makijażu i stylizacji, a także aktywizujące kobiety dojrzałe. Wykłada w krakowskiej Artystycznej Alternatywie. Zaangażowana w propagowanie sztuki ludowej – mieszkańcom i gościom gminy Istebna dała się poznać, jako projektantka mody wykorzystująca w swych kreacjach piękno koniakowskiej koronki. Stale szuka nowych sposobów wyrażania swojej osobowości i pomaga innym w wyrażaniu ich własnej.

 

ELŻBIETA HUBCZYK  z Brennej

Nagrodzona Laurem Srebrnej Cieszynianki, społecznik, choreograf, twórca ludowy. Działa w Związku Podhalan, współzałożycielka Oddziału Górali Śląskich Związku Podhalan. Od lat zajmuje się szyciem strojów regionalnych dla zespołów ludowych. Jako choreograf prowadziła zespół Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie”, który za swą działalność zdobywał nagrody i wyróżnienia. Społecznie prezes Chóru Parafialnego „Benedictus” posiadającego w swym repertuarze nie tylko pieśni religijne, ale także świeckie, wpisujące się w muzyczną tradycję regionu. Jako pierwsza wprowadziła stroje regionalne dla występujących w nim śpiewaków. Od trzech kadencji radna Gminy Brenna. Współorganizator warsztatów i wydarzeń o charakterze regionalnym w gminie Brenna. Inicjatorka i współorganizator imprez „Brenna Tańczy” oraz „Posiady nad Brennicą”. Od wielu lat zajmuje się promowaniem dziedzictwa Górali Beskidu Śląskiego w kraju i za granicą. Pani Elżbieta wspiera również jako sponsor działalność kulturalną na terenie gminy Brenna. Na co dzień posługuje się gwarą, posiada szafę pełną strojów cieszyńskich, w których pokazuje się nie tylko od święta. Ci, którzy jąm znają mówią o niej jako o osobie pełnej pasji, humoru i niespożytej energii, a przede wszystkim godnej zaufania przyjaciółce, na którą zawsze można liczyć. Prywatnie babcia sześciorga wnucząt.

 

EWA MACOSZEK-DRAGON z Koniakowa

Wieloletnia, lubiana i ceniona przez uczniów nauczycielka w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle, hotelarz z wykształcenia i zamiłowania, właścicielka hotelu, a od niedawna także dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie. Kobieta pełna inwencji i pasji, pracowita, chętnie podejmująca współpracę z ludźmi, a przy tym elegancka i uśmiechnięta. Zawsze wyróżnia się z tłumu! Prawdziwa bizneswoman wiedząca, czego chce od życia, a mimo to otwarta na problemy innych, bez względu na to, czy są to turyści, czy mieszkańcy. Folklorystka z zamiłowania, ceniąca sobie strój regionalny i gwarę. Mimo wielu obowiązków nigdy nie traci optymizmu i potrafi czerpać radość z tego, co robi. Jej dawni uczniowie podkreślają nie tylko jej zaangażowanie w życie szkoły, ale przede wszystkim ogromną życzliwość i umiejętność wykształcenia w wychowankach wiary w siebie i swoje możliwości. Znajomi mówią o niej jako o osobie ciepłej, życzliwej i uczynnej, niepozbawionej odrobiny szaleństwa, w jak najlepszym tego słowa znaczeniu.

 

MONIKA WAŁACH-KACZMARZYK z Jaworzynki

Od 10. roku życia przez dziesięć lat była członkiem dziecięcej grupy folklorystycznej Józefa Brody działającej w Istebnej-Zaolziu, gdzie tańczyła, śpiewała i grała na instrumentach pasterskich oraz cymbałach. Była członkinią kapeli „Torka” z Cieszyna, a także założonej przez Zbigniewa Wałacha kapeli „Wałasi”. W 1986 roku wraz z mężem Rafałem założyła rodzinną kapelę „Jetelinka” i zaczęła prowadzić zajęcia regionalne z dziećmi z Jaworzynki.
Pani Monika wykształciła liczne grono młodych muzykantów, którym zaszczepiła pasję i pracowitość, ucząc samodzielności i przekazując tradycyjne wartości. Oprócz działania na polu muzyki ludowej jest mistrzynią haftu krzyżykowego zdobiącego strój regionalny. Od wielu lat bierze udział w konkursach muzyki ludowej zdobywając wysokie lokaty i wyróżnienia. Wśród jej licznych sukcesów należy wymienić zdobycie najwyższej nagrody – „Baszty” na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w roku 2015. W tym roku została także uhonorowana nagrodą Srebrnej Cieszynianki. Od lat z wielkim poświęceniem angażuje się w życie społeczne gminy, nie tylko promując ją poprzez swą twórczość artystyczną, ale także uświetniając piękną muzyką i śpiewem prowadzonej przez siebie kapeli wiele lokalnych wydarzeń kulturalnych i religijnych. Częstokroć za przysłowiowe „Boże zapłać”. Obecnie pełni również funkcję radnej powiatowej Śląska Cieszyńskiego, dbając o dobro naszej Małej Ojczyzny.

Pani Monika jest kobietą oryginalną, naturalnie piękną i skromną. Ma swój styl, który jest spójny z jej osobowością i pasjami. Jej piękny, mocny, czysty góralski głos i talent instrumentalny to prawdziwy skarb Beskidzkiej Trójwsi i całego Śląska Cieszyńskiego.

 

URSZULA WIERZGOŃ z Kończyc Małych

Kierowniczka Zespołu śpiewaczego „Małokończanie” od roku 1999, a wcześniej wieloletnia jego członkini. Wiele uwagi poświęca rozwojowi zespołu, a zwłaszcza angażowaniu się w jego działalność osób młodych. Niezastąpiona organizatorka i pełna pasji folklorystka promująca tradycje Śląska Cieszyńskiego, nie tylko muzykę, strój i gwarę, ale także regionalną kuchnię. Posiada niezwykłą łatwość nawiązywania kontaktów międzyludzkich, zarówno w środowisku seniorów, jak i młodzieży. Każda rozmowa z nią napawa optymizmem i motywuje do pracy na rzecz innych. Jej znajomi podkreślają cechującą ją radość życia, serdeczność i gotowość do pomocy innym, a zarazem rzetelność w wykonywaniu podjętych zadań.

 

 

 

Jedna osoba może oddać jeden głos dziennie.

Dziękujemy za oddanie głosu.

Następny głos możesz oddać po 24 h.

Wyniki będą dostępne po zakończeniu głosowania.

Regulamin Konkursu na Oryginalną Kobietę Śląska Cieszyńskiego 2019.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Pani Beata bierze udział w konkursie o tytułu Oryginalnej Kobiety Śląska Cieszyńskiego 2019 roku. Zapraszamy do głosowania: […]

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu

“Nie może być taki konkurs. To jest dyskryminacja mężczyzn, dyktatura kobiet”.

dd
dd
4 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Oczywiście, że tak. Jawna dyskryminacja i stawianie na piedestale płci jakże pięknej 😁.

Bielszczanin JOHNY
Bielszczanin JOHNY
4 miesięcy temu

Wszystkie te Panie są oryginalne – 3mam kciuki za wszystkie kandydatki.

dd
dd
4 miesięcy temu

Nawet… bardzo orginalne 😁