Trwają prace związane z modernizacją Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. Adaptacja dla potrzeb placówki całego budynku przy ulicy Głębokiej 50, możliwa jest dzięki pozyskanym środkom finansowym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Do tej pory wykonano koncepcję modernizacji i wyłoniono wykonawcę. Modernizacja realizowana jest metodą „zaprojektuj – wybuduj”. W chwili obecnej kończą się prace projektowe i uzgodnienia natury formalno-prawnej. Niezbędnym warunkiem przeprowadzenia prac budowlanych jest zabezpieczenie majątku muzeum.
Do produkcji książek w starych drukarniach używano bowiem ołowianych czcionek, których na wyposażeniu muzeum są tysiące. Jedna metalowa szafka z literami waży prawie 700 kg, a szafek było ponad 20. Do tego niezwykle ciężkie, wielkogabarytowe maszyny drukarskie i mnóstwo innego osprzętu, urządzeń i mebli. Potrzebna była mobilizacja sił ludzkich i środków technicznych.
Do aktywnej pomocy włączyli się pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg, Zakładu Gospodarki Komunalnej, który udostępnił ciężarówkę z dźwigiem, Energetyki Cieszyńskiej, która także z życzliwością oddała magazyny na przechowanie eksponatów, urzędnicy Urzędu Miejskiego oraz sami gospodarze muzeum – członkowie Stowarzyszenia Muzeum Drukarstwa. Przeprowadzka trwała tydzień. Pusty lokal czeka teraz na rozpoczęcie remontu.
Wyprowadzka nie oznacza jednak zaniechania działalności. Część eksponatów i wyposażenia udało się umieścić w niewynajętym dotąd pomieszczeniu w budynku Dworca Cieszyn. W tym niezwykłym miejscu odbywają się już regularne zajęcia warsztatowe dla zorganizowanych grup. Obecność muzeum na Dworcu jest okazją do jego promocji oraz zachętą do odwiedzenia go już po remoncie.