Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Higiena jamy ustnej u osób z protezą zębową

Osoby noszące protezę zębową powinny szczególniej zadbać o higienę jamy ustnej. Dowiedz się, jak wybrać pastę do protez zębowych i dlaczego codzienna pielęgnacja jest tak ważna.

Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala uniknąć wielu chorób zębów i dziąseł. Zdarza się jednak, że pojawiają się problemy i z czasem konieczne jest usunięcie zębów oraz zastąpienie ich protezą. Ten moment to wielkie wyzwanie dla pacjenta, który musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji i zaakceptować ją. Dla wielu osób noszenie tzw. sztucznej szczęki to duży dyskomfort (zarówno fizyczny, jak i psychiczny), dlatego ważne jest pogodzenie się ze zmianą oraz stosowanie nowych zasad higieny jamy ustnej. Dobra pasta do protez oraz właściwe dbanie o dziąsła pozwolą bowiem uniknąć wielu dolegliwości.

Higiena jamy ustnej – porady specjalistów

Zachowanie optymalnej higieny jamy ustnej, a co za tym idzie – zdrowej mikroflory bakteryjnej dziąseł to podstawowe cele osób korzystających z protez zębowych. Dr Ana Vargas Toscano z Kordoby uważa, że estetyka protez stałych jest ściśle związana ze stanem zdrowia dziąseł, dlatego konieczne jest stosowanie odpowiedniej pasty do protez zębowych. Jej wybór powinien być uzależniony od sposobu mocowania protezy. Okazuje się bowiem, że higiena jamy ustnej w przypadku protez umocowanych do własnych zębów różni się od dbania o protezę przytwierdzoną do implantów. Przy protezach montowanych implantów konieczne jest stosowanie irygatora oraz płynu do płukania jamy ustnej, który zawiera chlorheksydynę, która jest substancją o działaniu antyseptycznym i antybakteryjnym. Ten związek wykazuje silne działanie na bakterie Gram-dodatnie. Chroni również przed niektórymi szczepami wirusów. Chlorheksydyna zwalcza drobnoustroje poprzez rozpuszczanie ich ścian komórkowych, co wpływa na zmianę ich struktury. Ponadto osłabienie ścian komórkowych wpływa na zredukowanie bakterii na danym obszarze. Warto dodać, że substancja jest w pełni bezpieczna dla zdrowia ponieważ w stosowaniu zewnętrznym wchłania się w niewielkim stopniu i  w krótkim czasie zostaje usunięta z organizmu przez nerki, a przy podaniu doustnym nie jest wchłaniana w ogóle i zostaje prawie całkowicie wydalona z ustroju.

Dr Ana Vargas Toscano podkreśla także rolę szczoteczek między zębowych, nici dentystycznych oraz innych narzędzi, które ułatwią higienę jamy ustnej poprzez czyszczenie trudno dostępnych miejsc. Korzystanie ze zwykłej szczoteczki w wielu przypadkach nie jest bowiem skuteczne, a gromadzenie się resztek pożywienia, nadbudowywanie kamienia czy płytki nazębnej szkodzi zarówno dziąsłom, jak i zdrowym zębom oraz protezie. Stomatolożka zwraca też uwagę na czyszczenie samej protezy. Według niej sztuczna szczęka musi być myta mydłem oraz specjalną szczotką. W przypadku protez częściowo ruchomych warto sięgnąć po preparaty zawierające chlorheksydynę. Pomocne będą także specjalne tabletki czyszczące do protez. Dowiedz się, jak działa pasta do protez zębowych i jak należy czyścić sztuczną szczękę.

