Wydarzenia Cieszyn

Ustroń w ogólnopolskim projekcie

Fot. Krzysztof Marciniuk

W  ustrońskim ratuszu podpisano dzisiaj porozumienie dotyczące współpracy przy realizacji projektu „Zintegrowany system wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji”.

Projekt realizowany jest w ramach programu prac rozwojowych: “Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków (GOSPOSTRATEG)”. Program ma sprzyjać ekologii poprzez inwentaryzację kotłów i badanie emisji zanieczyszczeń powietrza.

Porozumienie podpisali minister Piotr Woźny – pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze i Przemysław Korcz – burmistrz miasta Ustroń. Głównymi celami projektu jest stworzenie prototypu systemu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji z bazą danych urządzeń grzewczych i narzędziami do analizy tych danych, opracowanie metodyki szacowania zewnętrznych kosztów zdrowotnych zanieczyszczeń powietrza (zostaną wykonane badania spirometryczne dzieci w szkołach podstawowych w wieku 10-13 lat) oraz przygotowanie projektów regulacji prawnych, które pozwolą na uruchomienie projektu w skali całego kraju.

Nasze miasto już wcześniej zaczęło działać w podobnym kierunku, rozpoczynając szeroko pojętą walkę ze smogiem. Inwentaryzacja kotłowni na terenie naszego miasta już się rozpoczęła, a prowadzą ją nasi kominiarze. Na chwilę obecną odwiedzili oni około 500 gospodarstw domowych, co stanowi mniej więcej 1/6 wszystkich na terenie Ustronia – powiedział gospodarz miasta.

Chcemy samorządom dać narzędzie do monitorowania przyczyn powstawania smogu, by mogły wydawać swe środki dokładnie tam gdzie jest to potrzebne. Pilotaż, który prowadzony jest m.in. w Ustroniu ma nam dać możliwość sprawdzenia systemu, a w przyszłości wprowadzenie go na skalę ogólnopolską – podkreślił minister Piotr Woźny.

W programie uczestniczy 9 miast: Ustroń, Opoczno, Mszana Dolna, Nowy Targ, Skała, Karczew, Zabrze, Targówek (dzielnica Warszawy) i Skawina. Projekt w Ustroniu jest pilotowany jest przez Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Ustroń.

Zdjęcia: Krzysztof Marciniuk

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o