Wydarzenia

Czy i jak pojadą pociągi IC Żywiec – Kraków?
Od 13 grudnia, czyli od wejścia w życie nowego rocznego rozkładu jazdy, miałyby się pojawić trzy pociągi spółki PKP Intercity relacji Żywiec – Bielsko-Biała – Czechowice-Dziedzice – Oświęcim – Kraków. To zapowiedź posła Mirosław Suchonia jeszcze sprzed kilku miesięcy. Teraz w sieci internetowej pojawiają się pierwsze przecieki dotyczące tych pociągów. Jak wynika z jednego z forum kolejowego będą to pociągi o nazwach: IC „Pilsko” – odjazd z Żywca około 6.00, a powrót około 22.00 IC „Rysianka” – odjazd z Żywca około 10.00, powrót około 18.00 IC „Żylica” (przedłużenie od Żywca obecnego pociągu Bielsko-Biała – Kraków) – odjazd około 18.00, powrót…

Mieszkanka Frydrychowic ma 102 lata!
Swoje niezwykłe urodziny świętowała Rozalia Harańczyk z Frydrychowic, która ma 102 lata! To najstarsza mieszkanka gminy Wieprz. Urodziła się 25 czerwca 1924 roku we Frydrychowicach. Po ukończeniu szkoły podstawowej pracowała we Dworze, a potem w cegielni. Doczekała się trójki dzieci, 6 wnucząt i 4 prawnuków. Z okazji 102 urodzin do Rozalii Harańczyk zawitała wójt gminy Wieprz Małgorzata Chrapek wraz z przedstawicielami Urzędu Gminy. Jubilatce złożono życzenia i gratulacje przekazując kwiaty i prezent.

Promocja, tłumy i… góry śmieci. Smutny finał dnia na basenach w Wiśle
Sezon letni dopiero się rozkręca, a wysokie temperatury przyciągają na kąpieliska tłumy. Niestety, po jednym…

Zderzenie dwóch aut i autobusu MZK. Jeden pojazd dachował
Na ul. 3 Maja w Bielsku-Białej doszło do zderzenia autobusu MZK i dwóch osobówek. Jedna…

Tekstylia – odpad czy surowiec? Szykuje się dyskusja w Domu Narodowym
Co zrobić ze zużytą odzieżą i tekstyliami? Jak działa nowy obowiązek ich selektywnej zbiórki i…

W Jordanowie mieszkańcy wyjdą na ulicę! WIDEO
Czekali cierpliwie, ale ile można? Po roku mieszkańcy Jordanowa ponownie chcą wyjść na ulicę, aby…
O zabytkach, nowoczesnych technologiach i odpowiedzialnej renowacji. Branżowe sympozjum w Prefabecie
„Dumni z BB”. Przed nami wyjątkowe muzyczne lato!
Beskidy bliżej kolei. Postępuje modernizacja linii Sucha Beskidzka – Żywiec
Starostwo Powiatowe w Żywcu – najnowsze informacje! ZDJĘCIA
Czy i jak pojadą pociągi IC Żywiec – Kraków?
Mieszkanka Frydrychowic ma 102 lata!
Promocja, tłumy i… góry śmieci. Smutny finał dnia na basenach w Wiśle
Zderzenie dwóch aut i autobusu MZK. Jeden pojazd dachował
Tekstylia – odpad czy surowiec? Szykuje się dyskusja w Domu Narodowym
W Jordanowie mieszkańcy wyjdą na ulicę! WIDEO
Nowy „Głos” już w kioskach! 40 stron najważniejszych wydarzeń, historii i ludzi regionu
Poszukiwania mężczyzny w zbiorniku Kruki | ZDJĘCIA
Rajcza: Nie chcemy wymierać w skansenie!
Po zawaleniu mostu w Dębowcu prokuratura bada, czy doszło do rażącego przekroczenia tonażu
Wójt gminy Łodygowice bez wotum zaufania! (AKTUALIZACJA)
55. rocznica wielkiej tragedii. 26 czerwca 1971 r. w rafinerii wybuchł pożar
Wieża na Hajdówce w Jordanowie ponownie dostępna
ZBM zapuka do mieszkańców. Ruszają kontrole lokali i odczyty wodomierzy
Upał coraz silniejszy – do 39°C! Uważajmy na siebie, innych oraz na zwierzęta
Lato, lato wszędzie!
Afera poseł Pępek. Mieszkańcy mówią ostro | SONDA
Powitanie wakacji w Żywcu Zabłociu
Zmarła Jolanta Wolny (AKTUALIZACJA)
Energetyczna rewolucja w Międzyświeciu. Szkoła przechodzi metamorfozę za 8,5 mln zł
Prezydent z absolutorium. Nie brakowało jednak uszczypliwości
Burmistrz Andrychowa Beata Smolec: Nie rezygnuję! WIDEO
Sport

