Dzisiaj drugi dzień Narodowego Czytania nad Olzą. Akcję w Cieszynie organizuje Biblioteka Miejska. Tegoroczne spotkania z literaturą przebiegają pod hasłem „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”.
Impreza jest organizowana w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP. Narodowe Czytanie ma na celu zachęcenie mieszkańców polskich miast do gromadzenia się w miejscach publicznych w celu głośnego czytania tekstów znanych i cenionych polskich pisarzy, których twórczość kształtuje poczucie tożsamości narodowej.
W liście intencyjnym Prezydent RP tradycyjnie wskazał lektury na tegoroczną edycję Narodowego Czytania. Są to: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Sawa” z cyklu: Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego.
– Pośród utworów wybranych do akcji Narodowe Czytanie znalazło się opowiadanie ze zbioru Sanatorium pod Klepsydrą Brunona Schulza. Bruno Schulz, pisarz i grafik żydowskiego pochodzenia to postać niebanalna. Był to człowiek obdarzony licznymi talentami, który pojmował świat i jego realia inaczej niż większość ludzi. Stąd właśnie wokół jego osoby postanowiono skoncentrować wydarzenia kulturalne tegorocznej edycji Narodowego Czytania w Cieszynie – mówi Izabela Kula, dyrektor Biblioteki Miejskiej.
W programie znalazły się wykłady tematyczne: Katarzyny Słupczyńskiej „Bruno Schultz – skromny geniusz” oraz „Żydzi na Śląsku Cieszyńskim” dra Jacka Proszyka, bielskiego historyka i badacza dziejów Żydów na Śląsku Cieszyńskim. Prelekcje ubarwił pokaz tańców żydowskich w wykonaniu zespołu Klezmer. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnego głośnego czytania. W pierwszej sesji można było posłuchać m.in. burmistrzyń Cieszyna i Czeskiego Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz i Gabrieli Hřebačkovej, starosty cieszyńskiego Mieczysława Szczurka, zastępcy burmistrza Cieszyna Krzysztofa Kasztury, czy radnych Brygidy Pilch i Floriana Sikory. Po części oficjalnej akcja przeniosła się do orchestronu w Parku Pokoju, gdzie odbyły się warsztaty kulinarne kuchni żydowskiej.
Na niedzielę, 8 września, zaplanowano o 10.00 (zbiórka przy ulicy Hażlaskiej 39) wspólne zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego z przewodnikiem – dr. Jackiem Proszykiem. Przedstawi on postacie i historie zaklęte w kamiennych macewach starej nekropolii.
Autorem fotoreportażu jest Krzysztof Marciniuk.