Wydarzenia Żywiec

Raport o bezdomnych

Fot. KPP Żywiec

Zima to najgorsza pora dla bezdomnych, którzy mocno wychłodzeni, nie mają się gdzie podziać. Sprawdziliśmy, czy na Żywiecczyźnie występuje problem bezdomności i czy takie osoby mogą liczyć na ciepłe miejsce w noclegowni.

Nasz raport zaczynamy od tego, że na Żywiecczyźnie nie ma noclegowni – poza gminą Rajcza, która ma przygotowanych pięć miejsc w jednym ze swoich budynków komunalnych. Pozostałe samorządy nie planują tworzenia noclegowni. Jednocześnie zaznaczają, że mają podpisane stosowne umowy ze schroniskami dla osób bezdomnych. A jak szczegółowo wygląda sytuacja w gminach?

Aleksandra Trond, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żywcu mówi, że w mieście odnotowano 5 bezdomnych.

Nie mamy noclegowni, ale nasz MOPS zawarł umowę ze schroniskiem dla osób bezdomnych w Będzinie. Obecnie jedna osoba korzysta ze schroniska z usługami opiekuńczymi – mówi kierownik.

W gminie Czernichów jest 4 bezdomnych. Ale jak podkreśla Anna Kliś-Kania z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Czernichów, samorząd ma podpisane dwie umowy ze schroniskami.

W gminie Gilowice obecnie nie ma bezdomnych.

W ciągu roku zdarzają się pojedyncze osoby, które przejściowo znalazły się w kryzysowej sytuacji. Wtedy nasz GOPS udziela im wszechstronnego wsparcia, a także między innymi pomocy finansowej na zabezpieczenie podstawowych potrzeb bytowych. Są też prowadzone działania o charakterze profilaktycznym, zapobiegające powstawaniu zjawiska bezdomności. W okresie zimowym, od listopada do kwietnia, GOPS współpracuje z policją, udostępniając całodobowo numer telefonu do pracownika socjalnego i informując o zabezpieczonym miejscu schronienia dla osoby bezdomnej, która kierowana jest do Centrum Edukacji Socjalnej – Dom Wspólnoty w Cieszynie. Tam bezdomni mają całodobowe schronienie wraz z wyżywieniem. Ponadto 22 maja 2018 roku zawarto umowę z Górnośląskim Towarzystwem Charytatywnym w Katowicach na udzielenie schronienia w noclegowni dla bezdomnych mężczyzn. Z osobą bezdomną podpisuje się kontrakt socjalny, a w przypadku osób, które są uzależnione, kieruje się je wcześniej na leczenie odwykowe – tłumaczy wójt Krzysztof Okrzesik.

W gminie Jeleśnia jest 6 bezdomnych, w tym jedna kobieta.

Cztery osoby umieszczono w placówkach zapewniających całodobowe schronienie i wyżywienie. Odpłatność za to ponosi GOPS Jeleśnia. Dwóch mężczyzn nie wyraziło zgody, by umieszczać ich w jakiejkolwiek placówce – podkreśla Agnieszka Piech z GOPS Jeleśnia.

Janina Janoszek, kierownik GOPS w Koszarawie mówi, że w tej gminie do chwili obecnej nie odnotowano przypadków przebywania bezdomnych.

W gminie Lipowa bezdomni pojawiają się sporadycznie. Obecnie to dwie osoby. Bezdomni trafiają do schroniska w Będzinie.

W gminie Łękawica nie ma bezdomnych.

W przypadku wystąpienia takiej sytuacji, zwłaszcza w zimie, takie osoby mają zapewnione miejsca w schronisku, z którym mamy umowę – zapewnia Zofia Tomaszek, pełniąca obowiązki kierownika GOPS w Łękawicy.

Ewa Wionczek, kierownik GOPS Łodygowice podkreśla, że problem z bezdomnością w tej gminie występował do 2018 roku.