Jutro startuje Krzemionka Cross! Zmiana godzin startu!
Jutro (28 czerwca) w Lgocie już po raz siódmy odbędzie się Bieg Krzemionka Cross. To bieg terenowy, który corocznie organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Lgota (gmina Tomice). Z powodu panujących upałów organizatorzy postanowili zmienić godziny startów i je nieco przyspieszyć. O 7.30 planowany jest start dla uczestników biegnących z psem na dystansie 8 km; O 8.00 wystartuje bieg na 23 km; O 8.30 bieg na dystansie 8 km; O 8.45 marsz z kijakami, czyli nordic walking. Biuro zawodów czynne będzie od 6.30, a dekoracje tryumfatorów biegu przewidziano na 11.30.

Regaty o Puchar Prezydenta Bielska-Białej na Jeziorze Żywieckim | WIDEO, ZDJĘCIA
Przez dwa dni na Jeziorze Żywieckim w okolicach Tresnej potrwają zmagania żeglarzy podczas 47. Regat o Puchar Prezydenta Bielska-Białej. W regatach, które rozpoczęły się dzisiaj (27 czerwca) po godzinie 11.00 na przystani Yacht Klub Polska Bielsko, bierze udział 11 załóg. Rywalizują one w kategoriach: Omega, Jachty kabinowe do 650, Jachty kabinowe powyżej 650, Klasa wolna i OK. Dinghy. Dzisiaj planowane są trzy biegi. Jutro (28 czerwca) regaty rozpoczną się o 10.30 i również planowane są trzy biegi. Zakończenie zawodów przewidziano na 16.00. Organizatorem regat jest Yacht Klub Polski Bielsko.

Kolejny medal mistrzostw Polski Katarzyny Cieślar
Trwa pasmo sukcesów i świetnych biegów Katarzyny Cieślar z Cieszyna. Jak informuje MUKS SZS Cieszyn,…

Bieg Górski na Żar w Międzybrodziu Żywieckim
Już po raz 27. odbędzie się Bieg Górski na Żar w Międzybrodziu Żywieckim, którego organizatorami…
Jutro startuje Krzemionka Cross! Zmiana godzin startu!
Regaty o Puchar Prezydenta Bielska-Białej na Jeziorze Żywieckim | WIDEO, ZDJĘCIA
Kolejny medal mistrzostw Polski Katarzyny Cieślar
Bieg Górski na Żar w Międzybrodziu Żywieckim
Złoto w brazylijskim jiu-jitsu. Pewne zwycięstwo Oliwii
Bieg Górala i nie tylko w Lalikach – WIDEO
Kajetanowicz wraca do Rajdu Polski. Tym razem będzie ścigał się na śląskich asfaltach
Bielsko-Biała stolicą karate. Ponad dwa tysiące zawodników z 33 krajów świata
Kto z kim w I rundzie Pucharu Polski Podokręgu Żywiec?
Sztangista Aleksander Pierlak z trzecim miejscem w eliminacjach do OOM
Złota seria trwa. Pantery ponownie mistrzem Polski
Adam Malina mistrzem Polski w karate. W finale pokonał kolegę z cieszyńskiego klubu
Od piekła do podium. Tymek Kucharczyk drugi na Road America po znakomitej pogoni
Jan Kolondra na podium w Pucharze Europy Juniorów
„To jest mój dom” – Maja Chwalińska powitana w Bielsku-Białej
Najlepsi młodzi sportowcy nagrodzeni w bielskim Ratuszu
Igor Lipowczan ze złotem Grand Prix Polski Ju-Jitsu
Kolejny sukces skoczków z gminy Goleszów
Worek medali lekkoatletów
Cieszynianie nie zawiedli. Medalowy pokaz siły na mistrzostwach Polski
Karol Matyssek brązowym medalistą mistrzostw Polski. Dał pokaz siły i determinacji w Tatrach
Maja Chwalińska z dziką kartą na Wimbledon! Pierwszy mecz już za dwa tygodnie
Żaki znów rządziły na Stadionie Miejskim | ZDJĘCIA
Edyta Lewandowska zwycięża pod Babią Górą
Hit w Pruchnej dla gospodarzy | ZDJĘCIA
Na sygnale

