Problemy z koncentracją, bezsenność, drażliwość, ciągłe zmęczenie, skurcze łydek czy drganie powiek – mogą to być pierwsze sygnały niedoboru magnezu w organizmie. To niezwykle ważny pierwiastek, który odpowiada za niezliczoną ilość procesów zachodzących w ludzkim organizmie.
Magnez ma szczególne znaczenie dla osób starszych, bowiem z wiekiem spada jego stężenie w organizmie. Magnez występuje w mięśniach, kościach, krwi i bierze udział w niemal 600 reakcjach, które zachodzą w ciele człowieka. Wspomaga budowę oraz mineralizację kości i zębów, przewodzenie impulsów nerwowych, pracę serca i całego układu krwionośnego, a nawet zapobiega powstawaniu zakrzepów.
Proces spadania stężenia magnezu w ludzkim ciele jest całkowicie naturalny i rozpoczyna się około 60. roku życia. Na drastyczny spadek jego poziomu wpływają również różnego rodzaju choroby, które dość często doskwierają osobom starszym, na przykład cukrzyca, choroby tarczycy oraz jelit. Do spadku ilości magnezu może doprowadzić również zła dieta, stres, nadużywanie alkoholu, przewlekłe biegunki, a nawet spożywanie zbyt dużej ilości kawy, która „wypłukuje” magnez z organizmu.
Wzmocnić organizm i pomóc we wchłanianiu odpowiednich ilości magnezu można w sposób całkowicie naturalny, bez stosowania nadmiernych ilości leków czy suplementów diety. Zwiększone zapotrzebowanie na magnez może wiązać się z nieprawidłową dietą, która jest uboga w produkty roślinne, a zawiera zbyt wiele produktów zwierzęcych oraz wysoko przetworzonych. Warto unikać również niezbilansowanych diet, które są niskokaloryczne, zawierają zbyt wysoką ilość tłuszczu. W pożywieniu magnez występuje i najlepiej się przyswaja w sposób kompleksowy, czyli w zestawie z innymi produktami. Owoce i warzywa najlepiej spożywać surowe, ponieważ w trakcie gotowania mogą stracić nawet 75 procent zawartego w nich magnezu. Doskonałym źródłem magnezu są różnego rodzaju kasze. Warto jednak spożywać kaszę gryczaną razem z gulaszem, gdyż magnez jest dobrze wchłaniany z białkiem zwierzęcym lub w kwaśnym środowisku. Przyswajalność magnezu maleje natomiast w obecności wapnia. Dobrymi i bezpiecznymi źródłami magnezu są również nasiona roślin strączkowych, orzechy, kakao, gorzka czekolada czy ciemne pieczywo.
Które produkty są zatem najbogatsze w magnez? Z pewnością wspomniana już kasza gryczana, orzechy czy ciemne pieczywo, ale również owoce morza, ryby, szpinak, banany, sery żółte, mleko, jajka, ryż, biała fasola oraz natka pietruszki. Naturalnym źródłem magnezu jest również wysoko zmineralizowana woda. Warto jednak zwrócić uwagę, aby miała minimum 50 mg magnezu w jednym litrze. Takiej wody powinniśmy codziennie wypić przynajmniej 1,5 litra. Picie wody powinno stać się naszym naturalnym nawykiem, szczególnie ważnym w trakcie choroby, wysiłku fizycznego czy wyższych temperatur otoczenia.