Kultura i rozrywka Żywiec

Żywiec: Wystawa o tragicznym pożarze w rafinerii

W Żywcu została dzisiaj (30 kwietnia) otwarta uroczyście wystawa „Pamiętamy, będziemy pamiętać…”. Poświęcona jest ona tragicznemu pożarowi rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach z 26 czerwca 1971 roku, w którym zginęło dwóch mieszkańców Żywiecczyzny. Wystawa, którą można oglądać w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, potrwa do końca maja.

Jej otwarcie poprzedził kilkunastominutowy film wyświetlony w żywieckiej konkatedrze i msza. Potem uczestnicy przeszli z kościoła do siedziby Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej.

– Wystawa składa się z plansz zawierających skany archiwalnych zdjęć, pamiątek rodzinnych, wspomnień rodzin poległych, wspomnień uczestników akcji ratowniczo-gaśniczej, dokumentów dotyczących pożaru, pogrzebów poległych i pomników. Najpierw przygotowano i zaprezentowano ją w Kaniowie, potem w Czechowicach-Dziedzicach, Bestwinie, Bielsku-Białej, Mysłowicach, Częstochowie, a ostatnio w Bibliotece Śląskiej w Katowicach – mówi Michał Kobiela z Kaniowa, pomysłodawca tej ekspozycji.

W tym tragicznym pożarze rafinerii w czerwcu 1971 roku zginęło dwóch mieszkańców Żywiecczyzny: Mieczysław Jakubiec (ur. 08.06.1923 – zm. 27.06.1971) z Radziechów i Stanisław Janik (15.08.1928 – 27.06.1971) z Jeleśni. W sumie w pożarze zginęły 33 osoby, a 4 kolejne zmarły w szpitalu. Rannych było 105 osób, w tym 45 bardzo ciężko. Na otwarciu wystawy pojawiły się Anna Janik i Stanisława Szumlas. Pierwsza to żona, a druga to córka Stanisława Janika. Był także syn Mieczysława Jakubca – Roman. Organizatorami wystawy są: Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Żywcu, Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej i Michał Kobiela. Patronat nad nią objęli burmistrz Żywca Antoni Szlagor, starosta żywiecki Andrzej Kalata i prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP Andrzej Zieliński. Od strony medialnej wystawie patronują: „Żywiecka Kronika Beskidzka”, „Kronika Beskidzka”” i portal „Beskidzka24.pl”.

 

google_news