Śmiertelny wypadek w Przeciszowie
Wczoraj (26 czerwca) doszło do tragicznego w skutkach wypadku na drodze krajowej nr 44 w Przeciszowie, w którym zginął 75-letni mężczyzna. Po godzinie 15.00 ze stacji paliw przy ulicy Krakowskiej wyjeżdżał Volkswagenem 75-latek z Przeciszowa. – Jak ustalili policjanci zderzył się z Seatem, który kierował 21-letni mieszkaniec powiatu wadowickiego. W wyniku zderzenia poważnych obrażeń ciała doznał kierowca Volkswagena. Pomimo natychmiastowo przeprowadzonej reanimacji jego życia nie udało się uratować. W trakcie prowadzonego śledztwa ustalone zostaną szczegółowe okoliczności tej tragedii drogowej – informuje aspirant sztabowy Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Z ostatniej chwili! Zderzenie dwóch aut. Jeden z pojazdów uderzył w latarnię
Dwa zastępy straży pożarnej i patrol drogówki wysłano po otrzymaniu zgłoszenia kolizji na ul. Lwowskiej w Bielsku-Białej, gdzie doszło do zderzenia dwóch aut. Jeden z pojazdów uderzył w latarnię. Na miejsce wezwano pogotowie energetyczne. Do zdarzenia doszło o godz. 15.15 na pasie ruchu w kierunku ul. Żywieckiej. Kierujący samochodem osobowym marki Renault poruszał się prawym pasem ul. Lwowskiej, natomiast kierujący samochodem osobowym marki Alfa Romeo w wyniku nieprawidłowej zmiany pasa ruchu, doprowadził do kolizji z Renault, a ten uderzył w latarnię. Policjanci ruchu drogowego sporządzili dokumentację, kierujący pojazdami byli trzeźwi. Sprawdzono zapis monitoringu miejskiego. Zdarzenie zakończono postępowaniem mandatowym. Działania strażaków…

Leżał ranny na terenie osiedla
Mężczyzna z raną kłutą został znaleziony na terenie osiedla Grunwaldzkiego. Na miejscu pojawiła się załoga…

Siedział na parapecie na dziesiątym piętrze. Policjant odwiódł go od skoku
Do niezwykle trudnej sytuacji doszło w czwartek wczesnym popołudniem w jednym z wieżowców w Wapienicy.…
Śmiertelny wypadek w Przeciszowie
Z ostatniej chwili! Zderzenie dwóch aut. Jeden z pojazdów uderzył w latarnię
Leżał ranny na terenie osiedla
Siedział na parapecie na dziesiątym piętrze. Policjant odwiódł go od skoku
71-latek siał postrach na ekspresówce. Zawrócił i jechał lewym pasem pod prąd | WIDEO
Dramatyczne zdarzenie w Wiśle. Policjanci otrzymali list z podziękowaniem
Potrącenie pieszego na Partyzantów. Młody mężczyzna z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala
Ewakuacja 40 osób. Strażacy PSP ćwiczyli w Górkach Wielkich | ZDJĘCIA
Zderzenie motocyklisty z samochodem. Nastolatek przeleciał nad autem! ZDJĘCIA
Oszukany na prawie 750 tysięcy złotych!
Wypadek w Kiczycach. Motocyklista trafił do szpitala
Mundurowi ruszyli do akcji po służbie. Agresywna kobieta i pijany kierowca zatrzymani
Pijani na rowerkach wodnych
Kultura i rozrywka

