W sobotnie popołudnie w lachowickiej remizie już po raz dziewiętnasty zorganizowano Powiatowy Konkurs Potraw Regionalnych „O złotą warzechę”. Do udziału w nim zgłosiło się tym razem 12 kół gospodyń wiejskich oraz ekipa suskiego Zespołu Szkół im. W. Witosa.
Co roku organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie, gminę Stryszawa oraz suskie starostwo konkurs kulinarny ma inny temat przewodni. Tym razem był nim królik. Uczestnicy zmagań podeszli do tematu bardzo poważnie, więc różnorodność potraw i dań była ogromna. Nie brakowało zup, pasztetów, sałatek, a nawet pierożków do zrobienia których wykorzystano królicze mięso. Degustujący nie kryli zachwytu, a starsi wspominali smaki dzieciństwa, gdyż królik znacznie częściej niż teraz gościł na stołach.
W kategorii potraw tradycyjnych jurorki (Aleksandra Lenart, mieszkająca w Kukowie specjalistka od żywienia zbiorowego, która wraz z suską nauczycielką i specjalistką żywienia zbiorowego Elżbietą Paradowską oraz regionalistką Władysławą Kulak przyznały wygraną KGW „Lubniczanki” z Lachowic za królika w kapuście. Stowarzyszenie KGW „Siedlisko” ze Stryszawy Górnej za rosół z królika z ziemniakami otrzymało drugą nagrodę, a trzecia przypadła KGW w Stryszawie Dolnej za królika z prawdziwkami i szarymi kluskami. W kategorii potraw współczesnych opartych na tradycjach regionalnych triumfowało Stowarzyszenie „Nasza Skawica”, które upichciło królika duszonego w śmietanie. Drugie miejsce zajęło KGW „Zawojanki” z Zawoi Dolnej za królika w śmietanie na jarzynach, a trzecie Suskie Stowarzyszenie Kobiet „Samopomoc” za tuszki królika pieczone w sosie koperkowym.
Ponadto wyróżnienie specjalne za pieczony topinambur otrzymało od prezesa Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszarda Czaickiego Suskie Stowarzyszenie Kobiet „Samopomoc”, a suski „Witos” został wyróżniony za estetykę podania potraw i wystrój stołu.
Od lat trzecią konkursową kategorią są nalewki. Tym razem przed trudnym wyborem tej najlepszej stanęli Tadeusz Paleczny (członek Bractwa Zbójników spod Babiej Góry, a zarazem profesor Instytutu Kulturoznawstwa UJ w Krakowie), sekretarz powiatu Krzysztof Kołacz, historyk, regionalista i przewodnik Marcin Leśniakiewicz, pracownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Dariusz Gorycki oraz znawca nalewek Krakowa Leszek Gołębski. Po długiej naradzie zdecydowano, że na miano najlepszej z najlepszych zasłużyła nalewka z głogu „Cud Natury” przygotowana przez KGW w Targoszowie. Druga nagroda dla KGW „Lubniczanki” w Lachowicach za nalewkę mirabelkową, trzecia dla suskiego Stowarzyszenia Kobiet „Samopomoc” za nalewkę z czystka, a wyróżnienia powędrowały do KGW w Baczynie, KGW „Zawojanki” oraz KGW „Swojska Gromada” w Juszczynie.
Autorem foto i wideoreportażu jest Wojciech Ciomborowski