Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Umowa pożyczki – jakie powinna mieć zapisy, a jakich należy się wystrzegać?

Pieniądze nie rosną na drzewach, jak mówi jedno z bardziej znanych powiedzeń. Nie da się zaprzeczyć, choć jeśli spróbować interpretować te słowa w kontekście szybkich możliwości otrzymania wcale nie tak małej gotówki, to w tym wypadku można już nieco polemizować. W dzisiejszych czasach, w dobie mobilnych transakcji wszelkiego typu, pieniądze od ręki oferuje szereg firm udzielających pożyczek przez Internet. Jeśli jednak decydujemy się na ten krok, dobrze wiedzieć, jakie zapisy powinna mieć umowa takiej pożyczki, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, bo mogą okazać się co najmniej podchwytliwe.

Nagłe potrzeby finansowe nigdy nie są przyjemne. Przede wszystkim dlatego, że nie można ująć ich w planowanie domowego czy osobistego budżetu – w przeciwnym razie nie byłyby przecież nagłe. Konieczność dostania gotówki od ręki można jednak rozwiązać poprzez szybkie pożyczki przez Internet, a umowę pożyczki można podpisać (oczywiście nie wychodząc z domu) w zasadzie w kilka chwil (rzecz jasna po uprzednim dokładnym przeczytaniu wszystkich zapisów).

Pieniądze na wyjazd wakacyjny, spłatę drobnych zobowiązań innego typu, prezent urodzinowy czy na cokolwiek innego – można właśnie załatwić tą drogą, która w ostatnich latach okazuje się coraz popularniejsza, zwłaszcza wśród młodych ludzi, obeznanych z mobilnymi transakcjami. Dość wspomnieć, że według informacji publikowanych przez „Gazetę Wyborczą” już w 2017 roku liczba osób, które wzięły pożyczkę online wynosiła aż 1,5 miliona – czyli całkiem sporo.

Czym jest umowa pożyczki?

Przede wszystkim należy wiedzieć, czym w ogóle jest umowa pożyczki. W tym celu właściwym będzie sięgnięcie do przepisów Kodeksu cywilnego, gdzie znajdziemy odpowiednią definicję tego pojęcia.

– Zgodnie z Kodeksem cywilnym przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Istotą pożyczki jest to, że w wyniku dokonania świadczenia przez dającego pożyczkę, określona kwota pieniędzy albo rzeczy staje się własnością tego, który bierze pożyczkę. Jednakże takie zasilenie majątku ma charakter jedynie czasowy, ponieważ biorący będzie musiał dokonać stosownego zwrotu – tłumaczy w oparciu o stosowne przepisy prawne portal „Poradnik przedsiębiorcy”.

Pożądane zapisy w umowie pożyczki

Posiadając ogólne rozeznanie co do samej definicji umowy pożyczki, zastanówmy się jakie powinna zawierać ona zapisy, aby można było o niej powiedzieć, że jest kompletna i bezpieczna. Przede wszystkim umowa taka powinna posiadać wszystkie nasze potrzebne dane, które podaliśmy przy rejestracji na stronie firmy oferującej pożyczki online. Po drugie, w jednym miejscu powinny być zebrane nasze preferencje co do samej pożyczki, które wybraliśmy po rejestracji, czyli między innymi informacje dotyczące kwoty pożyczki, prowizja, odsetki, liczby rat i ich wysokości, RRSO czy terminu spłaty itd. Zawarta w formie dokumentu, wymieniająca strony umowy będzie najlepszym rozwiązaniem.

Poza tym poprawna umowa pożyczki powinna zawierać szereg innych postanowień, których klienci często nie czytają lub tylko pobieżnie przelatują po nich wzrokiem. Każda umowa powinna być dokładnie przeczytana, bo właśnie te zapisy często okazują się kluczowe, kiedy przychodzi od spłaty zaciągniętej pożyczki online.

Co to właściwie za postanowienia i o czym mówią? Będą to między innymi zapisy mówiące o możliwościach i warunkach wcześniejszej spłaty pożyczki oraz związanych z tym ewentualnych korzyściach (za niewykorzystany okres pożyczki), a także konsekwencje dotyczące nieterminowej spłaty pożyczki (naliczanie odsetek karnych za każdy dzień opóźnienia spłaty pożyczki). W zapisach tych mowa też między innymi informację o możliwości korzystania z pozasądowego rozstrzygania sporów.

