Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

100 procent chorobowego dla medyków

Fot. Z archiwum ZUS

Osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych – zarówno pracownicy medyczni, jak i niemedyczni – mają prawo do 100 procent zasiłku chorobowego. Na podwyższony zasiłek mogą również liczyć strażacy ochotnicy. Przysługuje on, jeżeli niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja nastąpiła po zetknięciu z Covid-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych albo wykonywaniem zadań w ochotniczej straży pożarnej.

– Nowe przepisy umożliwiają wyrównanie zasiłku chorobowego za okres od 5 września do 100 procent podstawy wymiaru zasiłku osobom zatrudnionym w podmiotach leczniczych. Przeliczenie zasiłku będzie następowało na wniosek. Jeśli zasiłki wypłaca sam pracodawca czy zleceniodawca, to wniosek należy przekazać pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoba prowadząca własną firmę składa wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Może to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Na 100 procent wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy, a potem zasiłku chorobowego w wymiarze 100 procent, mogą również liczyć osoby zatrudnione w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej świadczących usługi całodobowo, noclegowniach oraz innych placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. W ich przypadku podwyższone świadczenia przysługują od 29 listopada.

Zasiłek chorobowy w wysokości 100 procent podstawy wymiaru przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo (na przykład pracownikom) jak i dobrowolnie (na przykład zleceniobiorcom, osobom prowadzącym działalność gospodarczą).

Dokumentem potrzebnym do wypłaty podwyższonego zasiłku osobie zatrudnionej w podmiocie leczniczym lub w jednostce pomocy społecznej, która otrzymała zwolnienie lekarskie w związku z Covid-19, jest oświadczenie ubezpieczonego, że niezdolność do pracy jest spowodowana Covid-19. Strażak ochotnik składa oświadczenie, że niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja w warunkach domowych jest spowodowana koronawirusem i powstała w związku z wykonywaniem zadań członka OSP.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
uu
uu
3 lat temu

To tak se to dyrektorem szkoły wykombinował

Oset
Oset
3 lat temu

No to może drastycznie wzrosnąć spożycie napojów w remizie osp

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

100 procent dla medyków prawidłowo ale dlaczego tylko dla strażaków OSP?