Kultura i rozrywka Żywiec

Niezwykły projekt żywieckiego „Mechanika”

Będzie mural i koncert!

W ciągu jednego dnia w Żywcu powstanie niezwykły mural, a jego autorami będzie młodzież z żywieckiego Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych i ich rówieśnicy z… Laponii!

ZSME w Żywcu, czyli popularny „Mechanik”, realizuje projekt „Healthy Minds Means Prosperous Society” w ramach programu Erasmus+, który związany jest z profilaktyką zdrowia psychicznego wśród uczniów szkół średnich. – Od lat współpracujemy ze szkołą partnerską w Szwecji, a dokładnie z miasta Storuman w Laponii. Teraz wspólnie realizujemy projekt, w ramach którego mamy wiele warsztatów, aby wzmocnić poczucie własnej wartości u młodzieży, nauczyć pracy w grupie i organizacji własnego czasu. Chcieliśmy ich też zachęcić do poszukania i rozwijania swoich pasji. Zapewne nauczyli się tolerancji i otwartości na inne kultury i postawy życiowe, mają też większą świadomości dbania o własne zdrowie psychiczne – mówi Przemysław Halama, koordynator projektu w ZSME w Żywcu.

Od 18 do 27 września w Żywcu gościć będzie 23 uczniów wraz z opiekunami ze Szwecji. Zaplanowano spotkania, warsztaty i stworzenie muralu z przesłaniem o tym, że pasje chronią młodzież przed osamotnieniem, lękami, depresją i innymi chorobami psychicznymi. Mural ma powstać 23 września, na ścianie budynku położonego na granicy dwóch żywieckich osiedli, a młodym autorom pomoże społecznik Dariusz Paczkowski z Żywca.

 

Dzień później, czyli 24 września o 17.00, w sali koncertowej Szkoły Muzycznej odbędzie się wyjątkowy koncert, podczas którego młodzież polsko-szwedzka wykona regionalne utwory. – Wystąpi młodzież, dla której muzyka jest pasją i hobby. Uczestnicy to w większości samoucy, którzy nigdy wcześniej ze sobą nie występowali. Nigdy dotąd nie grali w orkiestrze, nie mieli do czynienia z regionalnymi utworami z dalekiej, północnej Szwecji. Większość spotkała się dopiero podczas tego projektu. Wszyscy polscy uczestnicy uczęszczają do ZSME w Żywcu, a więc szkoły o profilu technicznym i matematycznym, a nie artystycznym – podkreślają Joanna Czerwieniec-Bąk i Alicja Goliszewska, koordynatorki projektu.

 

google_news