Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Przyczyny i konsekwencje drgania kierownicy

Dla podróżujących komfort jazdy samochodem ma istotne znaczenie. Niestety, może on zostać zakłócony poprzez drgania kierownicy. Poza tym, że są one nieprzyjemne, to także i niebezpieczne. Drgająca kierownica sygnalizuje, że układ jezdny samochodu nie działa prawidłowo. Problem ten bardzo często narasta wraz ze wzrostem prędkości mimo jazdy po gładkiej asfaltowej drodze. A zatem gdzie wówczas szukać źródeł drgającej kierownicy?

Drgania kierownica – najczęściej występujące przyczyny

W pierwszej kolejności podczas lokalizowania źródła usterki należy uwagę zwrócić na koła. Źródłem drgań może być nieprawidłowe wyważenie opon. Jeżeli zatem wibracje kierownicy pojawiły się po ich wymianie należy udać się do zakładu wulkanizacyjnego w celu zweryfikowania wyważenia kół pojazdu. Bardzo często do problemu z wyważeniem kół dochodzi po wjechaniu w dziurę, po zbyt szybkim najechaniu na krawężnik lub po bardzo gwałtownym hamowaniu. Wówczas ciężarki przymocowane do obręczy mogą odpaść. W tej sytuacji należy również zwrócić się do zakładu wulkanizacyjnego celem ponownego wyważenia najlepiej wszystkich kół.

Drgania kierownicy mogą być spowodowane także nieodpowiednią wysokością ciśnieniem powietrza w oponach. Dlatego w przypadku drgań należy skontrolować stan ciśnienia. Warto tutaj wspomnieć, iż informację o prawidłowej wartości ciśnienia w oponach można znaleźć pod klapką wlewu paliwa.

Inną przyczyną wibracji może być skrzywiona felga albo uszkodzona opona. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia opony powodujące wybrzuszenia kwalifikują oponę do wymiany na nową.

Sprawdź zawieszenie samochodu!

Jeżeli po sprawdzeniu opon i kół drgania kierownicy wciąż nie ustają, warto udać się na stację diagnostyczną celem ustalenia czy przyczyną problemu nie jest wadliwe zawieszenie. Wówczas analizie poddaje się przede wszystkim sworznie, wahacze i półosie. Duże zużycie części tych elementów oraz pojawiające się luzy w tych częściach mogą być przyczyną wszelkich drgań. Sugerowanym wówczas rozwiązaniem jest wymiana elementów na nowe. Jeżeli drgania pojawiają się jedynie przy małych prędkościach i podczas skręcania, zazwyczaj konieczna jest wymiana przegubu zewnętrznego. Z kolei zaś drgania kierownicy przy dużych prędkością powinny nas skłonić do sprawdzenia stanu przegubu wewnętrznego. Warto tutaj nadmienić, iż w sytuacji wymiany elementów zawieszania, istotne jest ustawienie geometrii zawieszenia.

Natomiast jeżeli nieprawidłowości pojawiają się w momencie przyspieszenia, należy diagnostyce poddać układ kierowniczy, a w szczególności luz na przekładni kierownicy.

Czy nieprawidłowości w układzie hamulcowym mogą powodować drgania?

Drgania kierownicy mogą być wywołane również nieprawidłowym stanem technicznym hamulców. W tej sytuacji należy bezwzględnie sprawdzić tarcze i klocki hamulcowe.
O tym, iż przyczyną problemu są skrzywione tarcze hamulcowe świadczy nasilanie się drgań w trakcie mocnego hamowania przy wysokiej prędkości. Wówczas warto zdecydować się na wymianę tarcz na nowe ewentualnie je przetoczyć. Ponadto nadmierne zużycie klocków hamulcowych poza tym, że obniża skuteczność hamowania, może powodować drgania kierownicy.

Bez względu na przyczynę drgań kierownicy warto je ustalić i usunąć usterkę jak najszybciej. Drgania kierownicy powodują w konsekwencji przyspieszone zużycie układu kierowniczego i elementów zawieszenia. Wówczas naprawa wiąże się ze znacznie większymi wydatkami niż wymiana jednej opony lub wyważenie całego kompletu kół. Co bardzo istotne drgania mogą być odpowiedzialne również za inne usterki na przykład awarie elektroniki. Podsumowując można powiedzieć, że drgania kierownicy mają wypływ inne podzespoły pojazdu.

Artykuł przygotowała wypożyczalnia samochodów Auto Kruczek. Więcej ciekawych porad motoryzacyjnych znajdziesz na ich blogu.

google_news