Zmagały się z tym problemem trzy osoby, którym zapewniono schronienie w lokalu dla znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej na podstawie zawartych umów i porozumień. W celu wspierania bezdomnych zawarto umowę ze Stowarzyszeniem Centrum Pomocy Panaceum w Radomsku, która obowiązuje do 30 kwietnia tego roku. Z danych naszego GOPS wynika, że obecnie na terenie naszej gminy nie przebywają osoby zagrożone bezdomnością – zaznacza kierownik Ewa Wionczek.

Magdalena Hytroś z GOPS w Milówce poinformowała, że w tej gminie nie ma bezdomnych.

Grzegorz Biela, sekretarz gminy Radziechowy-Wieprz przyznaje, że problem z bezdomnymi występuje incydentalnie.

Gmina ma podpisaną umowę z Centrum Pomocy Potrzebującym – Schronisko Arka w Będzinie, gdzie można otrzymać pomoc w formie ogrzewalni, noclegowni, schroniska dla osób bezdomnych i schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi – podkreśla.

W gminie Rajcza nie ma bezdomnych.

Mamy jednak przygotowaną noclegownię dla pięciu osób w budynku komunalnym w Soli Kiczorze. W razie potrzeby jest do dyspozycji – zaznacza wójt Zbigniew Paciorek.

Bezdomnych nie ma również w gminie Ślemień.

Ale gmina zabezpiecza dla nich miejsce w schronisku Oaza w Będzinie Łagiszy – podkreśla Teresa Migdał, kierownik GOPS Ślemień.

Problemu bezdomności nie ma również w gminie Świnna.

W przypadku konieczności zapewnienia schronienia takiej osobie, kierowana jest ona do schroniska w Gliwicach, z którym mamy umowę – zapewnia wójt Henryk Jurasz.

W gminie Ujsoły problem bezdomności występuje sporadycznie.

Obecnie nie ma takich osób. Jedna z terenu naszej gminy przebywa w schronisku w Lubojence, a gmina dofinansowuje jej pobyt – informuje Gabriela Bryś, kierownik GOPS.

Magdalena Ganczarska, kierownik GOPS w Węgierskiej Górce mówi, że problem bezdomności w gminie występuje jednostkowo.

Gdyby pojawiła się potrzeba umieszczenia osoby bezdomnej w noclegowni bądź schronisku, gmina podpisałaby odpowiednie umowy – zaznacza.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Smutek
Smutek
5 lat temu

Według mnie od Górali nie należy się spodziewać niczego dobrego . Poznałem ich podejście oraz zachowania jako małe dziecko . Moja ukochana babcia chciała zaszaleć w Zakopanym zabrała dwóch wnuków oraz strasznie dużo wydawała pieniędzy dla mieszkańców Zakopanego . Twierdziła że przed śmiercią ma prawo cieszyć się życiem i uciechami gdyż kilkanaście lat nigdzie nie była. Ale za to w życiu codziennym była raczej osobą bardzo leniwą . Dzieci praktycznie musiały wszystko za nią wykonywać miała talent do rządzenia oraz do wydawania nie swoich pieniędzy .Rodzice jak mi opowiadali aż mi się wierzyć nie chciało jaka była niedobra dla swoich… Czytaj więcej »

Smutek
Smutek
5 lat temu

Niestety ale brat Adam Chmielowski zapewne lepiej wypadł by na zdjęciu jak dwóch pracowników mundurowych Karygodny błąd popełniliście należało przed zrobieniem zdjęcia pochylić na osobą bezdomną czule objąć i rozmawiać z osobą bezdomną Ja bynajmniej nie wróżę nic dobrego na przyszłość w/w pracownikom służb mundurowych

Franuś
Franuś
5 lat temu

Dziwny raport. Niektóre gminy mają podpisane umowy ze schroniskami również te gdzie nie ma oficjalnie bezdomnych a inne nie jak Milówka, Węgierska Górka.Większość gmin ma podpisaną umowę z noclegowniami a jaka jest sytuacja w tych noclegowniach, które powinny przyjąć bezdomnych? Bezdomne psy nie mają lepiej? Chyba każda gmina jest zmuszona mieć program ochrony zwierząt bezdomnych i podpisane umowy ze schroniskami.