Według dr Ériko Nájery Trujillo z Walencji pacjenci z protezami ruchomymi powinni je wyjmować po każdym posiłku i czyścić miękką szczotką pod bieżącą wodą, zwracając szczególną uwagę na obszary między zębowe i retencyjne. Dobrym rozwiązaniem jest także moczenie sztucznej szczęki w ciepłej wodzie ze specjalnymi tabletkami czyszczącymi. Taki zabieg pomoże pozbyć się bakterii i grzybów, a ryzyko uszkodzenia protezy będzie mniejsze niż w przypadku czyszczenia mechanicznego. Stomatolożka jest przekonana, że codzienne zdejmowanie protezy na noc wspomaga regenerację błony śluzowej jamy ustnej oraz dziąseł. Trzeba jednak pamiętać, by nie pozostawiać szczęki na noc w wodzie. Po jej wyjęciu należy ją umyć, a następnie wytrzeć i odłożyć w czyste miejsce. Całonocne moczenie protezy w wodzie z preparatem może spowodować jej uszkodzenia. Warto przechowywać protezę w specjalnym, suchym i przewiewnym pojemniku.

ABC czyszczenia protez zębowych

Protezy zębowe bez względu na ich rodzaj wymagają regularnej pielęgnacji, ponieważ gromadzące się na nich resztki jedzenia oraz namnażające się drobnoustroje mogą powodować stany zapalne w jamie ustnej oraz liczne choroby. Z tego powodu po usunięciu protezy z ust należy umyć ją wodą i delikatnym mydłem. Warto zrobić to z pomocą specjalnej szczoteczki do protez. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie pasty do protez zębowych, np. Protefix https://www.protefix.pl/produkty/protefix-higiena-pasta-do-czyszczenia-protez/. Takie preparaty zapewniają higieniczną czystość i świeżość oraz wykazują działanie antybakteryjne. Ich dodatkową zaletą jest to, że nie rysują powierzchni protezy (w odróżnieniu do innych środków). Są one uznawane za lepsze niż mydło również z powodu przyjemnego zapachu, który pozostawiają. Dzięki niemu odświeżają oddech, czym przypominają pastę do zębów.

Ważnym elementem higieny jamy ustnej u osób z protezą zębową jest także dokładne mycie dziąseł i podniebienia, które przez cały dzień są zakryte przez protezy. Podczas tego zabiegu warto używać miękkiej szczoteczki ułatwiającej usuwanie drobnoustrojów i resztek pokarmowych. Należy jednak pamiętać, że włosie musi być łagodne. W przeciwnym wypadku może podrażnić delikatne dziąsła, prowadząc do powstawania nadżerek i innych uszkodzeń nabłonka. Dobrym pomysłem jest także korzystanie z nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej, które pozwolą zachować świeżość i ograniczą namnażanie się bakterii.

Dowiedz się więcej na temat pasty do protez oraz higieny jamy ustnej: https://www.protefix.pl/wiedza-i-porady/czyszczenie-protezy-zebowej/.

Skutki nieprawidłowej higieny jamy ustnej

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej u osób z protezą zębową niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Pierwszą z nich jest oczywiście nieświeży oddech będący skutkiem namnażania się bakterii. Niestety ten widoczny efekt niewłaściwego czyszczenia protezy i dziąseł to nie wszystko. Konsekwencją rozwoju flory bakteryjnej mogą być stany zapalne jamy ustnej, które prowadzą do zaatakowania zębów (w przypadku protezy częściowej) i dziąseł. W rezultacie może rozwinąć się próchnica oraz zapalenie dziąseł czy przyzębia. Ponadto nieprawidłowa higiena i źle dobrana pasta do protez zębowych może uszkodzić sztuczną szczękę i skrócić jej żywotność. To z kolei wiąże się z dyskomfortem. Wybrakowana proteza nie spełnia bowiem swojej funkcji. Uszkodzenie protezy w wielu sytuacjach wymaga jej wymiany, co oczywiście wiąże się z niemałymi kosztami, dlatego warto przestrzegać zasad higieny, by cieszyć się protezą jak najdłużej.

Higiena jamy ustnej u osób korzystających z protez zębowych wymaga regularności i stosowania właściwych środków. Trzeba jednak pamiętać, że codzienne zabiegi niewiele różnią się od tych, które wykonują osoby z własnym uzębieniem. Dobrym pomysłem jest kupienie odpowiednich preparatów, np. pasty do protez zębowych i stosowanie się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniu. Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej sprawi, że korzystanie z protezy będzie komfortowe i przyjemne.

Źródła:

google_news