Cieszyn Na sygnale

​ Burza kontra kierowca. Jak uniknąć zagrożeń?

Fot. Pixabay.com

Wraz z letnią pogodą pojawiają się burze, które w ciągu kilku minut potrafią stworzyć wiele zagrożeń na drodze. Śliska nawierzchnia, spadające gałęzie, powalone drzewa – to tylko niektóre ze skutków gwałtownych burz, na które kierowcy nie zawsze są przygotowani. Dlatego mundurowi apelują o ostrożność i zachowanie rozwagi!

Warunki wywołane naglą burzą, związane z ulewnym deszczem, silnym wiatrem, wyładowaniami atmosferycznymi, wymagają od posiadaczy czterech kółek większego refleksu i wyobraźni. – Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze. To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i niewystarczająca odległość pomiędzy pojazdami są powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych. Śliska nawierzchnia drogi znacznie wydłuża odcinek, na którym zatrzyma się pojazd – mówi Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża około 14 m. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 m, na mokrej 30 m, a na śliskiej jezdni 46 m. Natomiast przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy auto pokonuje dystans 25 m. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 m, na mokrej 90 m, a na śliskiej 140 m.

Na nieoświetlonej drodze kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30-40 m. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca dostrzeże go już z odległości 130-150 m, czyli o około 5 razy wcześniej. To może uratować pieszemu życie!

– Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego bardzo często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne. Wszystko to przemawia za powszechnym używaniem elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków – podkreśla Krzysztof Pawlik.

W czasie burzy warto też zwracać uwagę na miejsce, gdzie parkujemy pojazd. Nie należy zostawiać go pod drzewami, zwłaszcza jeśli wewnątrz na powrót kierowcy oczekuje pasażer. Przed wyjazdem należy też dobrze przygotować pojazd do drogi, nawet tej najkrótszej. Powinniśmy pamiętać o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach, prawidłowym ustawieniu świateł. Należy regularnie myć szyby i światła pojazdu. Od tych elementów zależy bezpieczeństwo nasze i innych. I pamiętajmy, że nawet najbardziej inteligentne rozwiązania technologiczne samochodu nie zastąpią myślenia, wyobraźni, ostrożności i kultury kierowcy.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments