Jutro (5 listopada) odbędą się uroczystości uświetniające 50. rocznicę budowy kościoła jednej doby w Ciścu. Przed świątynią otwarta zostanie wystawa plenerowa „Kościół jednej doby. Społeczna budowa kościoła 5 listopada 1972 r.”, którą przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Jak informuje Monika Kobylańska, asystent prasowy oddziału IPN w Katowicach, uroczystości rozpoczną się o 11.30 od mszy w kościele parafialnym w Ciścu pod przewodnictwem ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej księdza biskupa Romana Pindela. Z kolei o 13.30 planowane jest spotkanie w budynku Szkoły Podstawowej w Ciścu.
– W okresie komunizmu Kościół katolicki był zwalczany przez władze na wiele sposobów. Przejawiało się to m.in. w utrudnianiu odbudowy kościołów zniszczonych podczas wojny oraz w piętrzeniu przeszkód podczas prób uzyskania pozwoleń na wznoszenie nowych świątyń. Decyzje odmowne uzasadniano brakiem materiałów budowlanych lub wystarczającą liczbą kościołów na danym terenie. Jednocześnie wiara była impulsem dla wielu inicjatyw społecznych powstających pod patronatem Kościoła katolickiego oraz fundamentem dla buntu i oporu wobec totalitarnej władzy. W Ciścu polem konfliktu między lokalną społecznością a aparatem władzy komunistycznej była budowa kościoła. Wobec braku oficjalnej zgody Wydziału do Spraw Wyznań Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie na budowę świątyni mieszkańcy Ciśca zdobyli się na akt obywatelskiego nieposłuszeństwa. W ciągu jednej doby, 5 listopada 1972 roku, mieszkańcy wybudowali zasadniczą część swojego kościoła. Dla mieszkańców budowa kościoła stała się jedną z najważniejszych spraw, bezpośrednio rzutującą na pozostałe sfery codziennego życia – podkreśla Monika Kobylańska.