Wydarzenia Oświęcim

Oświęcimscy radni zaapelowali do władz państwa

Fot. Wikipedia

 Nie milkną echa obchodów 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Po wydarzeniach do jakich doszło za sprawą organizacji narodowościowych i nacjonalistycznych oświęcimscy radni wystosowali apel do władz Rzeczypospolitej Polskiej.

– 27 stycznia, w 74. rocznicę oswobodzenia  niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau odbył się w Oświęcimiu przemarsz skrajnych organizacji nacjonalistycznych. Mimo deklaracji ze strony organizatora o woli upamiętnienia rocznicy wyzwolenia obozu obserwowaliśmy niepokojące zachowania i gorszące wydarzenia. Rada Miasta, Prezydent oraz  Mieszkańcy Oświęcimia, miasta tak dotkliwie naznaczonego przez tragedię Auschwitz, miasta, którego obywatele w czasie okupacji hitlerowskiej z narażeniem życia własnego i swoich bliskich nieśli pomoc więźniom obozu, protestują przeciwko nietolerancji i ksenofobicznym zachowaniom członków środowisk nacjonalistycznych – napisano w apelu. Podkreślono, że KL Auschwitz  to symbol poniżenia, wyzucia z godności i praw człowieka. To niewyobrażalne cierpienie i wyniszczenie. – Nie sposób za pomocą słów wyrazić cierpienia ofiar. Dlatego nie wolno tego miejsca wykorzystywać do szerzenia nacjonalistycznych i ksenofobicznych postaw i haseł.  Oświęcimianie są powiernikami pamięci o więźniach i ofiarach obozu Auschwitz-Birkenau. Nie ma więc w naszym mieście przyzwolenia na brak szacunku wobec drugiego człowieka.  Pamiętając o ogromnej tragedii, która była udziałem ponad miliona ludzi różnych narodowości chcemy budować przesłanie oparte na poszanowaniu podstawowych praw człowieka, jak prawo do życia,  godności i wolności – zaznaczyli.

Rajcy podkreślili, że Oświęcim to Miasto Pokoju, które nie może stać się areną konfliktów i szerzenia nienawiści. Powinno być  miejscem, z którego płynie pokojowe przesłanie. Domagają się od władz państwa, aby podjęły skuteczne działania wobec osób, organizacji szerzących mowę nienawiści. Poprosili o jednoczesne podjęcie inicjatyw prawnych, które ochronią Oświęcim przed podobnymi zdarzeniami w przyszłości. –  Oświęcim to szczególne miejsce na mapie świata, a wydarzenia, które odbywają się w mieście mają międzynarodowy wydźwięk. Dlatego polską racją stanu jest, aby Oświęcim nie stał się miejscem konfliktu. By był europejskim miastem łączącym przeszłość z teraźniejszością – apelują.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Franuś
Franuś
5 lat temu

z apelu nie wynika co konkretnie zrobili nie tak organizacje narodowościowe i nacjonalistyczne (jakie konkretnie). Nie ma zamieszczonych zdjęć dokumentujących.