Wydarzenia Żywiec

62. Tydzień Kultury Beskidzkiej! Co będzie się działo w Żywcu? – WIDEO | SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Tydzień Kultury Beskidzkiej to wyjątkowa impreza, gdzie folklor góralski spotyka się z folklorem z całego świata! Fot. Paweł Szczotka

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu. Będzie nie tylko góralszczyzna z różnych zakątków polskich Karpat, ale i sporo egzotyki rodem z Japonii i Meksyku przeplatanej żywiołową muzyką z tańcami bałkańskimi!

62. Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu potrwa od 26 lipca do 3 sierpnia. Od 26 do 29 lipca oraz 3 sierpnia koncerty rozpoczynać się będą o 17.00, a od 30 lipca do 2 sierpnia o 18.00. Tradycyjnie już TKB rozpocznie się od 56. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, który potrwa od 26 do 29 lipca. Zaprezentuje się tam 26 polskich zespołów góralskich. Nasz region reprezentować będą Wierchy z Milówki (powiat żywiecki) oraz Babiogórzanie – Polana Makowska z Makowa Podhalańskiego, Cieślica z Zawoi i Zbyrcok z Juszczyna (powiat suski).

Ale każdego festiwalowego dnia poza konkursem wystąpią i zagraniczne zespoły z Chorwacji, Rumunii, Meksyku i Czarnogóry. W tych dniach na żywieckim Rynku od 10.00 odbywać się będzie Konkurs Góralskich Kapel, Grup Śpiewaczych i Solistów w ramach festiwalu Folkloru Górali Polskich. Zdobywcy Żywieckich Serc wystąpią na koncercie laureatów w amfiteatrze 3 sierpnia od 17.00.

Od 30 lipca do 2 sierpnia od 18.00 w amfiteatrze na scenie gościć będą zespoły z różnych regionów Polski i zagranicy, m.in.: 30 lipca z Japonii, 31 lipca ze Słowacji (z sąsiedniego regionu Kysuce), 1 sierpnia z Hiszpanii (z Majorki) i Serbii, a 2 sierpnia z Bośni i Hercegowiny oraz z Portugalii. Od 31 lipca do 3 sierpnia na żywieckim Rynku od 10.00 występować będą kapele zespołów polskich i zagranicznych. Budzący szczególne zainteresowanie widzów barwny i muzyczny korowód zespołów przejdzie w środę, 30 lipca, o 11.00 ulicą Kościuszki na Rynek, gdzie będą krótkie występy. W sobotę, 26 lipca, na żywieckim Rynku o 19.30 rozpocznie się Góralska potańcówka z udziałem zespołów TKB. Z kolei 2 sierpnia o 10.00 w amfiteatrze rozpocznie się „Dzień Folkloru Dziecięcego” – przegląd dziecięcych zespołów folklorystycznych z powiatu żywieckiego.

– Warto podkreślić, że w czasie trwania TKB w amfiteatrze będzie wiele stoisk gastronomicznych i nie tylko. Dla najmłodszych przygotowane będzie specjalne wesołe miasteczko. Przez dziewięć dni na Rynku od 10.00 trwać będą Targi Sztuki Ludowej. Z kolei 26 i 27 lipca oraz 2 i 3 sierpnia zapraszamy na Rynek na Warsztaty Twórczości Ludowej – mówi Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu.

Fot. Materiał prasowy

Fot. Materiał prasowy

Fot. Materiał prasowy

google_news