Odstąpienie od umowy pożyczki

Kolejnym istotnym zapisem, który musi znaleźć się w takiej umowie i na który powinniśmy zwrócić szczególną wagę, to ten mówiący o możliwości odstąpienia od umowy pożyczki i konsekwencjach takiego odstąpienia. Dobrze pamiętać, że zgodnie z prawem mamy możliwość odstąpienia od umowy pożyczki w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia.

Jak czytamy w umowie Vivus: Pożyczkodawca może wypowiedzieć Umowę ze skutkiem natychmiastowym w drodze pisemnej lub poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres elektroniczny Pożyczkobiorcy w przypadku: a) niedotrzymania przez Pożyczkobiorcę zobowiązań dotyczących warunków udzielenia Pożyczki określonych w Umowie lub w Warunkach Pożyczki, b) negatywnej oceny zdolności kredytowej Pożyczkobiorcy. Przepisy ustawy do odstąpienia od umów kredytu konsumenckiego art. 53-59 ustawy o kredycie konsumenckim precyzyjnie wyjaśniają te kwestie.

Na co szczególnie uważać?

Skoro powiedzieliśmy już o tych zapisach, które w umowie pożyczki online powinny obowiązkowo się znaleźć, przejdźmy w końcu do kwestii tych, na które powinniśmy uważać, zwrócić na nie szczególną uwagę. Jednym z takich zapisów może być na przykład ten o możliwości przedłużenia terminu spłaty pożyczki. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wszystko ma swoją cenę – również w tym przypadku.

Przykład dobrej umowy pożyczki

W poszukiwaniu czytelnego i jasnego wzoru dobrze ułożonej umowy pożyczki można sięgnąć po ten publikowany przez Zaplo – znaną firmę udzielającą pożyczek przez Internet. Wzór umowy można znaleźć pod adresem https://www.zaplo.pl/umowa-pozyczki, natomiast na samej stronie internetowej firmy, w odpowiedniej zakładce, znajdziemy pomocne pytania i odpowiedzi co do warunków udzielenia pożyczki i związanych z tym ogólnych zasad (czyli miejsce, gdzie potencjalni pożyczkobiorcy, szukający szybkiej pożyczki online, z reguły zaglądają na samym początku).

Sama umowa (dalej mówimy o wzorze publikowanym przez Zaplo) jest bardzo przejrzysta, ze wszystkimi najistotniejszymi informacjami (kwota pożyczki, prowizja, całkowity koszt pożyczki, całkowita kwota do zapłaty, liczba miesięcznych rat, kwota miesięcznej raty, terminy spłat poszczególnych rat – w tym końcowej, a także RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa procentowa itd.) widoczne są na pierwszej stronie, wraz z danymi.

Na kolejnych stronach znajdują się natomiast wszystkie te zapisy, które – jak wspomnieliśmy – powinny się w takiej umowie pożyczki znaleźć. Czyli postanowienia ogólne, przedmiot umowy i czas jej trwania, warunki przyznania pożyczki, koszty związane z udzieleniem pożyczki, zasady i termin zwrotu itd. W tym również między innymi przepisy dotyczące utworzenia profilu klienta na stronie internetowej firmy – w końcu przecież chcemy wziąć pożyczkę online.

Artykuł sponsorowany przez Zaplo sp. z o.o. w Warszawie.

Źródła:

– M. Drzazga, Pożyczka online – odstąpienie od umowy, https://www.legalniewsieci.pl/aktualnosci/pozyczka-online–odstapienie-od-umowy (dostęp: 25.05.2019)

– Ponad 1,5 mln Polaków zaciąga pożyczki online przez telefon lub tablet, http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,101436,22974560,ponad-1-5-mln-polakow-zaciaga-pozyczki-online-przez-telefon.html?disableRedirects=true (dostęp: 25.05.2019)

– M. Rojek, Na co uważać decydując się na pożyczkę online?, https://xn--poyczki-online-cdd.pl/na-co-uwazac-decydujac-sie-na-pozyczke-online/ (dostęp: 25.05.2019)

l Umowa pożyczki – darmowy wzór z omówieniem, https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wzor-umowa-pozyczki-z-omowieniem (dostęp: 25.05.2019)

l Warunki umowy, https://www.zaplo.pl/umowa-pozyczki (dostęp: 25.05.2019)

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oskar
Oskar
5 lat temu

Naprawdę warto dokładnie czytać umowy, które podpisujesz nawet przez internet. Jak brałem pożyczkę w Szybkiej Gotówce i jak nie mogłem coś zrozumieć w tej umowie to nawet sobie dzwoniłem na infolinię.