Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Karetki bez lekarzy?

Od początku tego roku aż czterech lekarzy straciło uprawnienia do pracy w karetkach żywieckiego pogotowia ratunkowego! Czy oznacza to, że karetki specjalistyczne z lekarzami na Żywiecczyźnie zostaną zlikwidowane? Czy może nie ma jeszcze takiego zagrożenia?

Na Żywiecczyźnie stacjonują karetki typu specjalistycznego (z lekarzem) w Żywcu i Rajczy oraz podstawowego (z ratownikiem medycznym) w Żywcu, Węgierskiej Górce, Jeleśni i Łękawicy.

– Do końca września 2016 roku w Jeleśni znajdował się zespół specjalistyczny z lekarzem, ale został zamieniony na podstawowy z ratownikiem medycznym. Taka zamiana pozwoliła na utworzenie nowego podstawowego zespołu ratownictwa medycznego, który stacjonuje w Łękawicy – mówi Antoni Juraszek, dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu, w strukturach którego znajduje się Dział Pomocy Doraźnej, czyli pogotowie.

Od stycznia zmieniły się przepisy dotyczące lekarzy systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Ci, którzy z początkiem 2018 roku nie rozpoczęli szkolenia specjalizacyjnego z medycyny ratunkowej, stracili uprawnienia do pracy w specjalistycznych zespołach ratownictwa medycznego.

– Z tego powodu w skali kraju rozpoczął się proces zamiany zespołów specjalistycznych na podstawowe. Spowodowało to także rozważania nad koncepcjami tworzenia nowego modelu Państwowego Ratownictwa Medycznego funkcjonującego bez lekarzy w zespołach ratownictwa medycznego lub opartego na lekarzach dojeżdżających do zdarzenia wyłącznie na wezwanie ratowników medycznych z zespołów podstawowych. Jak to wygląda u nas? W naszym Dziale Pomocy Doraźnej w ZZOZ w Żywcu uprawnienia straciło czterech lekarzy. Ale na chwilę obecną nie ma zagrożenia z obsadą naszych zespołów specjalistycznych i podstawowych. Jest ona w stu procentach pełna i zgodna z ustawą – zapewnia dyrektor.

Dodaje, że podejmowane są działania, by zmienić przepisy i do 31 grudnia 2020 roku przywrócić do pracy w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego lekarzy kardiologów i neurologów. Jednak tylko do tego czasu, bo od stycznia 2021 roku w pogotowiach będą mogli pracować wyłącznie lekarze specjaliści medycyny ratunkowej.

– Wtedy może to wymusić konieczność zamiany zespołów specjalistycznych na podstawowe w sytuacji, gdy zabraknie nam lekarzy uprawnionych do pracy w tych zespołach. Warto podkreślić, że nasze zespoły podstawowe oparte są na stałej i doświadczonej kadrze ratowników medycznych. Na chwilę obecną nie ma obaw, aby zabrakło nam personelu w tych zespołach podstawowych – dodaje dyrektor Antoni Juraszek.

Warto zaznaczyć, że 2 września 2013 roku doszło do pewnych zmian w działaniu pogotowia.

– Zgodnie z Wojewódzkim Planem Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, utworzono dyspozytornię medyczną, która znajduje się w Bielskim Pogotowiu Ratunkowym. Jest ona przeznaczona dla Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego. ZZOZ w Żywcu – i analogicznie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe – są od tej pory podwykonawcami Bielskiego Pogotowia Ratunkowego w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie udzielania świadczeń ratownictwa medycznego. Natomiast żywiecki Dział Pomocy Doraźnej nadal pozostaje w strukturze organizacyjnej ZZOZ Żywiec – tłumaczy dyrektor Antoni Juraszek.

google_news