O włókniarzach, fabrykach i bielskiej tożsamości
Przemysł włókienniczy przez dziesięciolecia kształtował oblicze Bielska-Białej i życie jego mieszkańców. O tym, jak zmieniał się wizerunek włókniarzy oraz jakie ślady pozostawił w lokalnej tożsamości, opowiada nowa wystawa prezentowana w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej – Starej Fabryce. Ekspozycja zatytułowana jest „Włókniarze. Propaganda, rytuał, dziedzictwo” i prowadzi zwiedzających od czasów Polski Ludowej po współczesność, pokazując nie tylko historię przemysłu tekstylnego, ale także sposób, w jaki przez lata budowano społeczne wyobrażenia o pracy i pracownikach. Pierwsza część wystawy poświęcona jest wizerunkowi robotnika w PRL. Za pomocą malarstwa, rzeźby, plakatu i sztuki medalierskiej pokazano, jak państwowa propaganda kreowała obraz pracownika jako bohatera nowego…
- O włókniarzach, fabrykach i bielskiej tożsamości
- Dlaczego średniowieczne książki przykuwano łańcuchami? Odpowiedź w Książnicy Cieszyńskiej
- Dawne podręczniki, książki kucharskie i bestsellery PRL. Książnica Cieszyńska ożywia wspomnienia
- Cieszyńskie smaki, góralska muzyka i zbójnickie zabawy. Nasz region zaprezentował się w Pradze
- Piąta inauguracja lata na Dębowcu. Będą atrakcje dla całych rodzin
- Dwie nagrody dla Chóru Kameralnego Wichura z Wisły
- Zuzanna Grabowska o swoim filmowym debiucie. „Śmierć nie jest tylko końcem”
- Tradycja, która łączy pokolenia – XVI Dzień Tradycji, Stroju i Pieśniczki Regionalnej w Strumieniu | ZDJĘCIA
- Żywiec będzie się bawił! SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
Na czasie

O roli i wyzwaniach ławnika
W środę, 20 maja o 13.00, w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim odbędzie się wydarzenie edukacyjno-społeczne „Ławnik – sędzia społeczny. Rola, wyzwania i praktyka”. Spotkanie będzie poświęcone roli ławnika jako społecznego czynnika wymiaru sprawiedliwości oraz realnemu udziałowi obywateli w procesie orzekania przed polskimi sądami. W programie przewidziano wystąpienia przedstawicieli środowiska akademickiego, praktyków prawa oraz ławników sądowych. Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość poznania praktycznych aspektów funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, przebiegu postępowania sądowego oraz znaczenia społecznego udziału obywateli w procesie wydawania wyroków. W wydarzeniu wezmą udział m.in.: dr hab. Agnieszka Barcik, prof. UBB, dr Piotr Dziwiński, adwokat Anna Gółska, adwokat Michał Ergietowski, adwokat Anna Talaga oraz…
- O roli i wyzwaniach ławnika
- Uczniowie cieszyńskiej „Budowlanki” zdobywali doświadczenie w Chorwacji
- Młodzi liderzy przedsiębiorczości z Żywiecczyzny
- Recytatorskie zmagania w cieszyńskim teatrze. Kto awansował dalej?
- Cieszyński „Kopernik” na mapie edukacyjnych innowacji
- Uczniowie ze Skoczowa zaprojektują symbol Dnia Weterana
- Młodzi recytatorzy pielęgnują gwarę Śląska Cieszyńskiego. XVIII konkurs „Tu sóm moji korzynie” w Pierśćcu za nami [ZDJĘCIA]
- Jak żyć? Konferencja o ważnych sprawach
- Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie zaprasza na Dzień Otwarty
- Sukces uczniów wiślańskiego LO w ogólnopolskim konkursie

W województwie śląskim rośnie zapadalność na czerniaka. Profilaktyka może uratować życie
Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, który szybko się rozwija i tworzy przerzuty. Wywodzi się z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną. Melanina sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym, czyli np. w kontakcie z promieniowaniem słonecznym, czy promieniowaniem stosowanym w solarium. Choć najczęściej rozwija się na skórze, może pojawić się także w obrębie błon śluzowych jamy ustnej, nosa, a nawet na gałce ocznej. Najważniejsza jest profilaktyka. Samokontrola skóry to proste i bardzo skuteczne narzędzie. Raz w miesiącu dokładnie obejrzyj swoje znamiona i pieprzyki. Sprawdź ich symetrię, brzegi, kolor i wielkość. Dzięki temu szybciej zauważysz niepokojące zmiany. Równie…
- Catering dietetyczny — jak działa dieta pudełkowa z dowozem pod drzwi
- W województwie śląskim rośnie zapadalność na czerniaka. Profilaktyka może uratować życie
- Pracownia echokardiografii AHP z prestiżową akredytacją. Co to oznacza dla pacjentów?
- Laboratoria w Bielsku-Białej i Ustroniu wysoko ocenione w ogólnopolskich programach jakości. Co to oznacza dla pacjentów?
- Profilaktyka raka piersi – powiat cieszyński liderem
- Od ciepłych dni do siarczystych mrozów. Jak zadbać o zdrowie zimą?
- Zamek Cieszyn zaprasza do udziału w XIX Konkursie na Cieszyńskie Ciasteczka
- Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód — przewodnik po rozsądnym wyborze polisy
- Ciche choroby XXI wieku – dlaczego nie zauważamy pierwszych sygnałów?
- Turystyczny Klub Kolarski PTTK Ondraszek zaprasza na wycieczkę rowerową do Chybia

