Stało się już tradycją, że w gminie Budzów pod koniec lata odbywa się wielkie, dwudniowe święto obfitujące w atrakcje. Są nim Dni Gminy Budzów, które w naturalny sposób przechodzą w Dożynki Gminne, a ich gospodarzem są Wójt oraz Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów.
Dwudniowa zabawa rozpoczęła się w sobotnie popołudnie. Na początek pomyślano o najmłodszych. Grupa teatralna wystawiła spektakl „Opowieści z teczki Profesora Książeczki”. Dzieci, które zebrały się pod sceną dowiedziały się dzięki jak wyglądałoby nasze życie i świat gdyby nie było bibliotek. Przekonały się, że byłby bardziej ubogi duchowo bo nie można byłoby z łatwością sięgać po kolejne książki, brać udziału w ciekawych spotkaniach autorskich i wydarzeniach kulturalnych. W efekcie wyobraźnia i kreatywność ludzi zostałaby wystawiona na ciężką próbę. Na spektaklu atrakcje dla dzieci się nie zakończyły. Animatorzy zabrali milusińskich do „Kopalni marzeń”, organizując liczne gry i zabawy. W użyciu była lubiana przez dzieci chusta animacyjna, ale także lina, którą z mozołem drużynowo przeciągano.
Na młodych gości imprezy czekało także wesołe miasteczko, a w nim dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny i przejażdżki łódkami po… wodzie. W niedzielę do Budzowa dotarli jeszcze funkcjonariusze z suskiej Komendy Powiatowej Policji. Opowiedzieli jak właściwie zachowywać się podczas wypoczynku nad wodą oraz w jej pobliżu. Przypomnieli numery telefonów alarmowych i jak należy zachowywać się w sytuacji gdy zachodzi konieczność wezwania służb ratunkowych oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Dzieci z radością uczestniczyły w spotkaniu, wsiadały do radiowozu, „robiły” sobie odciski palców. Za dobre odpowiedzi na zadawane przez mundurowych pytania otrzymywały przygotowane nagrody oraz książeczki o tematyce bezpieczeństwa nad wodą.
W sobotni wieczór koncert miało dać Dwa Plus Jeden. Na trzy dni przez występem odszedł do wieczności jego długoletni lider Cezary Szlązak. Zespół okrył się żałobą i odwołał koncert. W efekcie przed budzowską publicznością wystąpiły Czerwone Gitary. – Opaczność nade mną czuwała. Mieli wolny termin i zgodzili się u nas zagrać. Przyjechali na koncert aż z Gdańska – mówi Danuta Kawa, dyrektor BiOAKGM. A bawiący się byli zachwyceni bo gwiazda sobotniego wieczoru dała wyborny koncert.
W niedzielne przedpołudnie przy budzowskiej remizie zebrały się odświętnie ubrane członkinie kół gospodyń wiejskich, strażacy i inni mieszkańcy wioski. W barwnym korowodzie dożynkowym ruszyli na budzowski stadion, na którym odbyła się polowa msza święta. Po niej koncertowały orkiestry dęte z Budzowa i Bieńkówki oraz zespół regionalny Budzowskie Kliszczaki. Pomiędzy występami na scenie prezentowały się gospodynie, które ośpiewywały wieńce, co było częścią konkursu na wieniec dożynkowy. W kategorii „tradycyjnej” zwyciężyło KGW w Jachówce przed KGW w Budzowie. Najpiękniejszy wieniec współczesny wykonało KGW w Zachełmnej, druga nagroda przypadła KGW w Bieńkówce, a równorzędna trzecia KGW w Palczy i KGW w Baczynie. Dożynki były także okazją do wręczenia nagród uczestnikom gminnego etapu konkursu na najpiękniejszy ogród przydomowy. Triumfowały Barbara Adamek z Budzowa i Beata Zaręba z Baczyna, drugie nagrody powędrowały do Janiny i Mariana Doboszów z Baczyna oraz Anny Niteckiej z Jachówki, a trzecia do Elżbiety Głuc z Jachówki. W konkursie na obejście w gospodarstwie rolnym zwyciężyła Janina Knapczyk z Bieńkówki, drugie miejsce zajęła Marianna Jończyk z Bieńkówki, a trzecie Helena Łuczak z Baczyna.
Po części oficjalnej dożynek zorganizowano szereg konkursów rodzinnych, a wieczorem na scenie królowały zespół Look oraz Andrea Lattari i Matteo Mazzucca Italiani Veri. Dwudniową zabawę zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.
Autorem fotoreportażu jest Wojciech Ciomborowski i BiOAKGM