15 sierpnia rozpoczęły się Dni Koronki Koniakowskiej – wyjątkowa impreza popularyzująca sztukę heklowania w Trójwsi. W jej programie nie brakuje ciekawych propozycji – warsztatów rękodzieła, wystaw, koncertów i konkursów z nagrodami. Warto w najbliższy weekend wybrać się do Koniakowa, by zobaczyć, jakim skarbem jest koronka.
Pierwsze akordy koniakowskiej imprezy odegrane zostały na rogach alpejskich, pasterskich i trombitach. To zasługa Tadeusza Ruckiego, miejscowego artysty, rzeźbiarza i budowniczego instrumentów pasterskich, a także inicjatora i pomysłodawcy Dni Koronki Koniakowskiej, który zagrał koncert wraz ze swoimi przyjaciółmi z Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Przeprowadzony został także tradycyjny konkurs, w którym każdy mógł spróbować swoich sił w grze na trombicie. Z kolei w uruchomionym wiosną tego roku Centrum Koronki Koniakowskiej odbył się wernisaż wystawy „Historia heknadlą pisana”, którą cały czas można odwiedzać. Ponadto koncert dał Zespół Regionalny „Istebna”, a Lucyna Ligocka-Kohut, prezes Fundacji Koronki Koniakowskie, przybliżyła historię twórczości koronczarek pod Ochodzitą.
Jakie atrakcje nas jeszcze czekają? 17 sierpnia od 10.00 do 13.00 w Centrum Koronki Koniakowskiej trwać będą warsztaty koronki koniakowskiej. O 16.00 w „Chacie na Szańcach” Tadeusza Ruckiego zaplanowano wernisaż wystawy koronki klockowej Hany Hyzakovej z Czech, a od 20.00 – festyn góralski w karczmie „Pod Galerią”. O 21.00 z kolei rozkręci zabawę DJ Kamil i kapela góralska „Jacy Tacy”. W niedzielę 18 sierpnia o 16.00 zagrają „Wałasi”, a godzinę później odbędzie się pokaz mody. Swoją kolekcję „Reaktywacja” zaprezentuje Beata Bojda ze skoczowskich Harbutowic, makijażystka, charakteryzator, pedagog i kosmetolog, ale także stylistka ubioru i makijażu oraz projektantka mody. O 18.00 ogłoszone zostaną wyniki konkursu na Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską, a na koniec – o 18.30 zaprezentuje się Zespół Regionalny „Koniaków”.
Nie braknie również dodatkowych atrakcji. Przy drodze na Szańcach znajdować się będą stoiska koronczarek, przy których będzie można podglądać ich pracę, podobnie zresztą jak w „Galerii na Szańcach”, gdzie pojawią się także inni twórcy ludowi. Warto wstąpić również do Centrum Pasterskiego i zobaczyć „Największą koronkę koniakowską świata” oraz wystawę koronek Beaty Legierskiej, jak również wstąpić do Izby Pamięci Marii Gwarek w Koniakowie oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, gdzie czynne są interesujące ekspozycje.
Mamy już”święto” oscypka, kwaśnicy,koronki,jajecznicy….pewno pominąłem z 15 innych”świąt” organizowanych po wsiach. Czekam na święto onucy i pół litra czystej !!!