Cieszyn: Z gruntu plecione. Przyjdź i zrób prezent dla bliskich
47 Drużyna Wędrownicza „Hestia” wraz z Serfentą oraz Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie zapraszają na otwarte, proste, nieodpłatne i pełne dobrej energii warsztaty wyplatania, podczas których tworzone będą małe choineczki z wikliny i kolorowych sznurków. To idealna okazja, by przygotować wyjątkowy, własnoręczny prezent – bez pośpiechu, bez nadkonsumpcji, z poszanowaniem dla naszej ziemi. „Chcemy pokazać, że można inaczej: zamiast kupować – zrobić coś samemu i posłać dalej w świat dobrą, ręcznie wykonaną rzecz” – zachęcają organizatorzy. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Rural Voices 2030 i powstało dzięki współpracy Serfenty, Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie oraz 47 Drużyny Wędrowniczej „Hestia”. Podczas spotkania uczestnicy projektu…
- Cukier biały w produkcji – ICUMSA, rodzaje i dobór do receptur
- Higieniczne sprzątanie domu i ograniczanie kontaktu z kurzem
- Krótkie wakacje we Włoszech – gdzie polecieć z Krakowa?
- Tłumaczenie konsekutywne a symultaniczne – czym się różnią i które wybrać?
- Sneakersy damskie – modne i wygodne buty do codziennych stylizacji
- Nowe mieszkanie w Katowicach od dewelopera – dlaczego zakup bez pośredników wybiera tak wielu klientów?
- Zawody techniczne z przyszłością – elektryk i technik OZE
- SEO czy Google Ads – jak wybrać skuteczniejszy kanał pozyskiwania klientów?
- Zakładasz firmę i nie wiesz, co dalej? Sprawdź nasz przewodnik, jak wybrać pierwsze biuro rachunkowe!
- Klimatyzacja Bielsko-Biała i okolice – profesjonalny montaż i serwis
KontaktB24
Napisz do nasKontaktB24
Ustroń: Skarby na targu starociNa targach staroci można znaleźć różne cuda. Taki eksponat wpadł w oko naszej Czytelniczce w Ustroniu. Ponoć pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego. To doskonały przykład recyklingu: …
Bielsko-Biała: “Miszcz” parkowania…Zdjęcie zrobił nasz czytelnik na parkingu Gemini. Mocno poirytowany zastanym obrazkiem. – Teraz, kiedy ruch w sklepach jest większy i ciężko znaleźć miejsce parkingowe, są …
Bielsko: „Pielęgnacja” brzóz. Łyso i smutno – ZDJĘCIADzisiaj od samego rana na bielskim osiedlu Polskich Skrzydeł prowadzono akcję przycinania drzew. Wszyscy mieszkańcy rozumieją, że gałęzie trzeba przyciąć, by na przykład podczas wichury …
Bielsko-Biała: Na Błoniach grasuje frytkojadWystarczyła chwila bezruchu i z talerza zniknęła frytka… Ten widoczny na fotografii skrzydlaty złodziejaszek zapożyczył chyba sposób na przekąskę od znanej w Morskim Oku orzechówki …
Abyśmy zdrowi byliNiedzielna kwarantanna?
- Cieszyńskie place zabaw zamknięte
Niestety, nie tylko pogoda nie sprzyja aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Z powodu epidemii koronawirusa zamknięte zostały place zabaw dla dzieci. Wszystko to w trosce …
Ustroń: Co dalej z tym skrzyżowaniem? (wideo)Od jednego z naszych Czytelników otrzymaliśmy film z kolizji, do której doszło dzisiaj w Ustroniu na skrzyżowaniu ulic Kozakowickiej, Dominikańskiej i Katowickiej. Na szczęście, jak …
To nie był wiatr!Wandale w Cieszynie nie odpuszczają. W ostatnim czasie wywrócili kontener na odpady. Rzecz ma miejsce na ulicy Kossak-Szatkowskiej w Cieszynie. O interwencje poprosił jeden z …


























