Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Co zrobić, gdy komornik wejdzie na pensję?

Dłużnicy stale szukają sposobów uniemożliwiających komornikowi zajęcie pensji, konta lub egzekucji mienia. Trzeba przyznać, że bywają oni wyjątkowo kreatywni. Jest to jednak działanie wbrew prawu i świadome utrudnianie pracy urzędnika państwowego działającego na orzeczenie sądu. 

 Czy to oznacza, że nic nie możemy zrobić, gdy otrzymamy wiadomość o zajęciu pensji? Czy komornik sądowy może zabrać nam całą wypłatę? Poznaj szczegóły zajęcia wynagrodzenia za pracę przez komornika i bądź świadom swoich praw oraz obowiązków. Wartościowe informacje na ten temat znajdziesz także w publikacji na portalu finanse.wp.pl: Co zrobić gdy komornik zajmie pensję – odpowiada ekspert Rafał Wojtyna.

 Co zrobić, gdy komornik zajmie wynagrodzenie?

 Jeśli masz taką możliwość, spłać zadłużenie jak najszybciej. W ten sposób unikniesz dalszych nieprzyjemności i kontaktów z komornikiem, które zapewne nie należą do ulubionych. Jeśli to niemożliwe, po prostu spróbuj dojść do porozumienia. Pamiętaj o tym, że komornik to jedynie podmiot działający na orzeczenie sądu. Może więc mieć w wielu sprawach szczerą chęć pomocy dłużnikowi, lecz ma związane ręce. Współpracą możesz jednak zyskać o wiele więcej, niż utrudniając każdy krok, który w konsekwencji i tak się odbije na Tobie.

 Czego nie robić

 Kreatywność dłużników bywa naprawdę imponująca. Często nie zdają sobie oni sprawy z tego, co grozi za próby świadomego zatajenia mienia lub wynagrodzenia. Sprawdź art. 300. Utrudnianie zaspokojenia wierzyciela i przekonaj się na własne oczy, że działanie komplikujące pracę komornika może słono kosztować. 

 Art. 300. Utrudnianie zaspokojenia wierzyciela:

“§ 1. Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem, bądź usuwa znaki zajęcia,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 3. Jeżeli czyn określony w § 1 wyrządził szkodę wielu wierzycielom, sprawca

podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

 

Co zrobić, gdy mam umowę zlecenie lub o dzieło?

 Komornik zajął 100% Twojego wynagrodzenia? Jest sposób, by temu zaradzić. Należy w pierwszej kolejności zaskarżyć działanie komornika, powołując się bezpośrednio na art. 833. KPC. Ograniczenie egzekucji z innych świadczeń pieniężnych. 

 We wniosku należy umieścić informacje o tym, że:

  • konkretna umowa zlecenie lub o dzieło jest Twoim głównym i jedynym źródłem dochodu,
  • wynagrodzenie służy do utrzymania siebie i rodziny. 

 

Nie zapomnij dodać załącznika w postaci umowy. W ten sposób uwiarygodnisz wniosek, który stanie się niepodważalny. 

 Czy komornik może odmówić? Tak, lecz to nie koniec dostępnych możliwości. Możesz złożyć skargę do sądu rejonowego na czynności komornika. Jest na to jednak tylko tydzień od dnia otrzymania pisma z odmową ograniczenia egzekucji. Dokument wnosi się do komornika. On natomiast musi przekazać go wraz z aktami sprawy do sądu.

 Jakiekolwiek próby zatajenia wysokości wynagrodzenia mogą zostać uznane za próbę oszustwa i świadome utrudnianie pracy urzędnikowi państwowemu. Biorąc pod uwagę, że komornik sądowy kieruje dokumentację bezpośrednio do pracodawcy, on również musi trzymać się ściśle ustalonych procedur. Świadczyć może o tym art. 882. KPC. Obowiązki pracodawcy w związku z zajęciem wynagrodzenia za pracę pracownika.

google_news