Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Kulturalne powitanie lata w BWA

Zdjęcia: Magdalena Nycz

W piątkowy wieczór, 28 czerwca, w Galerii Bielskiej BWA nastąpiła „kumulacja” wydarzeń kulturalnych pod hasłem „Powitanie lata”. Otwarto dwie wystawy, a później wystąpiły cztery zespoły muzyczne.

Ekspozycja w sali górnej – „Korzenie” – to wyjątkowe zestawienie różnorodnych prac artystów, projektantów, a nawet firm. Wszystkie one w jakiś sposób odwołują się do szeroko rozumianych korzeni – tradycji, przekazów rodzinnych czy przeszłości miejsc. Odnoszą się w szczególności do tych wątków, które splatały się i nadal współistnieją w Bielsku-Białej i na obszarach sąsiadujących: na styku kultury śląskiej, górali beskidzkich, a także kultury czeskiej, niemieckiej i żydowskiej. Znajdziemy tu zarówno malarstwo, rzeźbę czy fotografię, jak i szkło, tkaninę, ceramikę, meble, lampy, a nawet kaligrafię. – Wystawa jest swego rodzaju zbiorem opowieści o tym, kim jesteśmy, co robimy i w jaki sposób to robimy – mówi kuratorka ekspozycji Lucyna Wylon.

Na przykład stół „Ostrew 7” w wykonaniu Studia Krygi z Czech to fantazyjny blat z napisem „Goralia” posadowiony na „nogach”, które tworzy położona ostrewka, czyli stojak do suszenia siana. Inne z prac to np. makatki opatrzone napisami z celnymi myślami autorki, fotografie górników, szklanki o kształcie sprzed lat, które można wkładać jedna w drugą, konik na biegunach, drewniana skrzynia czy obrazy przedstawiające owce.

W wystawie biorą udział: Agnieszka Bar, Aleksandra Chmiel, Monika Dąbrowska-Picewicz, Jacenty Dędek, Jolanta Herma-Pasińska, Maciej Gąsienica-Giewont, Artur Gburek, Mariusz Gruszka, Remigiusz Gryt, Roman Hryciów, Dagmara Karolak, Antoni Konarzewski, Bogdan Kosak, Jakub Markiel, Małgorzata Mirga-Tas, Izabela Ewa Ołdak, Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz i Sebastian Pietkiewicz, Paulina Poczęta, Krystyna Pytel, Adam Sobota, Jonáš Stoklasa, Petra Sošťáková i Libor Sošťák (P3L1) oraz firmy: Gie El (Maria i Jacek Rypuła), Studio Krygi (Janusz Gibiec, Adam Krzywoń, Marian Lacek), Mazzivo, MiPolin (Helena Czernek, Aleksander Prugar), Paged Meble oraz Woodica.

Druga wystawa – w sali dolnej – to „ETNO” Beaty Bojdy. To cykl 27 fotografii – portretów kobiet w koronach i wieńcach z papierowych kwiatów, wykonywanych ręcznie tradycyjną metodą sprzed lat, inspirowanych ludowym bibułkarstwem. Artystka jest również autorką kostiumów, w które ubrane są modelki, oraz oryginalnych makijaży. Kobiety mają także na sobie pochodzącą z całego świata etniczną biżuterię. Autorami zdjęć są zaproszeni przez artystkę fotografowie: Rita Lorenc, Ula Kóska, Ewa Żylińska, Adam Słowikowski, Ivon Wolak, Ewelina Słowińska oraz Diana Błażkow.

Beata Bojda to stylistka ubioru i makijażu, projektantka mody. Mieszka w Harbutowicach koło Skoczowa. Ukończyła wzornictwo w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Jej prace w dziedzinie makijażu drukują różne magazyny. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu. Pracowała jako charakteryzator i kostiumograf przy wielu produkcjach filmowych. Współpracuje także z teatrem. Projektuje kostiumy sceniczne, w tym korony z krepinowych kwiatów, dla Edyty Golec, Kayah oraz włoskiej piosenkarki Dolche.

Obie wystawy są czynne do 25 sierpnia, a wstęp na nie jest wolny.

Po wernisażach wystaw, na placu obok Galerii BWA i Teatru Lalek Banialuka, odbył się koncert zespołów sięgających w swojej muzyce do źródeł. Zagrały Band Jazzobando ze Szkoły Muzycznej z Frýdlantu nad Ostravicą w Czechach, Kapela Dudyskrzypce, Skład Niearchaiczny oraz Besquidians.

navigate_before
navigate_next

google_news