Wydarzenia Cieszyn

Wielka historia w małej miejscowości

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

W Dębowcu odbyły się uroczyste obchody 78. rocznicy pierwszego zrzutu cichociemnych na terytorium okupowanej Polski. Historyczne wydarzenie miało miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku i do dziś pamięć o nim jest w Dębowcu pielęgnowana.

Uroczystości rozpoczęły się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej, która od ubiegłego roku nosi imię Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali bogatą akademię, której gośćmi byli m.in. przedstawiciele lokalnego samorządu, środowisk kombatanckich, a także wielu innych organizacji działających na Śląsku Cieszyńskim. Do Dębowca przyjechał również 97-letni Aleksander Tarnawski, ostatni żyjący cichociemny.

Po spotkaniu w szkole złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem Cichociemnych w Dębowcu. W południe ruszyły ponadto zajęcia dla uczniów – warsztaty historyczno-plastyczne oraz tor przeszkód pod hasłem „Sprawni jak żołnierze”. Młodzież miała okazję obejrzeć również film „Kamienie na szaniec” oraz jeden z odcinków „Czasu honoru”.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments