Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Reformacja zmieniła świat

Fot. Pixabay.com

31 października ewangelicy obchodzą Pamiątkę Reformacji i spotykają się na okolicznościowych nabożeństwach, podczas których wspominają wydarzenia, jakie rozegrały się w 1517 roku.

Przed wiekami, 31 października 1517 roku, w Wittenberdze, mnich augustiański ks. dr Marcin Luter ogłosił 95 tez, które były propozycjami tematów do dyskusji o pokucie i odpustach. Wydarzenie to zapoczątkowało Reformację, czyli odnowę kościoła chrześcijańskiego. Marcin Luter chciał przypomnieć ówczesnemu kościołowi o Bogu i jedynym źródle wiary jakim jest Pismo Święte.

Reformacja uruchomiła procesy, które nie tylko zmieniły sytuację religijną Europy, ale zapoczątkowały również głębokie przemiany w przestrzeni kulturowej, społecznej, gospodarczej i politycznej. Ewangelicyzm wpłynął na rozwój kultury, języków narodowych, szkolnictwa, muzyki sakralnej, działalności społecznej oraz świadomości obywatelskiej w Europie.

Z Wittenbergi Reformacja wyruszyła w świat i stała się jego obywatelką. Dzisiaj kościoły luterańskie na całym globie liczą ok. 80 mln członków, a do dziedzictwa duchowego Reformacji przyznaje się kilkaset milionów chrześcijan. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce, który należy do rodziny kościołów luterańskich, liczy ponad 60 000 wiernych. Najwięcej z nich mieszka na Śląsku Cieszyńskim.

W dniu Pamiątki Reformacji osobom należącym do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP przysługuje prawo zwolnienia od nauki lub pracy. Może być ono udzielone pod warunkiem odpracowania czasu zwolnienia, bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych. Z kolei osoby niepełnoletnie mogą korzystać z tych praw na wniosek rodziców bądź opiekunów prawnych.

google_news