Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka

Gmina Jordanów dziękowała za plony

Fot. Wojciech Ciomborowski

W niedzielne popołudnie i wieczór stadion sportowy w Osielcu tętnił życiem. Zebrali się na nim rolnicy, którzy staropolskim zwyczajem dziękowali za tegoroczne plony.

Zgodnie z tradycją dożynki rozpoczęły przemarszem barwnego korowodu i uroczystą mszą świętą. Po nabożeństwie nastąpiła oficjalna część imprezy. Wójt gminy Jordanów Artur Kudzia odebrał z rąk gospodyń symboliczny bochen chleba i ucałował go,  następnie misternie pokroił, by każdy z gości mógł symbolicznie go skosztować. Gdy częstował głos zabierali zaproszeni goście. Wśród nich burmistrz partnerskiej gminy Kengyel na Węgrzech Nagy Szilarda. Gdy okazało się, że świętuje urodziny po osieleckim stadionie zaczęło nieść się gromki „Sto lat!”. Bo jak podkreślano Polak, Węgier dwa bratanki…

Po przemówieniach prowadzące ze swadą dożynki Gabriela Korbel i Elżbieta Makoś – Pacyga zaprosiły na scenę koła gospodyń, by te ośpiewały dożynkowe wieńce. Impreza był także okazją do wręczenia odznak regionalnych „Za zasługi dla Gminy Jordanów”. Otrzymali je Ksenia Miśkiewicz, Maria Medes, Janina Brutanek, Adam Pochopień, Sławomir Korbel, Łukasz Kardaś, Jan Gwiazdoń, Andrzej Jąkała i Eugeniusz Wierzba. Wyróżniono także właścicieli najpiękniejszych ogródków przydomowych i obejść w gospodarstwie rolnym. W pierwszej kategorii wygrał Barbara Kowalcze z Łętowni, drugą nagrodę otrzymała Małgorzata Proszek, a trzecią Janina Żegleń. Wyróżniono Dariusza Jaskółkę, Barbarę Dybczyk i Krystynę Zarębę. W drugiej kategorii pierwszą i jedyną nagrodę przyznano Krystynie Korbel. W trakcie dożynek pomyślano również o strażakach wręczając im promesy na zakup sprzętu.

Po części oficjalnej przyszła pora na występy artystyczne. Przed przybyłymi zaprezentowały się przedszkolaki, zespół regionalny Gronie z Łętowni, mażoretki z Naprawy, a wieczorem po Biesiadzie Śląskiej miał miejsce okraszony efektami specjalnymi Disco Polo Show. Bawiący chętnie odwiedzali przy tym stoisk Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego, Koła Łowieckiego Knieja (serwowało bigos z dziczyzny), czy też Lokalnej Grupy Działania „Podbabiogórze”, która przygotowała dla dzieci liczne konkursy.

Fot. Wojciech Ciomborowski
navigate_before
navigate_next

Autorem fotoreportażu jest Wojciech Ciomborowski

google_news